Gdy złe wieści napływają z miasta na wodzie, cały świat wstrzymuje oddech. Kto był, ten świetnie to rozumie. Kiedy w Wenecji panowała powódź, wielu doświadczało tego samego uczucia, co wtedy, gdy płonęła katedra Notre Dame de Paris. Największym zagrożeniem miasta nie jest jednak zalewająca je woda, ale my — turyści.
Zbliża się maj, miesiąc, w którym co dwa lata cały architektoniczny świat spotyka się na Biennale w Wenecji. Losy tegorocznej edycji — której kuratorem jest Hashim Sarkis — przesuniętej już na koniec sierpnia wciąż się ważą, ale przed nietypową majówką w czwartek 30 kwietnia chcemy zaprosić Was na wycieczkę online do wiecznego miasta. Podczas 7 seansu w ramach cyklu PROJEKTOR w domu obejrzymy wspólnie film Andreasa Pichlera „Syndrom wenecki". Nie będzie to niestety miła podróż, nie skupimy się na pięknych zabytkach czy czarujących kanałach — ale na rozpadzie miasta — zatracającego się nie na skutek czasu czy wody, ale niekontrolowanego najazdu turystów.
Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Ceny mieszkań rosną, a Wenecja powoli traci koloryt lokalny i staje się wielkim turystycznym Disneylandem. Zamienia się w intratny hotelowy biznes, który okazuje się rajem dla turystycznych agencji, a także wymarzonym portem dla wielkich rejsowych statków, które zawijają tu codziennie, dowożąc wciąż nowych turystów.
Bądźcie z nami w czwartek o 21.00! Liczymy na wasze spostrzeżenia, zdjęcia i komentarze w wydarzeniu.
Link do filmu opublikujemy na godzinę przed wydarzeniem.
Projektor w domu
Projektor w domu to inicjatywa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, w ramach której zapraszamy wszystkich do wspólnego oglądania dokumentów o designie i architekturze. Filmy udostępniane przez nas zawsze będą pochodzić z legalnego źródła, a o wybranym tytule będziemy Was informować parę dni przed wydarzeniem. Zależy nam na wspólnym doświadczeniu — dlatego gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w wydarzenie poprzez posty, zdjęcia, komentarze w czwartek o 21.00 — chcemy wiedzieć, że jesteście z nami!