Łódź, miasto znane z charakterystycznej zabudowy, na którą wpływ miała historia i rozwój przemysłu włókienniczego, dzisiaj, po latach potransformacyjnego kryzysu odradza się na naszych oczach. Wiele pofabrycznych budynków zostaje ponownie wykorzystanych i dostosowanych do nowych funkcji. Tak też stało się w przypadku biurowca XS Wigury Office projektu REFORM Architekt, który powstał na bazie dawnej stróżówki.
Przy ulicy Wigury w Łodzi powstaje czterokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 900 metrów kwadratowych. XS Wigury Office wyróżnia się charakterystyczną strefą wejściową i holem zaprojektowaną przy dawnym, ceglanym budynku stróżówki.
XS Wigury Office to połączenie dwóch brył — dawnej stróżówki i nowej, przeszklonej formy
© REFORM Architekt
drugie życie stróżówki przy ulicy Wigury
Wchłaniamy starą tkankę, nie niszczymy, robimy z niej uzupełnienie czegoś nowego. Łódź ma swoją charakterystyczną zabudowę. Te ceglane budynki to symbol minionej epoki, ale mimo to nadal nieodłączny symbol miasta. Cieszy mnie, że są inwestorzy, którym zależy na zachowaniu fasady dawnych budynków, dzięki temu powstają inwestycje takie jak XS Wigury Office. Stara zabudowa w nowej odsłonie, wchłaniamy to, co jest, ale z szacunkiem do historii obiektu — mówi architekt Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt.
XS Wigury Office to butikowy biurowiec
© REFORM Architekt
Kiedyś stróżówka — zwykły, ceglany budynek, a dziś jej bryła została wpisana w nowoczesną zabudowę. Obiekt każdej strony wygląda inaczej, a od frontu przypomina klocki poukładane jak w grze tetris. Nowoczesności dodają mu czarne przeszklenia. Całość układa się w czarne ząbki, które rozszerzają ku górze. Dzięki temu powstał element, który nachodzi na stróżówkę, tworząc z nią jedną, spójną bryłę.
bryła z przeszkleniami nachodzi na ceglany budynek stróżówki
© REFORM Architekt
Projekty Marcina Tomaszewskiego charakteryzują się łączeniem nowoczesnych funkcji, niekonwencjonalnych rozwiązań i intrygującego wyglądu bryły, nie inaczej było w przypadku biurowca XS Wigury Office. Znaleźć tutaj możemy wszystko to, co lubi architekt — prostą bryłę, duże przeszklenia i pewną nieoczywistość — połączenie starego z nowym, ale w charakterystyczny dla projektanta sposób. Stąd rozszerzenie elewacji i nawiązanie do klocków tetris.
butikowy biurowiec w Łodzi
Do tej pory biurowce kojarzone były przede wszystkim ze strzelistymi, przeszklonymi i wysokimi budynkami. W przypadku XS Wigury Office możemy zastosować nowe na polskim rynku nieruchomości określenie — biurowiec butikowy. Budynek autorstwa REFORM Architekt jest niewielkim, kameralnym obiektem, a z formą ogromnych biurowców łączą go jedynie przeszklenia.
z formą ogromnych biurowców budynek łączą jedynie przeszklenia
© REFORM Architekt
XS Wigury Office jest mniejszą inwestycją całego kompleksu przy ulicy Wigury. Drugi budynek XL Wigury Office jest również w trakcie realizacji. Kompleks powstaje we współpracy z łódzkim inwestorem Aflopa Nieruchomości. W portfolio firmy znajdują się między innymi: Fabryka Wełny, wozownia przekształcona na nowoczesny biurowiec przy ulicy Żeromskiego w Łodzi oraz ekskluzywny apartamentowiec w Jastarni.
Przypominamy że najnowszy, czerwcowy numer Architektury i Biznes jest cały poświęcony Łodzi. Tutaj możecie pobrać go za darmo!