Niedawno w lokalnych oddziałach SARP odbyły się wybory nowych władz w kadencji 2019–2023 [wyniki]. Na łamach naszego portalu postanowiliśmy przybliżyć Wam plany nowo wybranych prezesek i prezesów stowarzyszenia. Zobaczcie, jak na nasze trzy pytania odpowiedział Hubert Wąsek, prezes oddziału SARP w Częstochowie. Zapraszamy do lektury!
SARP, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich to organizacja zrzeszająca architektów w całym kraju. Historia jej działalności sięga 1877 roku — inicjatywy budowniczych i inżynierów z Krakowskiego Towarzystwa Technicznego, a później, w 1899 roku, aktywności architektów w warszawskim Towarzystwie Popierania Handlu i Przemysłu. Kontynuacją tych działań była utworzona w 1908 roku Delegacja Architektów Polskich, której głównym zadaniem było reprezentowanie dążeń architektów polskich działających we wszystkich zaborach — tworzenie wspólnych ekspozycji architektonicznych, organizacja konkursów, wypracowywanie wspólnego stanowiska wobec ochrony wykonywania zawodu architekta, zgłaszanie postulatów w sprawie organizacji szkolnictwa architektonicznego oraz opracowanie zasad regulaminów konkursów architektonicznych.
W 1919 roku warszawskie Koło Architektów zorganizowało I Powszechny Zjazd Architektów, a w 1926 powstało Stowarzyszenie Architektów Polskich — SAP. Na zjeździe polskich stowarzyszeń architektonicznych uchwalono powołanie instytucji periodycznych zjazdów delegatów (Delegacja Architektów Polskich), a w Poznaniu utworzono Związek Stowarzyszeń Architektów Polskich — ZSAP. W 1934 roku Walny Zjazd Delegatów w Warszawie powołał Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej — SARP, które połączyło istniejące organizacje zrzeszające architektów. Nazwę zmieniono w 1952 roku na Stowarzyszenie Architektów Polskich, ale zachowano skrót SARP.
SARP Oddział Częstochowa
Hubert Wąsek
prezes oddziału SARP w Częstochowie
© SARP Oddział Częstochowa
A&B: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pan na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?
Hubert Wąsek: Konkursy, konkursy. Za chwilę rozstrzygnięcie jednego i ogłaszamy następny, a kolejny na horyzoncie. To duża radość i niemałe wyzwanie po latach przerwy w organizowaniu przez nas konkursów. A jak już przy wyzwaniach jesteśmy: w tej kadencji walczymy o przywrócenie stanowiska Architekta Miejskiego w Częstochowie. Boleśnie odczuwamy jego brak. Codzienną działalność, nasze cele, niezmiennie wyznacza statut SARP: dbałość o jakość przestrzeni, rangę zawodu, rozwój i ochronę twórczości oraz integrację środowiska.
A&B: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?
Hubert Wąsek: Oddział Częstochowa liczy obecnie 62 członków i członkiń. Składka: 10 PLN miesięcznie. Ze składek zwolnieni są emeryci/emerytki i renciści/rencistki.
A&B: Dlaczego warto być członkiem SARP?
Hubert Wąsek: Stowarzyszenie jest dla tych, którzy chcą działać, mieć wpływ na rzeczywistość wokół. Działalność każdego z oddziałów oparta jest na pracy społecznej, zwykle kilku osób, poświęcających swój czas dla wspólnego dobra.
Po co nam to wszystko? Najprościej i najładniej ujął to nasz Kolega Marek ze Szczecina (Koleżanki i Kolegów mamy w całej Polsce, współpraca międzyoddziałowa przynosi konkretne efekty): „Chcemy, żeby ludzie pokochali Architekturę” — tylko i aż tyle. Nagrodą jest radość z małych sukcesów, zmian na lepsze w otaczającej nas przestrzeni: działający po latach zegar na pięknym budynku poczty Adolfa Szyszko‑Bohusza, odtworzone sgraffito Stanisława Łyszczarza, kolejne nowe obiekty powstałe jako wynik organizowanych konkursów.