W kolejnej odsłonie cyklu rozmów z nowymi prezesami i prezeskami Stowarzyszenia Architektów Polskich o działalności szczecińskiego oddziału SARP rozmawiamy z jego prezesem — Karolem Nieradką.
SARP Oddział Szczecin
Karol Nieradka
prezes oddziału SARP w Szczecinie
© SARP Oddział Szczecin
A&B: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pan na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?
Karol Nieradka: W ogromnym skrócie misją SARP jest dbanie o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska na każdym polu — legislacyjnym, edukacyjnym, społecznym itd. Moją osobiście, jako nowego prezesa SARP Szczecin, profesjonalizacja działań stowarzyszenia i rozwój w kierunku ważnego w mieście think tanku. Chciałbym odpowiednio wyważyć elitarność i egalitarność SARP, która wpisana jest w jego 140‑letnią historię. W Szczecinie to już 70 lat historii.
Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest promocja idei konkursów architektonicznych jako najlepszej metody wyboru projektu w zamówieniach publicznych. Niestety przetargi stanowią regułę, a konkursy wyjątek. Naszym celem jest wprowadzenie zasady wyłaniania projektu w drodze konkursów architektonicznych we wszystkich zamówieniach publicznych. W Szczecinie w ten sposób zrealizowano filharmonię szczecińską, basen olimpijski Floating Arena, Centrum Dialogu Przełomy, plac Lotników, kilka osiedli TBS‑ów, a niedługo gotowe będzie Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach i biblioteka publiczna na osiedlu Słonecznym. Te przykłady pokazują jak dobre budynki i przestrzenie otrzymuje zamawiający, a więc i my wszyscy, kiedy architekci ścigają się na jakość i pomysł, a nie na pieniądze i terminy.
Najbliższe plany to wyłonienie laureatów konkursu na projekt budynku kliniczno‑dydaktyczno‑badawczego dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (inwestycja za ponad pół miliarda złotych) oraz organizacja dużego konkursu we współpracy Uniwersytetem Szczecińskim. To niezwykle ważna nowa przestrzeń w centrum Szczecina. Za cel postawiliśmy sobie też profesjonalizację ważnego dla środowiska festiwalu pod nazwą Westival — Sztuka Architektury. To cała seria wystaw, warsztatów, prelekcji, filmów, wykładów i dyskusji o otaczającej nas przestrzeni zabudowanej. Także jej historii i przyszłości. To jedno z ważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce dlatego zamierzamy wynieść je na jeszcze wyższy merytorycznie poziom.
A&B: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?
Karol Nieradka: Obecnie oddział zrzesza 144 członków. Składka wynosi 20 PLN, w tym zawarta jest dobrowolna opłata za prenumeratę dwumiesięcznika ARCH, który z pomocą naszych sponsorów dostarczamy do naszych członków wraz z listem prezesa.
A&B: Dlaczego warto być członkiem SARP?
Karol Nieradka: Dlatego, że znajdziesz tam ludzi, dla których architektura jest ważna. Wiele się od nich nauczyłem. Z jednej strony niemal każdy architekt może zostać naszym członkiem, z drugiej zależy nam na tych najlepszych, najbardziej zaangażowanych w promocję dobrej architektury i podwyższanie jakości przestrzeni zabudowanej. Z przyjemnością zapraszamy do naszego grona zarówno laureatów konkursów architektonicznych, jak i ambitnych młodych projektantów.
Więcej informacji na stronie SARP Oddział Szczecin w naszym portalu.