nawiązanie do architektury rezydencjonalnej
Ośrodek został zaprojektowany na ortogonalnej siatce tworzącej moduł kwadratu o boku 230 cm. Ciągi komunikacyjne są ograniczone ścianami o grubości 50 cm opisanymi na osiach siatki. W ten sposób zostały wydzielone korytarze mające 180 cm szerokości, umożliwiające sprawne poruszanie się osób z niepełnosprawnością ruchową. Projekt budowany jest za pomocą modułowej przegrody, pełniącej funkcję przegrody wewnętrznej i zewnętrznej. Oba typy mają tę samą grubość, co możliwe jest dzięki rozwiązaniom systemu pustaków ceramicznych. Założenie opiera się na układzie amfiladowym, nawiązując do rozwiązań typowych dla architektury rezydencjonalnej.
Jak twierdzi Katarzyna Janczura:
Większość zabudowy willowej Konstancina łączą wspólne cechy w postaci zwartej bryły, w której można odczytać układ wnętrza, często amfiladowy. Można wyodrębnić wzajemne relacje otworów okiennych i drzwiowych, których układ w każdym przypadku jest charakterystyczny i unikatowy. Elewacje przedstawione w sposób uproszczony tylko za pomocą otworów są czytelne i pozwalają rozróżnić poszczególne obiekty. Wzajemne relacje i rytmy otworów stanowią o charakterze wnętrza obiektu i jego elewacji.
Autorka na rzecz pracy dyplomowej stworzyła schemat możliwość identyfikacji obiektów tylko na podstawie układu otworów elewacyjnych. Analizy te, pozowliły na wyselekcjonowanie uniwersalnego, charakterystycznego otworu, który został powielony, stając się kluczowym elementem projektu.
architektura ośrodka jest pełna arkad
© Katarzyna Janczura
arkady, łuki i okiennice
Przegrody modułowe zostały wyposażone w otwory przejściowe, drzwiowe i okienne w typie arkady. Drzwi arkadowe występują przy wejściu głównym oraz przy głównych wyjściach na dziedzińce wewnętrzne, pozostałe to formy okna balkonowego. Część noclegowa zyskuje zmienny charakter dzięki drewnianym okiennicom. Pokoje gościnne są wyposażone w pięć lub sześć otworów okiennych ułożonych amfiladowo. Zamykane okiennice tworzą wiele możliwości stałego przesłaniania otworów elewacyjnych, co pozwala na dostosowanie układu do indywidualnych potrzeb gości.
drewniane okiennice zapewniają prywatność
© Katarzyna Janczura
Zgodnie z planem miejscowym dachy są wielospadowe — podzielone na mniejsze moduły czterospadowe. Połacie dachowe wykonane z blachy miedzianej wraz z upływem będą pokrywać się patyną, nawiązując do okolicznej zabudowy. Poszczególne skrzydła obiektu połączone są przez utwardzone uliczki oraz sieć krajobrazowych ścieżek, biegnących przez otaczający założenie las.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Katarzyny Janczury