Podczas uroczystej Gali Stowarzyszenia Architektów Polskich, która odbyła się 9 października br., ogłoszone zostały wyniki aż czterech ważnych konkursów organizowanych i wspieranych przez SARP — „Przestrzeń Wspólna jest Wartością” (konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), konkursu Architektury Ceglanej (organizowanego przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej), Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszy, magisterski projekt dyplomowy i Nagrody SARP 2020 — za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Polsce do końca 2019 roku.
Przestrzeń Wspólna jest Wartością
Laureatem 3. edycji konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki na najlepsze prace magisterskie i dyplomy projektowe obronione w latach 2019/2020 w kategorii projektowej został Mateusz Mania za projekt „Rewitalizacja osiedli mieszkaniowych z wielkiej płyty. Uzupełnienie struktury funkcjonalno‑przestrzennej i ukształtowanie lokalnego centrum Chomiczówka na warszawskich Bielanach” obroniony na Politechnice Warszawskiej. Jury w składzie dr hab. Bolesław Stelmach, Magdalena Federowicz‑Boule i dr Jerzy Grochulski przyznało także wyróżnienia w tej kategorii dla Marty Jabłońskiej, Joanny Ryżko, Anny Karbowskiej i Pauli Karpowicz.
W kategorii teoretycznej jury w składzie dr Tomasz Sławiński, Tomasz Fudala i dr hab. Marta Leśniakowska przyznało wyróżnienia pracom Sergiusza Waludy-Rozmusa i Damiana Zająca, a nagrodę główną Michałowi Tomaszowi Wolszczakowi za pracę „Dryf miejski. Aktywność człowieka w przestrzeni zurbanizowanej” obronioną na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Architektura Ceglana
W 3. edycji Konkursu Architektury Ceglanej jury w składzie Dorota Szlachcic, Mariusz Ścisło, Tomasz Konior, Grzegorz Stiasny i Marek Furmańczyk w kategorii Dom jednorodzinny przyznało trzy nagrody. 1. miejsce otrzymał Hubert Zuber za projekt domu dla malarza „Wozówka”. Drugą nagrodę zdobyła Alicja Jaroszek, a trzecią — Michał Mazurkiewicz.
W kategorii Budownictwo przyszłości 1. nagrodę otrzymała Nina Kempa za koncepcję „Krematorium”. Drugie miejsce zajął projekt Mateusza Wiśniewskiego, a trzecie propozycja Klaudii Szczepanowskiej i Jakuba Frątczaka.
Dyplom Roku 2020
Nagroda za najlepszy dyplom magisterski wykonany na Wydziałach Architektury polskich uczelni przyznawana jest od 1964 roku. Od dwudziestu lat nosi nazwę Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku. W tym roku, w 56. edycji konkursu, którą honorowym patronatem objęła Ambasada Szwajcarii, laureat, oprócz nagrody finansowej, otrzymał zaproszenie na sześciotygodniową praktykę w pracowni Chaspera Schmidlina w Szwajcarii.
Sąd Konkursowy w składzie: Juraj Hermann (Prezes Stowarzyszenia Architektów Słowackich), Agnieszka Kalinowska‑Sołtys (APA Wojciechowski), Marta Sękulska‑Wrońska (WXCA), Robert Konieczny (KWK Promes), Biś Lisowski (Prezes SARP), Przemo Łukasik (medusa group), Przemysław Powalacz (Geberit Polska), Piotr Śmierzewski (Analog) i Paweł Wierzbicki (Schindler Polska) z dwudziestu pięciu finałowych prac wybrał laureatów konkursu. Trzy równorzędne wyróżnienia 2. stopnia przyznano Zuzannie Robutce, Alicji Sienkiewicz oraz zespołowi w składzie Aleksandra Śliwa, Demi Tran i Tadeusz Szaraniec. Dwa równorzędne wyróżnienia 1. stopnia otrzymały Adriana Sowa i Anna Jaruga‑Rozdolska. Nagrodę główną zdobył Paweł Lisiak za projekt „Laudato si': klasztor OO. Franciszkanów” obroniony na Politechnice Wrocławskiej.
Nagroda SARP 2020
Jury w składzie Biś Lisowski (Prezes SARP), Magdalena Kozień‑Woźniak, Marta Sękulska‑Wrońska, Konrad Grabowiecki, Dariusz Herman, Hubert Wąsek, Małgorzata Respekta‑Paszkiewicz (Fakro), Tomasz Graboń (Bolix) i Marek Szreniawski (sekretarz organizacyjny) przyznało nagrody i wyróżnienia w sześciu kategoriach.
Nagrody i wyróżnienia
Budynek mieszkalny jednorodzinny
nazwa: Dom jednorodzinny LUS
projekt: PL.architekci
wyróżnienia
nazwa: Bookworm Cabin w Adelinie
projekt: POLE Architekci, Bartek Kraciuk, Marta Puchalska‑Kraciuk
nazwa: Dom jednorodzinny V‑House
projekt: archistudio studniarek + pilinkiewicz
Budynek mieszkalny wielorodzinny
nazwa: Potocka House w Warszawie
projekt: POLE Architekci
apartamentowiec przy ulicy Potockiej
fot.: Nate Cook
wyróżnienia
nazwa: Dom mieszkalny przy ul. Sokola w Poznaniu
projekt: Ultra Architects
nazwa: Kompleks biurowo‑mieszkalny przy ul. Rajskiej 8 w Gdańsku
projekt: JEMS Architekci
Budynek biurowy, oświaty lub administracji
nazwa: Modernizacja z przebudową budynku biurowego ZREMB w Poznaniu
projekt: CDF Architekci
Biurowiec ZREMB
© CDF Architekci
wyróżnienia
nazwa: Budynek biurowy EXG w Częstochowie
projekt: OVO Grąbczewscy Architekci
nazwa: Biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu
projekt: Maćków Pracownia Projektowa
Inny budynek użyteczności publicznej
nazwa: Baza kajakarska w Augustowie
projekt: PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt
Ośrodek Sportów Wodnych w Augustowie
fot.: Bartosz Dworski © PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt
wyróżnienie
nazwa: Dom dla Bezdomnych w Jankowicach
projekt: xy studio
Przestrzeń publiczna
nazwa: Modelowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, 1 etap
projekt: zaprojektowane przez 44 różne pracownie
osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu
© Maćków Pracownia Projektowa
wyróżnienie
nazwa: Taras sąsiedzki we Wrocławiu
projekt: Maćków Pracownia Projektowa
Budynek kultury, architektura w przestrzeni dziedzictwa
nazwa: Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
projekt: Biuro Projektów Lewicki Łatak
projekt wnętrz i aranżacja ekspozycji: ART FM
Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
fot.: Tomasz Markowski
wyróżnienia
nazwa: Budynek usługowo‑mieszkalny Granaria w Gdańsku
projekt: Studio Architektoniczne Kwadrat
nazwa: Budynek mieszkalno‑usługowy Żelazko w Poznaniu
projekt: CDF Architekci
Grand Prix
Decyzją jury Grand Prix 38. edycji konkursu Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Polsce do końca 2019 roku zdobył projekt nowego Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie projektu Biura Projektów Lewicki Łatak i pracowni ART FM. Gratulujemy!