idea Bauhausu
W celu wyrównania wysokości pomiędzy dwoma skrzydłami głównego budynku fabryki, autorka zdecydowała się nadbudować jedno piętro, gdzie umieściła bibliotekę oraz pracownie projektowe dla studentów i nauczycieli. Zgodnie z ideami bauhausowskimi, zabieg ten, ma na celu zatarcie bariery pomiędzy wykładowcami a studentami tworząc przestrzeń do pracy wspólnej. Karolina Jankowska zabudowała również część dziedzińca, w której znajduje się dwukondygnacyjna przestrzeń wystawiennicza oraz audytorium. W części szkolnej zaproponowała dla studentów liczne warsztaty — stolarski, metaloplastyki, tkacki, modelarnię, pracownię malarską, studio druku 3D oraz studio foto-wideo. Parter istniejącego budynku przeznaczyła natomiast na kawiarnię i sklep z pracami studentów.
przestrzeń coworkingowa i kwiarnia
© Karolina Jankowska
delikatna ingerencja
Założeniem projektu była delikatna i harmonijna ingerencja w istniejącą strukturę oraz zapewnienie otwartych, dobrze doświetlonych przestrzeni łączących się z zielonymi rekreacyjnymi terenami bastionu. W celu wyraźnego rozróżnienia nowej części budynku od zabytkowej autorka zaproponowała rozbudowę w minimalistycznej, szklanej formie. Proponowana zabudowa okala istniejącą zieleń, tworząc swojego rodzaju szklane kubiki, które poza wartością proekologiczną, doświetlają dziedziniec. Na poziomie podziemnej kondygnacji, pod korzeniami drzew, znajdują się zbiorniki retencyjne na wodę opadową.
autorka starała się zachować pierwotny układ konstrukcji
© Karolina Jankowska
Karolina Jankowska starała się zachować pierwotny układ konstrukcyjny budynku, decydując się na jedynie miejscowe wyburzenia części stropów i zmianę układu konstrukcyjnego ze ścian nośnych, na układ słupowy. Zabieg ten pozwolił na stworzenie otwartych i elastycznych przestrzeni. Północne skrzydło budynku o halowym układzie oferuje przestronną wielkopowierzchniową przestrzeń, w której mogą odbywać się koncerty, konferencje, targi dizajnu i mody. Natomiast ramię bastionu przeznaczone zostało na tereny rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy.
Ważnym elementem projektu jest polepszenie funkcjonowania tej zdegradowanej części dzielnicy Dolne Miasto. Nawiązuje to do działań prowadzonych od 2004 rok przez Miasto Gdańsk pod hasłem „rewitalizacja sztuką”. Różnorodność proponowanych przez architektkę funkcji w adaptowanych budynkach bastionu toworzy nową, tętniącą życiem przestrzeni publiczną.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Karoliny Jankowskiej