Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Frank Lloyd Wright – krótka historia geniuszu człowieka, którego natura to architektura

06 grudnia '24
w skrócie
  1. Frank Lloyd Wright był amerykańskim architektem uznawanym za prekursora architektury organicznej.
  2. Życie osobiste Franka Lloyda Wrighta było pełne dramatów, które wpłynęły na jego karierę, ale jego spuścizna obejmuje nie tylko architekturę, lecz także innowacyjne koncepcje kształcenia w Taliesin Fellowship.
  3. Styl preriowy Franka Lloyda Wrighta charakteryzował się horyzontalnymi liniami, płaskimi dachami i naturalnymi materiałami, nawiązując do amerykańskiego krajobrazu prerii.
  4. Frank Lloyd Wright rozwijał Textile Block System, wykorzystując betonowe bloki wzmacniane prętami stalowymi, co znalazło zastosowanie w projektach takich jak Dom Ennisa w Los Angeles.
  5. Do jego najsłynniejszych realizacji należą Dom nad wodospadem (Fallingwater) i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
     
  6. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

Ma na koncie ponad 1000 projektów (od domów w stylu preriowym po imponujący, organiczny gmach muzeum), przecierał szlaki, wyznaczał trendy, przesuwał granice architektury. Czy Frank Lloyd Wright — nazywany prekursorem architektury organicznej (i największym amerykańskim architektem!) — faktycznie dążył do harmonii między człowiekiem a naturą i dlaczego to właśnie o nim śpiewał duet Simon & Garfunkel?

kim był Frank Lloyd Wright?

FLW urodził się 8 czerwca 1867 roku w Richland Center w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Rodzice — pastor i muzyk William Cary Wright i Anna Lloyd Jones, nauczycielka o walijskich korzeniach — mieli nadać mu wówczas drugie imię — Lincoln, które zmienił na Lloyd dopiero po rozwodzie rodziców w 1885 roku.

Krążą pogłoski, że matka przewidziała karierę Wrighta i aby nakierować go na architektoniczną ścieżkę, udekorowała jego pokój wyciętymi z czasopism rycinami angielskich katedr. Podsuwała mu do zabawy też edukacyjne klocki o geometrycznych kształtach.

Rodzina żyła ubogo, a po rozstaniu rodziców Wright nigdy więcej miał nie widzieć ojca. Nie ma dowodów na to, aby ukończył szkołę średnią, wiadomo jednak, że jako dziewiętnastolatek został przyjęty na Uniwersytet Wisconsin-Madison, gdzie uczył się pod okiem Allana D. Conovera, profesora inżynierii lądowej. Wright nie zdobył jednak dyplomu uczelni, honorowy doktorat otrzymał dużo później, w wieku 88 lat.

Frank Lloyd Wright w 1926 roku

Frank Lloyd Wright w 1926 roku

United States Library of Congress's Prints and Photographs division | domena publiczna

Wright szybko rozpoczął karierę jako architekt. Gdy jego wuj, Jenkin Lloyd Jones, duchowny unitarianizmu, zlecił w 1886 roku pracowni Josepha Lymana Silsbee projekt rodzinnej kaplicy w Wyoming (Unity Chapel), Wright zaaranżował jej wnętrze. Dzięki tej owocnej współpracy dwudziestoletni wówczas architekt przeniósł się do Chicago i został zatrudniony w pracowni Silsbee. 

Był rok 1887, minęło więc zaledwie szesnaście lat od Wielkiego pożaru Chicago, pożogi, która pochłonęła ponad 10 kilometrów kwadratowych zabudowy miasta. Tragedia sprzed lat oznaczała jednak boom inwestycyjny, a co za tym idzie — zapotrzebowanie na pracę architektów.

tablica na murach domu i pracowni Franka Lloyda Wrighta

tablica na murach domu i pracowni Franka Lloyda Wrighta

fot.: By Golbez | Wikimedia Commons © CC BY-SA 4.0

z czego znany był Frank Lloyd Wright?

Po zdobyciu doświadczenia w pracowni Silsbee Wright rozpoczął pracę w biurze Adler & Sullivan założoną przez Dankmara Adlera i Louisa Sullivana (tego samego, któremu przypisuje się maksymę „forma podąża za funkcją”). W tym czasie, po godzinach, Wright (mimo zapisu w umowie, który uniemożliwiał pracę poza pracownią) przyjmował też własne zlecenia na projekty domów jednorodzinnych. Sullivan rozpoznał jednak styl architekta w jednej z realizacji zlokalizowanych sąsiedztwie jego własnego domu, co doprowadziło do dość burzliwego zakończenia ich współpracy w 1893 roku.

dom i studio Franka Lloyda Wrighta

dom i studio Franka Lloyda Wrighta

fot.: Philip Turner | Library of Congress, Prints and Photograph Division, Historic American Building Survey HABS: ILL,16-OAKPA,5-2, domena publiczna

styl preriowy

Taki przebieg wydarzeń był dla Wrighta impulsem do założenia własnej pracowni... na najwyższym piętrze budynku projektu Sullivana. Po kilku latach razem z innymi architektami przeniósł się jednak do budynku Steinway Hall, gdzie wspólnie tworzyli Prairie School, ruch, w ramach którego poszukiwali północnoamerykańskiego stylu (styl preriowy): maksymalnie dwupiętrowych domów z płaskimi lub czterospadowymi dachami z szerokimi okapami, centralnie umieszczonym kominem, wstęgowo ułożonymi oknami, naturalnymi materiałami (zwłaszcza drewno i kamień) i wyrazistymi, horyzontalnymi liniami mającymi przywodzić na myśl płaskie, bezdrzewne przestrzenie krajobrazu amerykańskiej prerii. Czyż to nie jest wizja, która przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o amerykańskich domach jednorodzinnych?

Robie House w Chicago, dom w stylu preriowym (1910)

Robie House w Chicago, dom w stylu preriowym (1910)

fot.: Teemu08 | Wikimedia Commons © CC BY-SA 3.0

system bloków

Przez pewien czas architekt pracował w Japonii, gdzie zaprojektował między innymi Imperial Hotel (ukończony w 1923 roku, a zburzony w 1968). Na początku lat 20. XX wieku architekt sięgał też po system bloków tekstylnych (Textile Block System), czyli konstrukcję z (często wklęsłych, kasetonowych lub dekorowanych) bloków betonowych wzmacnianych prętami stalowymi. Technika ta ewoluowała przez lata, aby ostatecznie zostać nazwana automatycznym systemem Usonii (terminu Usonia FLW używał do określenia Stanów Zjednoczonych): betonowe bloki zawierały pręty zbrojeniowe ułożone pionowo i poziomo w półkolistych rowkach. Po złożeniu kilku warstw całość zalewana była zaprawą.

Ennis House w Los Angeles (1924)

Ennis House w Los Angeles (1924)

fot.: Pom 49 | Wikimedia Commons © CC BY-SA 4.0

Przez cały ten okres Wrightowi towarzyszyła Catherine Lee „Kitty” Tobin, którą poślubił w 1889 roku. Doczekali się sześciorga dzieci i spędzili wspólnie wiele lat do czasu aż... architekt zakochał się w żonie swojego klienta — Mamah Borthwick Cheney. Historia ich związku okazała się jednak tragiczna. Wright i Mamah zamieszkali razem w domu, który architekt nazwał Taliesin (na cześć bohatera mitologii walijskiej, który obdarzony był darem proroczym). Prasa rozpisywać się miała na temat ich „nieobyczajnego” związku i nazywać ich dom „bungalowem miłości”. Skandal ten wpłynął na pracę architekta — nie dostawał żadnych poważnych zleceń aż do 1913 roku.

Niestety, 15 sierpnia 1914 roku, podczas nieobecności Wrighta, jeden ze służących rodziny podpalił dom i zamordował siedem przebywających w nim osób, w tym ukochaną architekta. Kolejną kobietę — Miriam Noel — Wright poślubił w 1923 roku. Małżeństwo jednak szybko się rozpadło, a niedługo później architekt poznał pochodzącą z Czarnogóry Olgę Lazovich Hinzenburg, uczennicę filozofa i duchowego przywódcy Georgija Gurdżijewa, i to z nią spędził resztę życia. Para doczekała się córki — Iovanny.

© Taliesin Preservation

W 1932 roku wspólnie rozpoczęli inicjatywę Taliesin Fellowship, zaprosili studentów do Teliesin, aby uczyli się architektury i pracowali pod okiem Wrighta. W ciągu życia architekta do wspólnoty dołączyło ponad 600 osób, a program przekształcił się w szkołę architektury, która działa do dziś.

Frank Lloyd Wright zmarł w wieku 91 lat, 9 kwietnia 1959 roku.

najważniejsze projekty Franka Lloyda Wrighta

Z olbrzymiej puli projektów Franka Lloyda Wrighta wybraliśmy pięć szczególnie ważnych realizacji:

Dom własny i pracownia w Oak Park (1889)

dom własny i pracownia architekta w Oak Park (1889)

dom własny i pracownia architekta w Oak Park (1889)

fot.: Cygnusloop99 | Wikimedia Commons © CC BY-SA 3.0

Dom własny to wizytówka i pole eksperymentów wczesnej twórczości architekta (do 1901 roku Frank Lloyd Wright ukończył blisko 50 projektów!). Zrealizował tu między innymi ideę otwartej przestrzeni mieszkalnej. Przez lata rozbudowywany i przebudowywany w 1976 roku uznany został za Narodowy Pomnik Historyczny Stanów Zjednoczonych (National Historic Landmark) i funkcjonuje dziś jako muzeum.

 
Dom Ennisa w Los Angeles (1924)

© Hilton & Hyland

Dom zbudowany z 27 tysięcy betonowych bloków był podobno jednym z jego ulubionych obiektów. Inspirowany świątyniami Majów modułowy budynek zdobiony jest reliefami, które dodają bryle intrygującej tektoniki. Dom jest też jednym z najbardziej popularnych budynków w kinematografii — kręcono tu między innymi sceny filmów „Blade Runner” (1982), „Karate Kid III” (1989) czy serialu „Buffy: Postrach wampirów” (1992).

 
Fallingwater, Dom nad wodospadem w Pensylwanii (1939)

© This House

Koncepcja najsłynniejszego z domów projektu Wrighta powstała podobno w dwie godziny. Jedni podają go za wzorcowy przykład architektury organicznej (która zakłada tworzenie architektury w analogii do natury) inni wręcz przeciwnie — za przykład niszczenia natury przez architekturę. Zbudowany z łamanego kamienia modernistyczny dom zdaje się wyrastać z krajobrazu i unosić się ponad spływającym wodospadem. Od 2019 roku budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 
Siedziba firmy Johnson Wax w Racine (1939)

czytelnia w siedzibie firmy Johnson Wax w Racine (1939)

czytelnia w siedzibie firmy Johnson Wax w Racine (1939)

fot.: Carol M. Highsmith | Library of Congress, domena publiczna

Najbardziej charakterystycznym elementem siedziby firmy jest sala z imponującymi, smukłymi kolumnami w kształcie liści lilii wodnych — konstrukcyjne wyzwanie (ich szerokość zmienia się od 23 centymetrów w podstawie do 550 w górnej części!), które pozwoliło Wrightowi przesunąć granice architektury o krok dalej.

 
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1959)

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1959)

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (1959)

fot.: Ajay Suresh | Wikimedia Commons © CC BY 2.0

Kolejna ikona architektury — budynek o organicznej formie uznawany jest za jeden z najważniejszych obiektów architektury XX wieku — i ostatnie wielkie dzieło Wrighta. Zwieńczona szklaną kopułą śnieżnobiała spirala wzbudzała skrajne opinie — tak już chyba mają białe muzealne gmachy.


∗ Otóż Art Garfunkel, który studiował architekturę, poprosił Paula Simona, aby ten napisał piosenkę o Franku Lloydzie Wrighcie. Ten niestety nie znał za bardzo jego twórczości, napisał więc nostalgiczną piosenkę o swoim przyjacielu, podmieniając jedynie imię i nazwisko Frank Lloyd Wright.

Sprawdź swoją wiedzę o architekcie w QUIZIE:
Życie i twórczość Franka Lloyda Wrighta

 
Ola Kloc

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE