Rewitalizacja dzielnicy Old Trafford
i projekt nowego stadionu,
projekt: Foster+Partners
We wrześniu 2024 roku brytyjskie biuro Foster + Partners zostało wybrane przez angielski klub piłkarski Manchester United do opracowania planu zagospodarowania dzielnicy stadionu Old Trafford. Centralnym punktem koncepcji jest nowy stadion, który ma stać się największą areną piłkarską w Wielkiej Brytanii, oferującą 100 tysięcy miejsc. W ubiegłym tygodniu pracownia zaprezentowała wizualizacje projektu, obejmujące zarówno sam stadion, jak i otaczającą go przestrzeń publiczną. W planach znalazły się parki, wielofunkcyjne obiekty, kino plenerowe oraz zmodernizowana stacja kolejowa.
Nowy stadion ma stać się największą areną piłkarską w Wielkiej Brytanii
© Foster + Partners
Old Trafford: historia i pożegnanie
Historia stadionu Old Trafford sięga 1910 roku, kiedy w Wielkim Manchesterze powstała droga inwestycja. W trakcie II wojny światowej budynek został zbombardowany, jednak odbudowa nie musiała długo czekać. Ostatni remont miał miejsce w 2006 roku. Niespełna 20 lat później Manchester United postanowiło dokonać kolejnej rozbudowy.
Dzielnica stadionu Old Trafford w Manchesterze — nowy stadion powstanie w pobliżu Old Trafford
© Foster + Partners
innowacyjna konstrukcja Normana Fostera
Nowy stadion powstanie w pobliżu Old Trafford, który według informacji BBC, po zakończeniu budowy najprawdopodobniej zostanie zburzony. Projekt zakłada otwartą konstrukcję z lekkim, ażurowym dachem. Norman Foster chciał, aby nowy stadion Manchester United był otwartą przestrzenią osłoniętą dachem, który gromadzi energię słoneczną i wodę deszczową.
Norman Foster chciał, aby nowy stadion Manchester United był otwartą przestrzenią osłoniętą dachem
© Foster + Partners
Dach wsparty na trzech masztach nawiązuje do trójzębu z herbu klubu. Cała konstrukcja została zaprojektowana z myślą o akustyce, tak by dźwięk dopingu kibiców niósł się daleko poza stadion.
Dzielnica stadionu Old Trafford w Wielkim Manchesterze — dach wsparty na trzech masztach nawiązuje do trójzębu z herbu klubu
© Foster + Partners
przemiana poprzemysłowego krajobrazu
Otaczający teren zostanie przekształcony w wielofunkcyjną dzielnicę z siecią zielonych przestrzeni, ulic, mostów i terenów nadbrzeżnych, zmieniając obecny poprzemysłowy obszar. Stadion stanie się centralnym punktem tej przestrzeni, a jego zadaszenie ochroni przed deszczem duży plac publiczny, który będzie oferować interaktywne atrakcje dla kibiców Manchester United oraz odwiedzających.
Dzielnica stadionu Old Trafford w Wielkim Manchesterze — otaczający teren zostanie przekształcony w wielofunkcyjną dzielnicę z siecią zielonych przestrzeni
© Foster + Partners
budowa w pięć lat: rewolucj prefabrykacji
Dzięki strategiom prefabrykacyjnym Foster + Partners szacuje, że stadion powstanie w pięć lat zamiast zakładanych dziesięciu. Konstrukcja zostanie złożona z około 160 prefabrykowanych modułów, które zostaną przetransportowane Kanałem Morskim Manchesteru – to ukłon w stronę przemysłowego dziedzictwa miasta.
Normalnie budowa stadionu trwałaby 10 lat, my skróciliśmy ten czas o połowę — do pięciu lat
— podkreśla Norman Foster.
Dzielnica stadionu Old Trafford w Wielkim Manchesterze — stadion powstanie w ciągu pięć lat
© Foster + Partners
Tradycyjny model stadionu ustępuje miejsca bardziej zintegrowanym i wielofunkcyjnym przestrzeniom miejskim. Celem takich inwestycji jest przekształcenie stadionów w całoroczne centra życia miejskiego, które wykraczają poza funkcję sportową.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Foster + Partners.