W październiku 2019 roku podczas VIII edycji branżowej konferencji Polski Związek Firm Deweloperskich przestawił ósemkę superbohaterów. A właściwie przedstawili się sami — Eco Avengersi dziarsko wmaszerowali na scenę i zrzucili bombę: Dekalog Ostatniej Szansy, który zaprezentowali, miał nie tylko otworzyć oczy zgromadzonym w Narodowym Forum Muzyki gościom, ale także skierować ich uwagę ku działaniom, które wkrótce należy podjąć. To wkrótce właśnie nastąpiło, objawiając się w niepozornej publikacji „Przewodnik od dewelopera do ekobohatera, czyli jak uratować świat i nie zbankrutować”.
Eco Avengersi to zespół niezależnych specjalistów, powołany przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Są wśród nich: naukowcy, specjaliści w dziedzinach projektowania, badań miejskich, zieleni, klimatu i architektury, a nawet licealistka — lokalna Greta Thunberg. Niepozorna czerwona książeczka niczym znak ostrzegawczy i czerwona kartka informuje, że miarka się przebrała i najwyższy czas podjąć działania. Laik w zalewie informacji o kryzysie klimatycznym chwyci się za głowę. Które informacje są sprawdzone, komu wierzyć, od czego zacząć? Spokojnie, Eco Avengersi odrobili lekcję — ich przewodnik jest przystępny, zawiera sprawdzone i wyselekcjonowane dane, a jego lektura to czysta przyjemność. Prosty, współczesny język skraca dystans i o poważnych sprawach mówi w pogodny, jasny i czytelny sposób. Liczne zdjęcia, liczby, które nie przytłaczają, sprawiają, że aż chciałoby się dostać więcej. Publikacja dostępna na stronie internetowej Eco Avengersów, więc każdy zainteresowany może się z nią zapoznać.
fot.: Markus Spiske | Pexels
To przewodnik, który proponuje szeroką gamę rozwiązań problemów, z którymi borykają się współczesne miasta. Zmiana klimatu, susze i ulewy, miejska wyspa ciepła i betonoza, nadmiar samochodów w miastach, wizja blackoutu, wyczerpujące się surowce… Pole do implementacji dobrych rozwiązań jest szerokie. Eko Avengersi mówią „dość” i w przystępny sposób pokazują, w jaki sposób z problemami można walczyć. Przewodnik skierowany jest przede wszystkim do deweloperów, którzy stając się ekobohaterami, mogą zapisać się w ekologiczny sposób na kartach historii i w tkance miasta oraz odczarować łatkę „złego dewelopera”. Jednak publikacja może być inspirującym narzędziem również dla architektów, wykonawców i urzędników miejskich.