Mateusz Furczoń, absolwent studiów inżynierskich na kierunku architektura Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, tematem swojej pracy dyplomowej uczynił projekt Ośrodka Kontemplacyjnego z Kaplicą, który mógłby powstać w Gliczarowie Górnym — wisi położonej w powiecie tatrzańskim. Propozycja, jak mówi autor, jest próbą stworzenia miejsca umożliwiającego refleksję i odnalezienie równowagi duchowej.
projekt Ośrodka Kontemplacji z Kaplicą oraz Ogrodem Różańcowym
© Mateusz Furczoń
Praca Mateusza Furczonia została wykonana pod kierunkiem prof. Marka Kowickiego.
Stworzenie projektu Ośrodka Kontemplacyjnego z Kaplicą w Gliczarowie Górnym stało się dla mnie główną inspiracją do próby odpowiedzi na pytanie: jak — a jeśli to możliwe, w jaki sposób, znaleźć czas i miejsce na chwilę refleksji, odnalezienia siebie oraz swego wewnętrznego „oddechu”? Wybierając lokalizację odpowiadającą założeniom projektowym, skupiłem się na podtrzymywaniu tradycji oraz kształtowaniu w sobie tożsamości społeczno- regionalnej. Szczyty gór, ze względu na skierowanie ku niebu uważane były za siedziby Boga. Pochyłość terenu, bliskość nieba, wzorowe oświetlenie światłem słonecznym to tylko nieliczne aspekty składające się na wyjątkowość umiejscowienia. Szum drzew, traw, dźwięki przyrody oraz każdy inny szczegół dostrzeżony zupełnie z innej perspektywy, perspektywy zadumy, kontemplacji stają się powodem do poczucia bliskości z naturą oraz z samym jej Stwórcą — wprowadza w treść projektu Mateusz.
założenie zostało zaprojektowane w Gliczarowie Górnym
© Mateusz Furczoń
kaplica i przestrzenie do kontemplacji
Głównym założeniem absolwenta Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej było zaprojektowanie obiektu nawiązującego do tradycji architektonicznych regionu, stosując równocześnie nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, spełniające wysokie, współczesne standardy.
rzut parteru
© Mateusz Furczoń
Podstawowym zadaniem funkcjonalnym, jakie wyznaczył sobie autor, było połączenie dwóch odrębnych funkcji — kaplicy oraz cel służących do kontemplacji. Otoczenie projektowanego założenia zostało pokryte siecią ścieżek kształtujących teren, orientowanych zgodnie z kierunkami nasłonecznienia. Ułożenie ścieżek oraz ich relacja sprzyjają kontemplacji i relacji z Bogiem.
Pomimo trudności wynikających ze znacznej pochyłości terenu projektant uwzględnił dostępność dla osób z niepełnosprawnościami — zastosował rampy zewnętrzne oraz pochylnie umożliwiające dostęp do wszystkich części założenia.
wieża tworzy dominantę kompozycyjną
© Mateusz Furczoń
refleksja i wyciszenie
Na terenie obiektu autor zaproponował również Ogród Różańcowy, sprzyjający pracy, modlitwie i kontemplacji. Ogród składa się z rytmicznej sieci ścieżek wraz ze stacjami drogi krzyżowej, skłaniającymi do refleksji. Natomiast zaprojektowane strefy wyciszenia oraz wirydarz umożliwią odwiedzającym doświadczanie spokoju, poszukiwanie równowagi duchowej oraz odczucie atmosfery modlitwy i refleksji.
autor nawiązał do architektury regionu
© Mateusz Furczoń
Obecność dominanty, jaką jest wieża umiejscowiona przy budynku, wpływa na ukształtowanie oraz widoczność projektowanego miejsca z daleka. Dzięki temu teren staje się charakterystycznym punktem na mapie Podhala. Projektując Ośrodek Kontemplacyjny z Kaplicą w Gliczarowie Górnym, kierowałem się nie tylko umiejętnościami, doświadczeniem w branży architektoniczno-budowlanej, ale przede wszystkim duchowością — podsumowuje Mateusz Furczoń.