Samorząd bydgoski chwali się rozpoczęciem prac restauratorskich nad elewacją kolejnej zabytkowej kamienicy w mieście. Tym razem chodzi o modernistyczny gmach przy ulicy 20 stycznia 1920 roku. Odświeżanie bydgoskich kamienic jest częścią większego projektu urbanistycznego, który zakłada utworzenie w tzw. miasta-ogrodu.
Dostojna kamienica, położona przy ulicy 20 stycznia 1920 roku, której elewacja zostanie poddana pracom restauratorskim, jest przykładem architektury modernistycznej. Wzniesiono ją w latach 1912-1913 na podstawie projektu Georga Baeslera. Od samego początku budynek pełnił funkcję mieszkalną.
Kamienica powstała na planie zbliżonym do litery „T”. Jej charakterystycznym elementem jest bardzo oryginalna fasada o różnych kształtach. W centralnej części kamienicy z rozbudowanym portalem wejściowym są dwa wypukłe ryzality, które mogą kojarzyć się wieżami. Z kolei na wysokości trzeciego piętra znajdują się niewielkie wykusze. Poza tym, budynek posiada również balkony z murowanymi balustradami. Elewację zdobią też gzymsy, kartusz oraz pas dekoracji sztukatorskiej nad oknami ostatnich kondygnacji skrajnych części kamienicy.
Zdjęcie archiwalne kamienicy przy ulicy 20 stycznia 1920 roku
© UM Bydgoszcz
część projektu urbanistycznego: miasto-ogród
Planowane prace będą dotyczyć głównie elewacji budynku. Ma ona zostać odrestaurowana, by przypominać swój pierwotny wygląd. To część większego projektu urbanistycznego, który zakłada remont zabytkowych budynków, jak i prace w otwartych przestrzeniach, m.in. na odcinku pomiędzy dzisiejszym parkiem J. Kochanowskiego i ul. Chodkiewicza. Władze Bydgoszczy planują stworzyć tam tzw. miasto-ogród, który zresztą był w planach już na początku powstania tej dzielnicy. W okolicy znajdują się parki i skwery, które, zgodnie z planem, również mają być remontowane.
Bydgoszcz sukcesywnie realizuje swój plan odświeżania zabytkowych przestrzeni. W ostatnim roku rozpoczęto kilka remontów kamienic. W sierpniu br. samorząd poinformował, że końca dobiegają prace renowacyjne kamienicy na rogu ulic Dworcowej i Sienkiewicza, których koszt wyniósł prawie 400 tys. zł. Na wiosnę rozpoczęto też przygotowania do remontu kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 15, która pochodzi z 1892 roku.
Odświeżona elewacja kamienicy na rogu ulic Dworcowej i Sienkiewicza
© UM Bydgoszcz
Bydgoszcz może pochwalić się także odświeżonymi elewacjami wszystkich kamienic wzdłuż alei Adama Mickiewicza. Prace restauratorskie udało się przeprowadzić władzom po roku 2000. Z kolei w latach 2014-2015 ważną rewitalizację parku im. Jana Kochanowskiego. Niedługo rozpocznie się również modernizacja zabytkowego gmachu Teatru Polskiego, o której więcej pisaliśmy tutaj.
Bydgoskie kamienice z lotu ptaka
© UM Bydgoszcz
oprac.: Katarzyna Domagała