Studenci architektury Monika Kalinowska i Denys Karandiuk z Uniwersytetu Sztuk Stosowanych Angewandte w Wiedniu stworzyli modułowy projekt nadbudowy wiedeńskiego budynku mieszkalnego z lat 60. XX wieku. Ich koncepcja wykorzystująca drewno jako główny materiał budowlany zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie proHolz Student Trophy.
Międzynarodowy konkurs studencki proHolz Student Trophy był organizowany przez firmę proHolz we współpracy z miastem Wiedeń. Tegoroczna edycja skupiła się wokół projektu zagęszczania zabudowy miejskiej przy użyciu drewna jako głównego materiału budowlanego. Zadanie konkursowe dotyczyło dwukondygnacyjnych, wertykalnych nadbudów trzech istniejących wiedeńskich budynków mieszkalnych z lat 60. XX wieku. Celem było znalezienie rozwiązań systemowych przy pomocy drewna lub drewna hybrydowego, które będzie można zastosować również w innych budynkach mieszkalnych tego samego typu.
projekt pt. „Modulus” to drewniana nadbudowa wiedeńskiego budynku
© Monika Kalinowska, Denys Karandiuk
nowoczesna nadbudowa budynków z lat 60. XX wieku
„Modulus” to projekt drewnianej dwupiętrowej nadbudowy budynku mieszkaniowego zlokalizowanego przy ulicy Pantucekgasse 33 w Wiedniu. Pomysł opiera się na idei tworzenia różnorodności mieszkaniowej z równoczesnym wykorzystaniem prefabrykowanych modułów CLT umożliwiających obniżenie kosztów i zwiększenie efektywność procesu budowlanego. Autorzy skupili się na stworzeniu wydajnego systemu, który mógłby wspomóc strategię zwiększania pojemności starego budownictwa oraz, umożliwiałby nadbudowę na innych budynkach mieszkalnych. „Modulus” ma na celu nie tylko zwiększenie powierzchni użytkowej istniejących budynków, ale również podniesienie jakości życia mieszkańców, przez dodanie do każdego istniejącego mieszkania nowej powierzchni użytkowej.
przy użyciu drewnianych modułów powstały cztery typy mieszkań
© Monika Kalinowska, Denys Karandiuk
drewniane moduły dogęszczające zabudowę miejską
Przy użyciu trzech modułów studenci zaprojektowali cztery typy mieszkań o różnej powierzchni i liczbie pokoi — od kawalerek po mieszkania z trzema sypialniami.
Jak mówią autorzy:
Prefabrykacja daje wiele możliwości wstępnego osadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz pomieszczeń, co, w połączeniu z efektywną konstrukcją każdego modułu, radykalnie zmniejsza koszty produkcji oraz budowy. Głównym aspektem strategii zrównoważonego rozwoju jest optymalne użycie konstrukcji istniejącego budynku, dzięki czemu redukuje się ilość materiału potrzebnego do budowy. Poprzez użycie paneli CLT jako głównego surowca budowlanego zmniejsza się ślad węglowy obiektu, jednocześnie czyniąc projekt łatwiejszy w adaptacji do innych działek. Dodatkowo wraz z końcem cyklu życia budynku materiał jest łatwiejszy do recyclingu i utylizacji.
skonstruowanie jednorodnego układu pozwoliło na wysunięcie mieszkań poza lico budynku
© Monika Kalinowska, Denys Karandiuk
Koncepcja konstrukcyjna polega na potraktowaniu każdego mieszkania jako belki, na którą składają się podłoga wraz ze ścianami i sufitem. Pierwsza kondygnacja modułów została zaprojektowana równolegle do kierunku ścian istniejącego budynku. Wykorzystując strukturę budynku, komponenty położone zostały na betonowych wspornikach kotwionych do ścian konstrukcyjnych. Druga kondygnacja nadbudowy została zaprojektowana poprzecznie, tworząc wzajemnie wzmacniający się system. Skonstruowanie tego typu jednorodnego układu pozwoliło autorom na wysunięcie mieszkań poza lico budynku i stworzenie siedmiometrowych nadwieszeń. Poprzez zastosowanie przez autorów strategii wspierających wydajność energetyczną całe założenie stało się jeszcze bardziej efektywne pod względem zużycia energii wraz ze zmianą pór roku.