W Poznaniu już po raz dwudziesty pierwszy przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta im. Jana Baptysty Quadro. Nagrodę za najlepszą realizację architektoniczną 2018 roku otrzymała pracownia NMS Architekci za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ulicy 3 Maja 49C. Gratulujemy!
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro
© Urząd Miasta Poznania
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro, ustanowiona w 1999 roku, przyznawana jest twórcom za najlepszy projekt architektoniczny zrealizowany na terenie Poznania w roku poprzedzającym wyróżnienie. Celem nagrody jest uhonorowanie szczególnie wartościowych dokonań architektonicznych, pomysłów na kształtowanie miejskiej przestrzeni i klimatu Poznania. W tym roku do nagrody zgłoszono dwadzieścia cztery realizacje, z których nominowanych zostało sześć najlepszych.
nagroda
Nadbudowa i przebudowa oficyny, ul. 3 Maja 49C
proj.: NMS Architekci
Nagrodzony obiekt znajduje się w samym centrum Poznania, od strony zachodniej przylega do Teatru Polskiego, a od strony południowej zamyka pierzeję teatralną.
Jak czytamy w uzasadnieniu jury:
Budowa była zwieńczeniem realizowanej w nowatorskiej formule współpracy publiczno‑prywatnej, wieloletnich działań i starań inwestorów związanych z rewitalizacją kameralnego wnętrza urbanistycznego. Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami, jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane. Efekt pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta.
Nadbudowa i przebudowa oficyny, ul. 3 Maja 49C, proj.: NMS Architekci
© Urząd Miasta Poznania
To projekt bardzo osobisty, poprzedzony latami trudnych przygotowań, w powodzenie którego mało kto wierzył, a czasem i sami mieliśmy wątpliwości. Na tym podwórku przed wojną mój dziadek otworzył swoją piekarnię‑cukiernię, zdobywając nią serca i podniebienia poznaniaków. Po wojnie rodzinną firmę prowadziła jego żona, po latach docenił ją sam Stanisław Barańczak. Piekarnia nie przetrwała jednak czasów Polski Ludowej, ale nam pozostał ogromny sentyment do tego miejsca. Droga do dzisiejszego sukcesu była kręta i wyboista, i nie mogłaby się udać bez doskonałej współpracy z miastem Poznaniem. Dziękuję za odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji — powiedziała Natalia Stępień, architektka z pracowni NMS Architekci.
wyróżnienia nominacją
Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Ks. Jakuba Wujka i M. Niedziałkowskiego
proj.: Litoborski+Marciniak
Za umiejętne zagospodarowanie ograniczonej przestrzennie działki i elegancką architekturę od strony ul. M. Niedziałkowskiego.
Zespół budynków biurowych Pixel, ul. Grunwaldzka
proj.: JEMS Architekci
Za kontynuację bardzo dobrej architektury i jej przestrzenny wyraz.
Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Sokoła 3
proj.: Ultra Architects
Za charakterystyczną zabudowę narożnej działki współczesną architekturą.
Pawilon, Ogród Szeląg, ul. Ugory
proj.: wiercinski-studio
Za rewitalizację opuszczonej działki, oszczędną formę pawilonu i społecznikowskie działanie mieszkańców, które doprowadziło do powstania domu kultury, ogrodów społecznych i miejsca wypoczynku lokalnej społeczności.
Osiedle Botaniczna, zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych, ul. Zofii Nałkowskiej
proj.: Pracownia Architektoniczna Insomia
Za atrakcyjne dla mieszkańców zagospodarowanie małej architektury.
Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Poznania