Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Dzięki spójnej wizji możemy niwelować to, co patologiczne w naszej praktyce” – rozmowa z Magdaleną Buczyńską-Zapałą, prezeską SARP Oddział Kraków

06 września '24

W ostatnich miesiącach w lokalnych oddziałach SARP odbywały się wybory nowych władz w kadencji 2024–2028 [WYNIKI]. Przybliżamy Wam plany nowo wybranych prezesek i prezesów Stowarzyszenia Architektów Polskich, pytamy ich także o współczesne wyzwania, z jakimi mierzą się architekci i architektki. W dzisiejszej odsłonie cyklu, na nasze pytania odpowiedziała Magdalena Buczyńska-Zapała, prezeska oddziału SARP w Krakowie.

SARP Oddział Kraków

 
Ola Kloc
: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pani na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?

Magdalena Buczyńska-Zapała: Właśnie kończymy remont naszej siedziby, od ćwierć wieku niepoddanej żadnej modernizacji. To idealny czas do rewizji zakresu naszej działalności.

Jesteśmy mocniej zaangażowani w sprawy miasta, wdrażając idee Paktu dla Przestrzeni. Sytuacja jest wyjątkowa — to czas, który musi być dobrze wykorzystany. Nasze kolejne spotkania i debaty będą się koncentrować na wzmocnieniu współpracy z jednostkami miejskimi i podmiotami odpowiedzialnymi za przestrzeń. Cykl zainicjowaliśmy spotkaniem z prof. Piotrem Lorensem, Architektem Miasta Gdańska. Oddźwięk po wydarzeniu pokazał, że właśnie ta problematyka jest niezwykle ważna, że świadomość konieczności zmian jest powszechna.

SARP jako stowarzyszenie zawodowe musi zaistnieć tam, gdzie zapadają decyzje nas bezpośrednio dotyczące. Zrzeszając wielu specjalistów, doświadczonych architektów jesteśmy bazą wiedzy i wsparciem w decyzjach z zakresu planowania przestrzennego.

Rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury. Będziemy kontynuować tematykę związaną z odzyskiwaniem, przywracaniem i uzdrawianiem struktur miasta — RE-USE, RECOVER. Chcemy rozszerzyć zasięg, osiągnąć międzynarodowy wymiar wydarzenia.

Będziemy kontynuować nasze cykle: nie brakuje Mistrzów, z którymi jeszcze się nie spotkaliśmy; piszących i promujących architekturę, których obserwacje warto rozpowszechniać i nimi się dzielić.

Chcemy otworzyć naszą galerię wszelkie aktywności „okołoarchitektoniczne” — miejsce wystaw, dyskusji, a przede wszystkim spotkań tych, którym architektura jest bliska.

 
Ola Kloc
: Z jakimi największymi wyzwaniami mierzą się dziś architekci?

Magdalena Buczyńska-Zapała: Zawód architekta zawsze był wyzwaniem. To ciągły rozwój, zdobywanie wiedzy i reagowanie na potrzeby zmieniającego się świata z zachowaniem niezmiennych wartości. Utrzymanie balansu pomiędzy tempem zmian, wymogów a tym, co fundamentalne — jakość przestrzeni i dobrostan osób w niej żyjących to największy test naszych umiejętności.

To, co najbardziej boli — niedoszacowanie kosztów naszej pracy i wkładu w proces twórczy. Pomijanie w wycenie całego obszaru związanego z kreacją. Umniejszanie naszej roli w procesie inwestycyjnym.

Zadbanie o powszechną edukację architektoniczną, wiedzę na temat olbrzymiego wpływu przestrzeni na kształtowanie i jakość życia pozwoli właściwie pozycjonować nasz zawód i podnieść jego rangę.

 
Ola Kloc
: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?

Magdalena Buczyńska-Zapała: Obecnie mamy prawie 440 członków — jesteśmy jednym z najliczniejszych oddziałów. Składka wynosi 20 zł, Seniorzy nie płacą składek.

 
Ola Kloc
: Co architektom daje dziś SARP? Dlaczego warto być członkiem Stowarzyszenia?

Magdalena Buczyńska-Zapała: SARP to forum, miejsce wymiany myśli, dyskusji, integracji. To obok promocji, rozpowszechniania wiedzy o architekturze nasz statutowy cel.

SARP poprzez swoje działania ma wzmacniać rolę architektury i tworzącego ją architekta.

Nie dokonamy tego sami — z poziomu kilkunastu osób bezpośrednio zaangażowanych w pracę oddziału. Potrzebni są Wszyscy, którym zależy, aby coś zmienić, mający wizję, jakich narzędzi użyć, aby tych zmian dokonać. Wkład, zaangażowanie każdego z Członków jest niezwykle cenny — to nasz potencjał.

Poprzez stabilizację zawodu, dzięki spójnej wizji możemy niwelować to, co patologiczne w naszej praktyce. Nie możemy godzić się na zaniżanie wartości naszej pracy, ale też postawmy na jej wysokie standardy. SARP to najbardziej odpowiednia przestrzeń do wdrożenia wymienionych celów.

 
pytała: Ola Kloc

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE