Na wschodzie Polski pośród rozległych pól uprawnych powstaje imponujących rozmiarów dom dla rodziny nowoczesnych rolników. Farm House autorstwa architektów z pracowni CORE to trzy ceglane bryły — nowoczesne stodoły połączone szklaną oranżerią.
oranżeria to także świetny punkt widokowy
© CORE
Farm House tworzą stodoły charakterystyczne dla wiejskich zabudowań, jednak ujęte w nowoczesnej, minimalistycznej formie. Proste bryły zostały przekryte bezokapowymi dachami, architekci zastosowali również duże przeszklenia i nowoczesne technologie. Budynek został podzielony na dwie części: dzienną i sypialnianą, a uwagę przykuwa przeszklona stodoła, zawieszona nad zadaszonym podjazdem do domu, w której właściciele urządzili oranżerię.
elewacja domu jest pokryta czerwoną cegłą
© CORE
Elewacja domu została pokryta czerwoną cegłą, aby wtopić dom w otoczenie zmieniające się wraz z porami roku. Minimalistyczne stodoły, przesunięte względem siebie, tworzą dynamiczną kompozycję w przestrzeni, spiętą charakterystycznym ażurowym murem ze specjalnie ułożonych cegieł, wpuszczających światło do wnętrza.
oranżeria została umieszczona na piętrze
© CORE
Dobrawa Bies: Farm House to dom zaprojektowany dla rodziny rolników. Ceglana elewacja nawiązuje do tradycyjnej zabudowy wiejskiej, jednak uwagę przykuwa szklana bryła zawieszona między poszczególnymi częściami. Skąd taka odważna decyzja? Proszę opowiedzieć o inspiracjach.
CORE: Klienci poprosili nas o oranżerię, miejsce z całorocznym, pięknym ogrodem. Pierwotnie planowaliśmy ją umieścić na parterze, obok budynku. Niemniej w trakcie tworzenia koncepcji wpadliśmy na śmiały pomysł, aby umieścić ogród na piętrze. Dzięki przeszkleniom stanowi on świetny punkt widokowy na całą okolicę.
ażurowy mur wpuszcza światło do wnętrza ogrodu
© CORE
Dobrawa: Czy właściciele postawili jakieś szczególne wymagania?
CORE: Chcieli mieć piękny, funkcjonalny dom w stylu nowoczesnej stodoły, który pasowałby do wiejskiego klimatu. Zależało im również na oranżerii. Poza tym nie mieli specjalnych wymagań i dali nam wolną rękę w projektowaniu.
nowoczesne wnętrze farm House
© CORE
Dobrawa: Jak wygląda podział funkcjonalny tak dużej przestrzeni?
CORE: Budynek tak naprawdę składa się z dwóch części. W pierwszej mamy dwie przylegające do siebie stodoły. To część dzienna i rozrywkowa. W drugiej mamy sypialnie na piętrze i parterze. Obie części łączy szklana oranżeria, pod którą umieszczono miejsca postojowe.
Farm House to nowoczesna odsłona tradycyjnych, wiejskich zabudowań
© CORE
Dobrawa: Na czym według Państwa polega fenomen domu-stodoły?
CORE: Tego typu bryły są bardzo modne w ostatnich latach. Wielu klientów o nie pyta. Sądzimy, że wynika to z faktu, iż bryły w typie stodoły w sposób stosunkowo prosty i tani da się zaaranżować nowocześnie. Można zaprojektować wysokie pomieszczenia, antresole oraz inne rozwiązania, których nie spotkamy w typowych domach.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.
Poczytajcie także o innym projekcie pracowni CORE — wakacyjnym domu Sand House, powstającym nad Morzem Bałtyckim.