Niedawno pisaliśmy o nagrodach, z którymi z Londynu wrócili projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD. Dzisiaj, pozostając w wątku wyróżnień International Property Awards 2019–2020, prezentujemy wyjątkowy projekt, który zwyciężył w kategorii architektura obiektów użyteczności publicznej w Polsce.
Nominowana do Nagrody imienia Miesa van der Rohe, nagrodzona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za najlepszy budynek użyteczności publicznej, wyróżniona w konkursie na Nagrodę Roku SARP 2018 — Akademeia Highschool w Warszawie projektu architektów z pracowni Medusa Group to oryginalny budynek, któremu daleko do typowych obiektów edukacyjnych w Polsce.
Prywatne liceum ogólnokształcące — Akademeia High School
fot.: Juliusz Sokołowski | ilustracje dzięki uprzejmości Agencja Kreatywna Lemoniada
Szkoła przyciągać ma ciekawych i ambitnych ludzi, którzy chcieliby rozwijać się w różnych kierunkach. Gospodarz, firma Tacit Investment, bardzo sprzyjał temu, aby wszystko, co dzieje się wokół nauki, nie przypominało typowych rozwiązań. Dlatego w budynku nie ma ławek, wszyscy pracują w systemie stołów owalnych, a nauczyciele nie mają pokoju nauczycielskiego. Chcieliśmy stworzyć miejsce niejednoznaczne, wielofunkcyjne i inspirujące — mówi Przemo Łukasik z Medusa Group.
Szkolne życie w budynku prywatnego liceum ogólnokształcącego przy ulicy Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie koncentruje się wokół wielkiej, schodkowej trybuny. Na dachu obiektu rosną jadalne zioła, stoją ule i zwrócone w stronę nieba teleskopy. Do dyspozycji uczniów jest także stołówka przypominająca modną restaurację, profesjonalna przestrzeń do pracy, laboratoria, pracownia artystyczna, sala muzyczna ze studiem nagrań, studio fotograficzne, audytorium teatralne i pracownia multimedialna.
Prywatne liceum ogólnokształcące — Akademeia High School
fot.: Jędrzej Sokołowski | ilustracje dzięki uprzejmości Agencja Kreatywna Lemoniada
Obiekt nie tylko jest ciekawy pod względem rozwiązań architektonicznych czy też edukacyjnych. Budynek jest w pełni ekologiczny, otrzymał najwyższy poziom Platinium w programie certyfikacji LEED co oznacza, że jest on obiektem zrównoważonym o najwyższym standardzie zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych.
Przypominamy, że nagrody w tegorocznej edycji konkursu International Property Award 2019–2020 otrzymały także inne polskie pracownie. Wśród laureatów znaleźli się: pracownia MIXD za projekt hotelu ibis Styles w Sarajewie i za realizacje biura intive we Wrocławiu, AP Szczepaniak za projekty: Kwadrat, Krakowska 29 i Atal Towers, Mobius Architekci za projekt domu Green line, Arche za projekt Folwarku Łochów i wnętrz hotelu Arche Geologiczna, Cavatina Holdings za projekt Global Office Park, Tremend za projekt wnętrz hotelu Metropolo By Golden Tulip, Mood Works, RS Studio Projektowe, Tilla Architects, HOLA Design, Pulva, Nizio Design International, MIKOŁAJSKAstudio, Deer Design, Inter‑Arch Architekci i Poco Design. Gratulujemy!
oprac. Ola KLOC
ilustracje dzięki uprzejmości Agencja Kreatywna Lemoniada