Bliźniacze, 112-metrowej wysokości wieżowce, staną nad samym brzegiem Bałtyku w niewielkich Międzyzdrojach. Projekt na zlecenie szczecińskiego dewelopera Siemaszko przygotowali wspólnie Arkadiusz Czarkowski i Sławomir Wunsch. Budynki powstaną zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jest już zgoda
345 apartamentów znajdzie się na 33 piętrach dwóch wieżowców. Na taką inwestycję szczeciński deweloper uzyskał już prawomocne pozwolenie na budowę. Prace przy obiekcie mają rozpocząć się w ciągu roku. Poza apartamentami w budynkach znajdzie się miejsce na restauracje, kawiarnie, kompleks basenowy, SPA, sale konferencyjne i fitness. Obiekt ma funkcjonować cały rok. Wszystko to zamknięte zostanie w dwóch prostopadłościennych bryłach usytuowanych wzdłuż linii brzegowej, o 112 metrach wysokości i 30 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni.
Przedsięwzięcie jest pionierskie i bardzo ekscytujące. Nie ma obaw, że inwestycja zniknie wśród innych podobnych, bo nic nie może się z nią równać w tej części wybrzeża. Zadbaliśmy, aby każdy apartament był ekskluzywny, a każdy gość i mieszkaniec miał widok na morze. To było wyzwanie, przed którym stanęli nasi architekci. Efekt ich pracy można już podziwiać na wizualizacji.
– Lesław Siemaszko
Jedyna dostępna wizualizacja kompleksu zwiastuje powstanie generycznej architektury, kojarzącej się z budowaną współcześnie i masowo deweloperką, na cennym przyrodniczo obszarze. Cały teren miasta pokrywa park krajobrazowy. Widoki obszaru położonego tuż obok Wolińskiego Parku Narodowego podziwiać będzie można z kawiarni na trzydziestym piętrze i panoramicznej windy.
Wszystko zgodnie z planem
To nie pierwsze podejście do budowy wieżowców w tym miejscu. W sąsiedztwie hotelu Amber Baltic firma planowała dwa bloki o wysokości 55 metrów. Projekt z 2017 roku miał zostać ukończony do końca 2022 roku. Inwestycja określana przez dewelopera jako „serce kurortu” nie doszła jednak do skutku. W 2018 roku Wojewoda podjął ostateczną decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu, motywując to jego niezgodnością z planem zagospodarowania.
fot. Aw58 / Wikimedia Commons
Planowane dziś, dwukrotnie wyższe bloki staną na obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego. Ich lokalizacja zgodna jest też ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Obszar parku krajobrazowego zostanie więc znacząco zdeformowany, a wszystko to nastąpi zgodnie z prawem uchwalonym przez lokalne władze. Promenada Gwiazd 5, bo taką nazwę będzie nosić inwestycja, jest więc kolejnym przykładem prywatyzacji dobra wspólnego, jakim są wartości przyrodnicze nabrzeża. Niszczący dla krajobrazu projekt, to kolejny po m.in. gigantycznym Hotelu Gołębiewski w Pobierowie projekt, który eksploatuje unikalne walory nadmorskich miejscowości.