NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wnętrza Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie – projekt studenta ASP Gdańsk

05 września '24
w skrócie
  1. Hubert Białk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zaprojektował biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie oraz pawilon promujący polską turystykę, mające inspirować do poznania naszego kraju.
  2. Projekt nawiązuje do polskiej przyrody, szczególnie lasów, wykorzystując naturalne materiały, kolory ziemi oraz elementy przywodzące na myśl naturę.
  3. Biurka wykonane ze sklejki, dekoracyjne oświetlenie inspirowane koronami drzew oraz posadzka w kolorach runa leśnego tworzą przestrzeń łączącą estetykę z funkcjonalnością.
  4. Całość ma na celu nie tylko promowanie Polski, ale również budowanie emocjonalnego i wielozmysłowego doświadczenia, zachęcajacego turystów i turystki do jej odwiedzenia.
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Hubert Białkabsolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach swojej pracy dyplomowej, pod opieką prof. Macieja Świtały i Marty Koniczuk, zaproponował aranżację wnętrza biura Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) w Sztokholmie oraz pawilonu promującego polską turystykę. Projekt stanowi próbę zrewitalizowania wizualnej oprawy polskiej turystyki za granicą, a także stworzenia przestrzeni, inspirującej do poznania naszego kraju.

wizualizacja biura

wizualizacja biura

© Hubert Białk

wizytówka Polski

Obecna promocja turystyki, choć skuteczna w przekazywaniu informacji, często cierpi na brak wyrazistości i wizualnej atrakcyjności. Jak zauważa Białk, oprawa wizualna takich miejsc często jest przeciętna i nie przyciąga uwagi potencjalnych turystów. Z tego względu projekt biura POT ma stać się miejscem, nie tylko przekazującym informacje, ale przede wszystkim zachęcaącym do odwiedzenia Polski poprzez stworzenie nowoczesnej i atrakcyjnej przestrzeni. Kluczowe w koncepcji jest pytanie: „Pokusa czy ciekawość?” – co jest głównym motorem napędowym dla turystów, decydujących się na odwiedzenie naszego kraju?

wizualizacja biura

wizualizacja biura

© Hubert Białk

lokalizacja i układ wnętrza biura

Biuro POT, zlokalizowane przy ulicy Karlavägen 47B w Sztokholmie, zostało zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i estetyce. Wnętrze obejmuje cztery stanowiska pracy, gabinet dyrektora, zaplecze magazynowe, a także przestrzeń socjalną. Wszystko to zostało podporządkowane głównej idei promowania Polski poprzez nawiązanie do elementów, najbardziej kojarzących się z naszym krajem – bogactwa przyrodniczego, a zwłaszcza polskich lasów. Wzory i kolory inspirowane naturą dominują w projekcie, co sprawia, że przestrzeń ta ma wyjątkowy, ciepły charakter.

przekroje

przekroje

© Hubert Białk

„polski las” w sercu Sztokholmu

Projektując wnętrze biura, Białk postawił na motyw polskiego lasu. Polska, jako kraj o jednej z największych powierzchni lasów w Europie, może poszczycić się ich różnorodnością i pięknem. Ta inspiracja została przekształcona na język architektury wnętrz – poprzez zastosowanie naturalnych materiałów oraz kolorów ziemi, biuro przenosi odwiedzających w klimat letniego dnia pośród drzew.

wizualizacja pawilonu

wizualizacja pawilonu

© Hubert Białk

Wnętrze wypełniają biurka wykonane ze sklejki, z czego dwa są zabezpieczone czarnym olejem oraz służą pracownikom i pracowniczkom, a trzecie, w naturalnym kolorze drewna, stanowi miejsce przyjmowania gości i gościń, przyciągając wzrok i wyróżniając się we wnętrzu. Dekoracyjne oświetlenie, którego forma przywodzi na myśl korony drzew oraz promienie słońca przenikające przez liście, wykonane jest z miedzianych, nieregularnych arkuszy blachy, tworząc efekt wrażenia przebywania wśród natury. Posadzka inspirowana runem leśnym, wykonana z mikrocementu w kolorach zieleni, brązu i żółci, w abstrakcyjny sposób oddaje naturalne kontrasty lasu, przywołując piękno jego niedoskonałości.

wizualizacja pawilonu

wizualizacja pawilonu

© Hubert Białk

spójna opowieść o Polsce

Projekt Białka to wyjątkowa opowieść o Polsce, wykorzystująca bogactwo przyrody i kultury, aby stworzyć nowoczesną i atrakcyjną wizytówkę kraju za granicą. Zarówno biuro, jak i pawilon mają za zadanie zachęcić turystów i turystki do odkrywania różnych zakątków Polski, nie tylko przez informację, ale przede wszystkim dzięki doświadczeniu – wielozmysłowemu, emocjonalnemu, zapadającemu w pamięć. Hubert Białk stworzył przestrzeń, która nie tylko spełnia funkcję promocyjną, ale również ukazuje piękno polskiej przyrody oraz jej różnorodne walory turystyczne.

aksonometria

aksonometria

© Hubert Białk

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Lakiery ogniochronne UNIEPAL-DREW
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE