Projekt ośrodka readaptacyjno-kondycyjnego stworzony przez Natalię Madej z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej jest odpowiedzią na rosnącą liczbę weteranów z urazami psychicznymi i społecznymi. Obiekt usytuowany w urokliwej i cichej okolicy zbiornika wodnego w Stradomi Wierzchniej to kolejny przystanek na drodze do poprawy zdrowia psychicznego oraz ponownej aklimatyzacji w kraju.
orientacja
© Natalia Madej
cel
Projektowany ośrodek readaptacyjno-kondycyjny ma na celu wsparcie weteranów po zagranicznych misjach wojskowych oraz ich bliskich, którzy bezpośrednio lub pośrednio doświadczyli traumatyzujących wydarzeń. Osoby borykające się z PTSD mogą być narażone na wywołanie ataku przez różne bodźce. Kluczowe jest stworzenie architektury minimalizującej to ryzyko i wspomagającej proces aklimatyzacji. Obiekt w formie hotelu oferuje nie tylko zakwaterowanie, ale również pomoc psychologiczną, różnorodną rekreację, integrację oraz możliwości dbania o kondycję fizyczną gości. Projekt uwzględnia naturalne zmienne, takie jak dźwięk, światło, kolor, zapach oraz otoczenie naturą, co wspomaga fizyczną i psychiczną regenerację.
elewacja północna
© Natalia Madej
ekologiczne technologie
Budynek ośrodka został zaprojektowany z myślą o kondycji środowiska naturalnego. Ściany konstrukcyjne wykonane są z materiału ekologicznego — technologia ziemi ubijanej jest ważnym aspektem idei całego założenia. Pozwala w znaczny sposób ograniczyć emisję CO₂, dzięki sposobowi, w jakim powstają budynki z ziemi ubijanej. Mieszanka nie jest wypalana, a do budowy często można wykorzystać materiał z placu budowy. Przegrody wykonane w tej technologii mają wiele zalet również dla użytkowników i użytkowniczek obiektu. Dzięki takim cechom jak duża masa i objętość są one „oddychające” — regulują wilgotność powietrza, mają pozytywny wpływ na mikroklimat wnętrza. Dodatkowo zastosowanie większej grubości ścian, sprawia, że konstrukcja ta staje się świetnym izolatorem akustycznym.
elewacja południowa
© Natalia Madej
układ funkcjonalny
Założenie architektoniczne jest zorientowane podłużnie, z niewielkim odchyleniem względem osi północ-południe, i wykorzystuje różnicę terenu. Budynek został częściowo wkopany w ziemię i wypłaszczony w północnej oraz wschodniej części działki. Prosta bryła składa się z dwóch kondygnacji naziemnych. Dzięki niedużej wysokości budynek harmonijnie wpasowuje się w naturalne otoczenie. Od strony dojazdu widoczne są jedynie mniejsze bryły hotelu, a całość tworzy czytelnie określoną strefę wejściową oraz dziedziniec, który jest główną strefą rekreacji zewnętrznej.
wizualizacja
© Natalia Madej
Układ funkcjonalny parteru oparty jest o rdzeń stref wspólnych, wokół którego odbywa się komunikacja gości oraz pracowników. Przestrzenie warsztatowe, sale do ćwiczeń i terapii są rozmieszczone za pomocą poprzecznych ścian. Od strony południowo-wschodniej rdzeń jest przeszklony, co pozwala na otwarcie wnętrz na widok. Na końcach rdzenia znajdują się dwupoziomowe strefy komunikacji pionowej oraz widokowo-integracyjne. W tej części znajduje się także ścianka wspinaczkowa, dostępna dla wszystkich gości, w tym osób z ograniczoną sprawnością ruchową.
wizualizacja
© Natalia Madej
Na piętrze, wzdłuż szerokiego korytarza, znajdują się pokoje dla gości, odwrócone o 90 stopni względem walorów widokowych. Zabieg ten, wraz z umieszczeniem strefy wspólnej w obszarze najlepszego widoku, ma na celu zmotywowanie gości do spędzania czasu w strefach rekreacyjnych i wspólnej integracji. Elementem łączącym obie strefy sypialniane jest taras na dachu użytkowym, oferujący przestrzeń o doskonałych walorach widokowych, wypełnioną zielenią, miejscami do siedzenia oraz strefą sportową.
wizualizacja
© Natalia Madej
Natalia Madej dostrzega, że architektura może wpływać na samopoczucie i komfort użytkowników oraz użytkowniczek poprzez świadome projektowanie przestrzeni angażujących wszystkie zmysły. Projekt w Stradomi Wierzchniej to przykład, jak odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może wspierać procesy readaptacyjne, poprawiać zdrowie psychiczne i promować zrównoważony rozwój środowiska.