Stadion Santiago Bernabéu,
projekt: gmp Architekten,
L35 Arquitectos, Ribas & Ribas Architects
W Madrycie zakończono przebudowę stadionu Santiago Bernabéu, macierzystego obiektu Realu Madryt — rekordzisty hiszpańskiego futbolu. Stadion, otwarty w 1947 roku, w ciągu ostatnich lat był kilkukrotnie rozbudowywany, aby pomieścić więcej kibiców. W 2014 roku zespół architektów von Gerkan, Marg and Partners z pracowni gmp Architekten, we współpracy z L35 Arquitectos oraz Ribas & Ribas Architects, zdobył pierwsze miejsce w konkursie na jego modernizację. Teraz, dziesięć lat później, projekt został wcielony w życie.
Stadion Santiago Bernabéu — widok z lotu ptaka
© Marcus Bredt
futurystyczna fasada Santiago Bernabéu
Najbardziej widoczną zmianą jest nowy wygląd budowli — historyczne, brutalistyczne elewacje zostały zastąpione nową, jednolitą powłoką, miękko okalającą bryłę, wykonaną z listew ze stali nierdzewnej. Poziome szczeliny między lamelami umożliwiają naturalną wentylację wnętrza.
Przebudowa Santiago Bernabéu całkowicie odmieniła wygląd stadionu
© Marcus Bredt
rozsuwany dach i zwiększona arena
Stadion Santiago Bernabéu posiada również rozsuwany dach, który umożliwia rozgrywanie meczów bez względu na pogodę. Pojemność stadionu, wynosząca dotychczas około 80 tysięcy miejsc, została zwiększona o blisko 3 tysiące. Na wyższych kondygnacjach powstało dodatkowe piętro z 240 lożami VIP i przestrzeniami gościnnymi, które oferują miejsce dla kolejnych 1600 osób.
Stadion Santiago Bernabéu — wizualizacja
© gmp Architekten
Obiekt jest teraz drugim co do wielkości stadionem w Hiszpanii. Kiedy nie odbywają się mecze, funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, gdzie odwiedzający mogą zwiedzać wnętrze, korzystać z restauracji, sklepów oraz odwiedzić Muzeum Realu Madryt.
Santiago Bernabéu — przekrój podłużny stadionu
© gmp Architekten
innowacje technologiczne
w „migoczącym klejnocie”
Architekci opisują wygląd nowego stadionu jako „migoczący klejnot” — z daleka konstrukcja odbija światło słoneczne na różne sposoby, w zależności od kąta, pod jakim się na nią patrzy. Co więcej, o zmroku elewacje zostają podświetlone przez diody LED, które tworzą ciekawe efekty świetlne.
Stadion Santiago Bernabéu zyskał nową, jednolitą fasadę, składającą się z zakrzywionych aluminiowych listew
© Marcus Bredt
W przyszłości planowane jest wyświetlanie obrazów wideo na panelach, co umożliwi kibicom oglądanie meczów Realu Madryt z ulicy. Dodatkowo projekt obejmuje instalację panoramicznego 360-stopniowego ekranu wewnątrz stadionu.
Stadion Santiago Bernabéu — poziome szczeliny między metalowymi listwami umożliwiają naturalną wentylację wnętrza
© Marcus Bredt
historia ostatniej modernizacji
Przekształcenie stadionu zostało przeprowadzone bez zakłócania harmonogramu meczów. Po przyznaniu kontraktu i długim procesie planowania oraz uzyskiwania pozwoleń, Real Madryt powierzył funkcję generalnego wykonawcy hiszpańskiej firmie budowlanej FCC.
Stadion Santiago Bernabéu — rzut
© gmp Architekten
Prace rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku i były kontynuowane bez przerw przez około dwa lata, ze względu na pandemię COVID-19, kiedy mecze odbywały się bez udziału kibiców.
Stadion Santiago Bernabéu w 2015 roku
© Marcus Bredt
Przebudowa Santiago Bernabéu całkowicie odmieniła zarówno wygląd stadionu, jak i wizerunek klubu. Odświeżone Santiago Bernabéu ma symbolizować nowoczesność, podkreślając jednocześnie prestiż Realu Madryt i odzwierciedlając jego aspiracje.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni gmp Architekten.