Wczoraj, 28 czerwca, została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowego osiedla w Lublinie. Trzy budynki przy ulicy Krochmalnej w ramach programu Mieszkanie Plus zaprojektuje biuro projektowe Bolesława Stelmacha.
Oddalone o 2,5 kilometra od centrum miasta budynki powstaną na terenie należącym dawniej do Cukrowni Lublin. W trzech blokach o pięciu i siedmiu kondygnacjach znajdzie się łącznie około 390 mieszkań o różnych wielkościach — od kawalerek po M4, a w podziemnych garażach zaparkują 444 pojazdy.
Choć pierwotnie spółka PFR Nieruchomości planowała stworzenie w tym miejscu 220 mieszkań, podjęta w kwietniu 2021 roku przez Radę Miasta Lublin uchwała pozwoliła na zmianę zapisów Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a tym samym zaplanowanie wyższej zabudowy i niemal dwukrotne zwiększenie liczby lokali mieszkalnych.
działka przy ulicy Krochmalnej w Lublinie
© PFR Nieruchomości
Przy tej inwestycji sprawdza się powiedzenie, że w jedności siła! Udało nam się dość szybko przeprowadzić zmiany w planie zagospodarowania, które sprawiły, że potencjał mieszkaniowy terenu jest większy. Ta inwestycja da nową jakość przestrzeni miejskiej, mamy nadzieję na powstanie nowej dzielnicy, z nową jakością życia — powiedział Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju.
Projekt nowych budynków mieszkalnych w mieście zlecono lubelskiej pracowni Stelmach i Partnerzy, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę pod względem zarówno jakości, jak i ceny oraz ma doświadczenie w projektowaniu budynków w ramach rządowego programu mieszkaniowego — według projektu zespołu Bolesława Stelmacha (laureata honorowej nagrody SARP w 2010 roku za całokształt twórczości, autora między innymi Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, budynku Komisji Sejmowych w Warszawie czy biurowca Szucha Premium Offices) powstaje obecnie osiedle przy ulicy Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku, na którym znajdzie się 108 mieszkań.
© PFR Nieruchomości S.A.
To jest dla nas wielka radość, wielkie wyzwanie i zobowiązanie. Mamy już na swoim koncie udany projekt osiedla w Świdniku. To dla Lublina jest bardzo istotny element, ponieważ budowa mieszkań przyczynia się do rozwoju tkanki miasta w najlepszym możliwym, dobrze skomunikowanym miejscu. Z niezwykłą radością przychodzi mi projektować tak, by Lublin rozwijał się we właściwy sposób — powiedział profesor Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz właściciel pracowni Stelmach i Partnerzy.
Zgodnie z planem prace budowlane w Lublinie rozpoczną się w drugim kwartale 2022 roku. Jak będzie wyglądało nowe osiedle? Tego nie wiemy, ale jak zapowiada Wojciech Caruk, prezes spółki PFR Nieruchomości:
Oddając ten projekt na ręce profesora Stelmacha, jestem absolutnie przekonany, że będzie on po prostu piękny.