„Grow your community” to hasło szóstej edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood. Między 21 a 30 sierpnia br. w Poznaniu studenci i młodzi projektanci z Polski i Niemiec, będą projektować oraz budować meble miejskie dla dwóch ogrodów na poznańskim Szelągu.
Warsztaty Mood for Wood to dziesięć dni, podczas których uczestnicy pod kierunkiem architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują, oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych społeczności lokalnych. Uczestnicy pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Żeby doszło do realizacji projektu, są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców. Następnie na podstawie opracowanego kosztorysu uczestnicy składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.
ogrody publiczne
Tegoroczna edycja odbędzie się w sierpniu w poznańskiej dzielnicy Szeląg i będzie dotyczyć publicznych ogrodów oraz mebli miejskich przeznaczonych do tych przestrzeni. Ogrody budują poczucie wspólnoty, integrują społeczność lokalną, umożliwiają przebywanie i współistnienie z przyrodą. Uprawa własnych owoców, warzyw czy ziół wpływa także na nowe pojmowanie ekologii, uczy, skąd biorą się rośliny, jak je pielęgnować, jak chronić środowisko. Najważniejsze w ogrodach społecznych jest to, że pozytywnie zmieniają przestrzeń wokół nas, a ich charakter tworzą okoliczni mieszkańcy.
Organizatorami warsztatów są SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny.
kalendarium
rekrutacja podprzez formularz zgłoszeniowy od 5 marca do 15 czerwca br.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 130 EUR/ 550 PLN, ze względu możliwe zmiany w terminie organizatorzy nie będą wymagać żadnych wpłat od zakwalifikowanych uczestników póki realizacja w danym terminie nie będzie pewna.
warsztaty: 21 do 30 sierpnia br., Poznań
Zapowiadamy także kolejną edycję warsztatów pt. Sąsiedztwo”, która odbędzie się pod koniec lipca w Cieszynie, a jej uczestnikami będą projektanci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji, którzy stworzą meble integrujące mieszkańców po obu stronach granicy. Rekrutacja uczestników potrwa do 18 maja.
Więcej informacji na stronie internetowej organizatorów.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości organizatorów