Dom „Emil” to projekt, który można wybrać z katalogu. Jego funkcjonalność i prostota przypadła do gustu wielu klientom. A gdyby tak poddać go metamorfozie? Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design udowodnili, że dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego, można zmienić w nowoczesny obiekt.
W ten sposób powstał dom o ciekawej i współczesnej estetyce, zachowujący swój ekonomiczny charakter. Projektantom zależało na tym, aby jak najmniej ingerować w pierwotną formę budynku. Miała ona pozostać czytelna.
Elewacja z gontu
Za projekt elewacji odpowiedzialny był Jan Karpiel-Bułecka z Karpiel Steindel Architekci. Została ona oczyszczona ze zbędnych elementów i pokryta gontem z drewna modrzewiowego. Okno frontowej lukarny zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie, wpuszczające światło do pomieszczeń na piętrze.
elewacja porkyta jest gontem, a na parterze dominuje beton
fot.: Paweł Ulatowski
© AB Concept Design, Vostok Design, Karpiel Steindel Architektura
Otwarty, jasny plan
Pierwotne wnętrze domu katalogowego, podzielone ścianami, gubiło przestrzeń. Aby uzyskać otwarty plan, usunięto wszystkie ściany parterowej części budynku. Zastąpiono je stalowymi, malowanymi na czarono belkami, wspartymi na żelbetowych słupach podtrzymujących konstrukcję.
chłodna kolorystyka parteru
© AB Concept Design, Vostok Design, Karpiel Steindel Architektura
Mezalians dizajnu i sztuki ludowej
Wnętrza domu zostały podzielone. Parter jest chłodny i nowoczesny z przewagą betonu, bieli i szarości. Kolorystyka służy eksponowaniu obrazów oraz sztuki użytkowej. Piętro natomiast jest ciepłe i przytulne, wykonane w większości z drewna świerkowego w stylu zakopiańskim. Ten mezalians wyszukanego dizajnu ze sztuką ludową łączą „lewitujące” schody. W odmienionym Emilu pojawiło się miejsce na saunę, rowerownię, pokój dla gości, siłownię i gabinet.
okno frontowej lukarny zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie
© AB Concept Design, Vostok Design, Karpiel Steindel Architektura
Góralska ornamentyka
Wystrój piętra, gdzie mieści się strefa prywatna to przede wszystkim wykończenia z drewna świerkowego oraz odkryte elementy konstrukcji dachu. Detale — gryfy, wzory ostrozębu, fazy i zdobione obramowania drzwi i okien, zaczerpnięto wprost z góralskiej ornamentyki występującej m.in. w Willi Oksza w Zakopanem. Drewno zestawiono z czernią podłóg, przełamując jednolitą kolorystykę wnętrz. Całość dopełnia łazienka z kamiennych, granitowych płyt, która przywodzi na myśl górską grotę.
na tyłach domou powstał przeszklony, zimowy ogród
© AB Concept Design, Vostok Design, Karpiel Steindel Architektura
Na tyłach domu od strony ogrodu, gdzie rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Kluczwody, w miejscu niewielkiego tarasu, powstał całoroczny, przeszklony ogród. To jedyna zaproponowana rozbudowa.