Dlaczego warto zostać członkiem SARP? Jakie plany rozwoju ma Maciej Zuber, prezes bielskiego oddziału stowarzyszenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnym odcinku rozmów z nowymi władzami SARP w kadencji 2019–2023.
SARP Oddział Bielsko-Biała
A&B: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pan na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?
Maciej Zuber: Ocieplenie kontaktów z Samorządem Bielska‑Białej, które z niewiadomych przyczyn przez wiele lat praktycznie przestały istnieć. Dopiero pod koniec poprzedniej kadencji udało się Zarządowi naszego oddziału wznowić dialog z Miastem i z powodzeniem przeprowadzić konkurs na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji dla SFR (Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku‑Białej) oraz Konkurs studialny na Plac Fabryczny w Bielsku‑Białej (którego przeprowadzenie zlecił nam Urząd Miasta Bielsko‑Biała). Zamierzam również odwiedzić Władze sąsiednich Gmin i Miast aby przekonać je do ogłaszania konkursów architektonicznych celem wyłonienia najlepszej propozycji na planowane przez nie inwestycje. Bo któż jest najlepszym ciałem doradczym w tej dziedzinie, jeśli nie architekci?
Bardzo istotna dla mnie jest mobilizacja architektów — zarówno powiatu bielskiego, jak i sąsiadujących — do wejścia w struktury SARP, ale przede wszystkim do czynnego udziału w rozwoju naszego oddziału oraz uczeniu społeczeństwa wrażliwości na otaczającą rzeczywistość.
W województwie śląskim są trzy oddziały SARP: Katowice, Częstochowa i Bielsko‑Biała. Już od wielu lat możemy liczyć nawzajem na wsparcie i na kooperację w działaniach. Zamierzam w miarę możliwości wzmacniać relacje między naszymi oddziałami a, między innymi organizowane dwa razy w roku przez oddział Katowice spotkania w Domu Pracy Twórczej Architektów (znanym również pod nazwą „Willa Ziętka”), są do tego idealnym miejscem.
Moim marzeniem jest doprowadzenie do stworzenia w Bielsku‑Białej miejsca, zarządzanego przez SARP Oddział Bielsko‑Biała, w którym mieszkańcy będą mogli spotkać się z architektami, porozmawiać przy kawie i posłuchać wykładów. Miejsce, gdzie można będzie przyjść na wystawę, koncert, obejrzeć sztukę lub film o architekturze (i nie tylko) a po filmie uczestniczyć w dyskusji. Bez Władz Miasta nie byłoby to możliwe, dialog z Miastem w tym temacie już się rozpoczął, nie powiem jednak więcej, ponieważ nie chcę zapeszać.
A&B: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?
Maciej Zuber: Oddział Bielsko‑Biała liczy 57 członków, z czego 18 jest na emeryturze, co wiąże się ze zwolnieniem z opłat członkowskich. Składka członkowska wynosi 11 PLN miesięcznie.
A&B: Dlaczego warto być członkiem SARP?
Maciej Zuber: Stowarzyszenie Architektów Polskich to organizacja zrzeszająca architektów, którzy będąc świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, chcą w czynie społecznym kształtować w ludziach wrażliwość i szacunek do otaczającej rzeczywistości. SARP, będąc ogólnopolską instytucją, zdecydowanie ułatwia architektom takie działania. Członkostwo w stowarzyszeniu to również budowanie wspólnoty zawodowej umożliwiającej wymianę poglądów i doświadczeń, dlatego warto.