Jak zadbać o zieloną przyszłość naszych miast? Które działania wymagają wsparcia centralnego, a które można realizować z poziomu samorządu? Kiedy mamy do czynienia z greenwashingiem, a kiedy z realną zmianą na lepsze? To tematy, wokół których krążyć będzie nadchodzący World Urban Forum 11.
czy polskie miasta mogą być bardziej zrównoważone?
W jaki sposób należy adaptować się do zmian klimatu? Czy polskie miasta są gotowe do wprowadzenia takich zmian? Gdzie przebiega granica możliwych przeobrażeń? Jakie zmiany mogą zostać zaproponowane przez samorząd, a jakie przez rząd centralny?
O tych wszystkich rzeczach rozmawiano w podcaście WUF11 – miasta przyszłości, towarzyszącym zbliżającemu się międzynarodowemu forum. Gościem prowadzącego słuchowisko Marcina Żebrowskiego był Daniel Wąsik, naczelnik Wydziału Polityki Miejskiej w departamencie strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podcast porusza kwestie zobowiązań klimatycznych, tego, czym jest greenwashing w polityce miejskiej, jakie rekomendacje warto proponować, a także jakie zmiany legislacyjne powinny nastąpić na szczeblu władzy centralnej. Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy (posłuchaj tutaj).
„Plan Działań dla Miast”
Często konferencje kończą się i odchodzą w zapomnienie, nie zostawiając po sobie nic. W tym przypadku ma być inaczej. Po WUF11 zostaną dwa dokumenty. Sporządzony przez UN-Habitat raport „World Cities Report 2022”, a także „Plan Działań dla Miast”, który jest częścią szerszego projektu polegającego na wskazaniu drogi zrównoważonego rozwoju dla polskich miast.
Zdaje sobie sprawę, że jest powątpiewanie w duże imprezy. Są kolejne konferencje, które zostawiają ślad węglowy niezmieniające nic. […]. Postawiliśmy sobie cel, mówiąc górnolotnie, zostawienie dziedzictwa WUF11. Żeby coś po tej konferencji pozostało i zmieniło Polskie miasta. Wymyśliliśmy inicjatywę „Plan Działań dla Miast”. W ramach publicity WUF-u zmobilizujemy miasta do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji — wskazuje Daniel Wąsik, naczelnik Wydziału Polityki Miejskiej w departamencie strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
World Urban Forum 11
Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Tegoroczna, 11. sesja Forum (WUF11) odbędzie się po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej, a dokładniej w Katowicach. Od 26 do 30 czerwca przedstawiciele państw i samorządów z całego świata, naukowcy, ludzie biznesu, przywódcy społeczności lokalnych, urbaniści oraz mieszkańcy miast będą poszukiwać rozwiązań, które przerodzą się w konkretne działania po to, aby — zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia — zmieniać nasze miasta dla lepszej przyszłości.
Główne tematy WUF11 to: Miasta sprawiedliwe, Zielona przyszłość miast, Innowacje i technologie, Budowanie odporności miast, Planowanie i zarządzanie miejskie, Przyszłość gospodarki i finansów miejskich, Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast.
Podczas Światowego Forum Miejskiego uczestnicy będą mogli bezpłatnie wziąć udział w wielu formach dyskusji na temat miast oraz skorzystać w wyjątkowej oferty kulturalnej — odwiedzić jedenaście stref WUF w przestrzeni miejskiej Katowic, wybrać się na pokazy w kinie plenerowym lub koncerty, wziąć udział w grach i zajęciach sportowych.
Zapraszamy do udziału w WUF11 (rejestracja trwa do 25 czerwca: TUTAJ), a także do przesłuchania podcastu (tutaj).