Na jeziorze w Słupcy pojawiły się drewniane okręgi. Ten nietypowy pomost to pierwszy z kilkunastu elementów powstającej promenady. Za jej projekt odpowiada Paweł Grobelny, projektant wielokrotnie nagradzany za koncepcje przestrzeni miejskich, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
pomosty na Jeziorze Słupeckim składają się z dwóch okręgów
fot.: Janusz Nowak © Paweł Grobelny
Promenada nad Jeziorem Słupeckim oraz zagospodarowanie przestrzenne, tak jak inne projekty Pawła Grobelnego charakteryzują się oszczędnością formalną oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowaniu raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że, pomimo że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy — mówi Paweł Grobelny.
Wokół jeziora powstaną między innymi siedziska, platformy oraz boisko do gry w bule. Realizacja całego projektu planowana jest na koniec 2023 roku.
pomosty na Jeziorze Słupeckim to pierwszy etap projektu
fot.: Janusz Nowak © Paweł Grobelny
rozmowa z Pawłem Grobelnym
Dobrawa Bies: Pomost to pierwszy z kilkunastu powstających elementów promenady nad jeziorem. Przybrał on formę dwóch połączonych okręgów. Skąd taka decyzja?
Paweł Grobelny: Formy poszczególnych elementów, z jednej strony wynikają z nawiązania do kopca szwedzkiego, czyli korony wału grodziska pierścieniowatego kultury łużyckiej, z drugiej strony dają one więcej możliwości do eksplorowania otoczenia naturalnego. Poszczególne pomosty umieszczone są w miejscach, gdzie naturalnie występują trzciny, więc spacerowanie po pomostach umożliwia różne perspektywy obserwacji natury, ale wytwarza też wiele miejsc do odpoczynku, siadania — niż tradycyjny pomost.
Dobrawa: Jakie są kolejne etapy projektu i wprowadzone funkcje? Czy zamierza Pan utrzymać minimalistyczny styl?
Paweł Grobelny: Tak, wszystkie elementy mają raczej minimalistyczną formę, powtarzają się nie tylko formy, ale także użyte materiały. W budowie są kolejne pomosty. Największy będzie miał średnicę 35 metrów. Powstaje także boisko do gry w bule, siedziska indywidualne, ale także dużo platform z drewna, które będą umożliwiały spędzanie wspólnego czasu w większych grupach.
z pomostów można obserwować przyrodę
fot.: Janusz Nowak © Paweł Grobelny
Dobrawa: Jakie materiały Pan zastosował i jak ich użycie wpłynie na naturalne otoczenie?
Paweł Grobelny: Podstawowym materiałem jest drewno, które użyte jest do pomostów, platform widokowych i odpoczynkowych, siedzisk i innych elementów. Ważne był wykorzystanie naturalnego materiału, ale także ograniczenie różnorodności materiałów do minimum, z uwagi na charakter miejsca. Poszczególne elementy nie powinny bowiem konkurować z naturalnym otoczeniem, ale umiejętnie się w nie wtapiać.
Dobrawa: Jakie są Pana najbliższe plany projektowe?
Paweł Grobelny: Obecnie pracuję nad dwoma projektami związanymi z przestrzeniami publicznymi, jeden powstaje w Polsce, drugi we Francji.
Dobrawa: W takim razie życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.