O przytulności świadczy nie styl, nie design, nie produkty konkretnej marki, a ciepła atmosfera przynosząca ukojenie i zachęcająca do relaksu w domowym zaciszu. Ponadto, nie ma jednego „przepisu” na przytulne wnętrza — aranżacja zależy od Twoich indywidualnych preferencji i upodobań. To cecha niewymierna i subiektywna, dlatego ciężko ją ocenić nie znając charakteru drugiej osoby. Z innej strony, jej różnokierunkowość dostarcza ogromu możliwości projektanckich i designerskich. Niezależnie od budżetu jakim dysponujesz, możesz zadbać o stworzenie ciepłego wystroju wnętrz w Twoim domu — wystarczy odrobinę serca.
Jak stworzyć przytulne wnętrze?
Istnieje kilka elementów, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu przytulnego domu. Pomysły na kojący wystrój pomieszczenia mogą dotyczyć rodzaju tkanin, oświetlenia, podłogi czy prostych inwestycji typu kominek. Najpierw zastanów się co Cię odpręża i relaksuje, a potem bierz się do dzieła, pamiętając o sile tkwiącej w szczególe i harmonii. Poznaj wskazówki, jak zaprojektować przytulne wnętrze i zainspiruj się.
1. Tkaniny
Na fotelu, kanapie, krześle czy podłodze są nieodłącznym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Ich zróżnicowana struktura i kolorystyka dają możliwość tworzenia unikatowych kompozycji, które doskonale wpasują się w styl Twojego domu. Ważna jest jakość materiału — nawet najpiękniejsza narzuta, jeśli nieprzyjemna w dotyku i szorstka będzie skutecznie zniechęcała do odpoczynku. Zasłony w oknach? Odpowiednio dobrane pod względem grubości i charakteru zwiększą poczucie prywatności i domowej aury. A miękki dywan na podłodze w kompozycji z aksamitnymi poduszkami salonowych mebli pozwolą wykreować ciepły kąt dla rodzinnego spędzania czasu, relaksu z przyjaciółmi czy popołudniowej lektury przy kawie.
Projekt: pracownia ZUP-A
wizualizacja: studio Monsumm
2. Kolorystyka
Istotna jest tutaj cała paleta kolorów wnętrza — najlepiej, by były jasne i przyjemne dla oka. Choć czerń i chłodne odcienie mogą dać efekt luksusowego nowoczesnego designu, to niekoniecznie przytulnej atmosfery. Ale już odpowiednio skomponowane z wyciszonymi pastelami — ukoją nasze nerwy i odpowiedzą na potrzeby domowego ogniska! Jak widać na poniższym projekcie architektka Katarzyna Antończyk, pomimo chłodnego odcienia frontów kuchennych reszta elementów w ciepłych kolorach przeważa, dając efekt przytulności.
Projekt: Katarzyna Antończyk
A jeśli mowa o materiałach, Katarzyna Antończyk radzi, że lepiej unikać plastiku i mebli z gładkiej płyty meblowej, a także dużych lśniących powierzchni — bardziej przytulny niż połysk jest mat!
3. Drewno
Drewno jest materiałem szeroko dostępnym i różnorodnym w swojej strukturze oraz wyglądzie - stało się powszechnie cenionym i absolutnie sprawdzonym klasykiem. Przy wykorzystaniu jego delikatnej, jasnej odmiany o regularnej budowie włókna i prostym kształcie w poszczególnych elementach aranżacji — na pewno uzyskamy efekt przytulnego wnętrza. Inspiracji w wykorzystaniem drewna jest wiele — na ścianach, meblach, dekoracjach czy dodatkach. Jeżeli jednak to podłoga, czyli jeden z kluczowych składników wnętrza, będzie drewniana (i to najlepiej w ciepłym odcieniu) to z dużym prawdopodobieństwem wnętrze będzie przytulne. Nawet jeśli zdecydujemy się w tym przypadku na chłodniejsze dodatki i nowoczesne elementy dekoracyjne.
Projekt: pracownia ZUP-A
wizualizacja: studio Monsumm
Projekt: KAZA Interior Design,
fot.: Marcin Boruń
Pomysły na przytulne wnętrze — dodaj trochę światła
4. Kominek
Nic tak nie uspokaja, jak widok ciepła buchającego z płomieni bezpiecznego ognia, szczególnie w burzliwe i zimowe wieczory. Domowy kominek to must have dla miłośników klimatycznego wnętrza oraz weekendowego leniuchowania na kanapie w salonie. Nie tylko pięknie wygląda, ale dzięki nowym możliwościom technologicznym nie wymaga dużo wysiłku w użyciu i pielęgnacji. Inwestycja w kominek rozgrzeje nie tylko powietrze w pokoju, ale także serca domowników — przytulna atmosfera gwarantowana! Można tez spróbować z kominkiem elektrycznym — jest łatwy w instalacji oraz utrzymaniu.
1. Projekt: KAZA Interior Design
fot. Marcin Boruń
2. źródło: Unplash
5. Oświetlenie
Moc, barwa światła oraz rodzaje lampy wpływają nie tylko na komfort i wygodę życia, ale ich odpowiednie zaprojektowanie może pomóc w nadaniu przyjemnego klimatu pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu montażowi światła sztucznego w każdym, nawet surowym i minimalistycznym wnętrzu, możemy uzyskać efekt przytulności. W tym celu warto pomyśleć nad oświetleniem strefowym i możliwością sterowania natężeniem światła — pozwoli to odpowiednio przyciemnić pokój oraz wygasić nieużywane w danym momencie przestrzenie. Ważna jest też barwa żarówek, czyli temperatura światła określana w kalwinach — wartości 2700–3000 K będą światłem ciepłym. Na poniższych zdjęciach widać, jak wyjątkowy klimat może stworzyć oświetlenie punktowe i żarówki o wąskim kącie padania. Romantycznie, tajemniczo i przytulnie — nieprawdaż?
1. Projekt: arch. Katarzyna Antończyk
2. Projekt: KAZA Interior Design
fot. Marcin Boruń
Wspomniane rozwiązania i inspiracje dają możliwość zadbania o ciepły wystrój pokojów i kojącą atmosferę domowego kąta. W tym wszystkim najważniejsze pozostaną jednak Twoje upodobania — w zgodzie z nimi bez wątpienia stworzysz przytulny klimat marzeń!