Znamy wyniki konkursu na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Spośród 7 zgłoszonych projektów, jury wybrało koncepcję autorstwa Marka Kozienia, Magdaleny Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Korneckiej z krakowskiej pracowni Kozień Architekci. Gratulujemy!
Konkurs ogłoszony jesienią zeszłego roku dotyczył opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, remontu i rozbudowy budynku Filharmonii Pomorskiej. Prace nad dostosowaniem infrastruktury filharmonii do współczesnych wymagań trwają już od kilku lat. Dobiegający siedemdziesiątki obiekt nie zapewnia dziś ani artystom, ani gościom odpowiedniego zaplecza.
ogłoszenie wyników konkursu i gala
© Filharmonia Pomorska
Filharmonia Pomorska w nowej odsłonie
Jury pod przewodnictwem Romualda Loeglera w składzie: Ryszard Jurkowski (architekt, sędzia sprawozdawczy), Cezary Nelkowski (przedstawiciel Filharmonii Pomorskiej i jej wicedyrektor), Jerzy Gurawski (architekt), Antoni Kozielski (architekt), Maria Jankowska-Olbratowska (SARP oddział Bydgoszcz), Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (architekkat miasta Bydgoszcz), Sławomir Marcysiak (miejski konserwator zabytków), Olgierd Sobkowiak (przedstawiciel marszałka województwa kujawsko-pomorskiego), przyznało pierwsze miejsce pracowni Koznień Architekci z Krakowa. Za projekt architektoniczny odpowedzialni są Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka, we współpracy z Joanną Filipek, Jakubem Dziewońskim i Jitendrą Buragohain. Za architekturę krajobrazu odpowiadają Agata Zachariasz i Krystyna Szar, a akustykę Tadeusz Kamisiński. Wizualizacje stworzył Rafał Barnaś z Unique Vision Studio.
Zwycięska pracownia znana jest z innych projektów rozbudowy galerii i muzeów, sal koncertowych oraz teatrów np. Teatru Nowego w Warszawie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie.
Jak twierdzi jury, pierwszą nagrodę przyznało za:
Bezsprzecznie najbardziej trafne rozwiązanie zadania projektowego, proponujące kreację osiągającą niezwykle trudną w zadanej lokalizacji równowagę pomiędzy wysoce satysfakcjonującym spełnieniem wymogów programowych obiektu oraz jego przestrzennym wpisaniem w ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. [...] Wielce udanym zabiegiem jest takie uformowanie funkcji, które zapewniło, że główne wejście do gmachu Filharmonii funkcjonujące historycznie nadal nim pozostanie, obsługując całość programu funkcjonalnego — tak istniejącą salę symfoniczną, jak i usytuowaną na głównej osi obiektu w podziemiu, nową salę kameralną. Z punktu widzenia widza ma to kapitalne znaczenie w obiektach tego typu. Sali kameralnej, pomimo ulokowania w podziemiu, niezwykłości dodaje oświetlenie światłem dziennym, pośrednim, sączącym się z przeszkleń w posadzce placu poprzez lirokształtne obejście sali.
W nowej odsłonie obiekt zyska salę kameralną na około 350 osób, rozbudowane foyer z miejscem na wystawę zbiorów malarstwa, gobelinów i rzeźb oraz nową strefę gastronomiczną. W planach jest ponadto budowa parkingu podziemnego i sali prób dla pełnego składu orkiestry. Nowa część budynku będzie połączona z istniejącym gmachem, który zostanie zmodernizowany.
wyróżnione projekty
Spośród nadesłanych prac Sąd Konkursowy przyznał wyróżnienia pierwszego i drugiego stopnia.
Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymały pracownie:
- Flanagan Lawrance z Londynu
- KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna,
- PIW-PAW Architekci.
Wyróżnienie drugiego stopnia otrzymały:
- WXCA,
- Blond et Roux Architects Societe z Paryża,
- Mandago Y Asociados i Grupa 5 Architekci.
Harmonogram prac zakłada, że pod koniec 2022 roku Filharmonia Pomorska będzie dysponowała pozwoleniem na budowę. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2025 roku, a jej budżet to około 210 milionów złotych.
Wszystkie zgłoszone do konkursu projekty możecie oglądać na wystawie pokonkursowej w holu głównym Filharmonii Pomorskiej. Wystawa otwarta jest do 5 czerwca br.