W Tychach powstanie kolejny nowoczesny plac zabaw i po raz kolejny na podstawie projektu pracowni RS + Robert Skitek. Tym razem w Parku Jaworek, który obecnie przechodzi proces rewitalizacji. Będzie to przestrzeń rekreacyjna dla dzieci podzielona na dwie główne strefy: wodną i naturalną. W każdej z nich architekci zaplanowali zastosowanie progresywnych rozwiązań, na przykład urządzenia do zabawy wykonane z naturalnych materiałów czy projekt mostku dla opiekunów dzieci.
Urząd Miasta Tychy poinformował, że niedługo może ruszyć budowa nowego wodnego placu zabaw. Jest oficjalne pozwolenie. To już drugi plac zabaw w tym mieście, w którym znajdzie się wodna strefa. Pierwszy powstał kilka lat temu, wraz z promenadą, nad Jeziorem Paprocańskim, o czym więcej można przeczytać tutaj. Teraz przyszedł czas na Park Jaworek, który właśnie przechodzi proces rewitalizacji.
Za oba projekty odpowiada ta sama pracownia, czyli RS + Robert Skitek. Najnowszy projekt współtworzyła z Tomasz Kurtek landscape design studio.
strefa wodna i naturalna
Projekt placu zabaw w Parku Jaworek, podobnie jak tego w Paprocanach, zakłada sporo progresywnych rozwiązań. Po pierwsze, sam zamysł stworzenia wodnej strefy jest oryginalny i wciąż rzadko spotykany w polskich miastach. Będą się na nią składać wodospad, fontanny i natryski. Niecka wodna placu zabaw w Parku Jaworki ma być jednak znacznie większa o tej paprocańskiej, bo o 100 metrów kwadratowych. W jej pobliżu staną ławki i drewniany taras.
Niecka zostanie ogrodzona drewnianą balustradą
wiz.: RS + Robert Skitek
Przestrzeń zabawy i rekreacji tworzy nie tylko część wodna, ale też strefa naturalna, gdzie pojawią się elementy wykonane m.in. z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin. Pojawią się tam również elementy edukacyjne: lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Obie części zostaną połączone alejkami. Za projekt strefy naturalnej odpowiada pracownia Tomasz Kurtek landscape design studio.
W strefie naturalnej zagoszczą elementy wykonane m.in. z drewna i wikliny
wiz.: RS + Robert Skitek
W sumie, na 400 metrach kwadratowych powierzchni placu zabaw, ma pojawić się ok. 20 wielobarwnych urządzeń do zabawy i rekreacji. Dzięki różnym formom sprawią, że plac będzie bardziej interesujący!
Projekt niecki
wiz.: RS + Robert Skitek
mostek dla opiekunów
Intrygującym założeniem projektu jest budowa mostku, który powstanie nad niecką. Architekci przekonują, że będzie to idealna przestrzeń dla opiekunów dzieci, z której będą mogli obserwować je w trakcie zabawy. Mostek został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej. Zostanie połączony z alejkami parkowymi.
Powierzchnia niecki wodnego placu zabaw w Parku Jaworek będzie o 100 metrów kwadratowych większa niż wodnego placu na Paprocanach. Największą różnicą między tymi przestrzeniami będzie jednak to, że rodzice czy dziadkowie będą mogli oglądać swoje dzieci z góry. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw — z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych — tłumaczy Robert Skitek.
Intrygującym założeniem projektu jest budowa mostku, który stanie się przestrzenią dla opiekunów dzieci
wiz.: RS + Robert Skitek
zieleń i zagospodarowanie
Przestrzeń placu zabaw zostanie zagospodarowana nie tylko w elementy rekreacyjne. W terenie pojawi się też mała architektura: ławki, stojaki dla rowerów, itd. Jeśli chodzi o zieleń, architekci zaproponowali przesadzenie istniejących drzew oraz nowe nasadzenia: m.in. drzew w formie piennej i wielopiennej, krzewów, bylin oraz pnączy. Za projekt zieleni równieź odpowiada pracownia Tomasz Kurtek landscape design studio.
Wodny plac zabaw w Parku Jaworek będzie drugim takim obiektem w naszym mieście. Mieszkańcy długo na niego czekali. Mam nadzieję, że przyjęte, ciekawe rozwiązania i mnogość atrakcji przyciągną ich do parku, a dzieci aktywnie będą spędzały w nim czas. Po zakończeniu prac przy budowie wodnego placu zabaw przystąpimy do kolejnych etapów rewitalizacji Parku Jaworek — mówi Hanna Skoczylas, zastępczyni prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Budowa placu zabaw ma kosztować ok. 7 mln zł. Gmina Miasta Tychy zapowiedziała, że złożyła już wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach programu: „Polski Ład”.
oprac.: Katarzyna Domagała