Znamy wyniki 22. edycji konkursu KOŁO na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej dla warszawskich Łazienek Królewskich. Spośród nadesłanych ponad 300 bardzo zróżnicowanych prac jury wybrało charakteryzujący się prostotą projekt autorstwa Dominiki Bugajskiej i Marcina Trzaski. Gratulujemy!
Konkurs KOŁO już od 22 lat zachęca młodych architektów do projektowania w polskich miastach mikro obiektów z funkcją toalety publicznej. Tegoroczna edycja postawiła przed uczestnikami wyjątkowe zadanie. Partnerem konkursu były Łazienki Królewskie, które co roku odwiedzają ponad trzy miliony turystów z całego świata. Nietypowe miejsce wymusiło nietypowe podejście do projektowania — połączenie tradycji i poszanowania wartości zabytków z nowoczesnością i kreatywnością młodych architektów. Projektanci podeszli do zadania bardzo poważnie w tym roku aż 330 projektów walczyło o nagrodę Grand Prix. Prace oceniało jury w składzie:
- prof. Ewa Kuryłowicz — Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates,
- Robert Konieczny — KWK Promes,
- Marta Sękulska Wrońska — WXCA, prezeska Oddziału Warszawskiego SARP,
- Aleksandra Kozłowska — laureatka konkursu KOŁO,
- Przemysław Powalacz — prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.,
- Kamilla Pereta — główna konserwatorka, Muzeum Łazienki Królewskie,
- Dorota Knopp — zastępczyni kierownika Działu Inwestycji, Muzeum Łazienki Królewskie,
- Marzena Jaśczak — zastępczyni kierownika Działu Obsługi Publiczności, Muzeum Łazienki Królewskie.
Grand Prix — relacja nowej architektury z historycznymi budynkami
Sąd Kokursowy zdecydował przyznać Grand Prix projektowi pt. „Linkort” autorstwa Dominiki Bugajskiej i Marcina Trzaski. Koncepcje łazienki doceniono za dyskrecję, elegancję i poszanowanie przyrody. Propozycja w sposób nieoczywisty odnosi się do historycznych budynków na terenie łazienkowskiego ogrodu — charakteryzuje ją prosta, sześcienna bryła oraz dziedziniec z żywym drzewem. Zwycięska propozycja idealnie wpisała się w zadanie tegorocznego konkursu połączenie historii ze współczesną myślą architektoniczną. Koncepcja uwzględnia odpowiednią dyskrecję należną toalecie, a także wyjątkową elegancję pasującą do zabytkowego, królewskiego parku w europejskiej stolicy.
Grand Prix dla projektu pt. „Linkort”
© Dominika Bugajska, Marcin Trzaska
Jak zaznacza prof. Ewa Kuryłowicz:
Obiekt, który przyszło zaprojektować uczestnikom konkursu, był teoretycznie prosty i niewielki, ale jednocześnie niezwykle trudny, w wyrafinowany sposób. Autorzy zwycięskiego projektu o nazwie „Linkort” trafnie określili relację nowej architektury z historycznymi budynkami Łazienek, unikając cytatów czy dosłownej interpretacji ich określonego stylu. Zamiast tego zaproponowali kontynuację narracji o czytelnej proweniencji z XXI wieku, identyfikując najbardziej podstawowe cechy istniejących budynków – ich związek z zielenią i przestrzeniami zakomponowanych alei, relacje z wodą, światłem, sposób oglądania i odczuwania parkowej architektury formowanej przez światłocień, występującej na tle zieleni. Proponując zwartą bryłę, w jasnym kolorze wprowadzają do półprywatnego wnętrza pawilonu uformowanego jako patio, miękkim gestem zakrzywionej ściany.
Wyróżnienie I stopnia i nagroda specjalna
© Klaudia Walaszek-Wieczorek, Mikołaj Wieczorek
wyróżnione projekty toalet
Spośród nadesłanych na konkurs prac jury postanowiło przyznać wyróżnienia:
- I stopnia + nagrodę specjalną za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju dla Klaudii Walaszek-Wieczorek i Mikołaja Wieczorka,
- II stopnia dla Marcina Gierbienisa,
- III stopnia (trzy nagrody równorzędne) dla zespołów w składzie: Iwona Golik i Katarzyna Pyczek; Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Jakub Wójtowicz i Filip Zieliński; oraz Kuba Kozaczenko, Łukasz Modrzejewski, Apolonia Slesarow i Konrad Zaborski.
Na wszystkie zgłoszone do konkursu prace mogli głosować internauci, którzy przyznali nagrodę projektowi autorstwa Jacka Czudaka i Dominika Kowalskiego.
Organizatorzy Konkursu KOŁO nie poprzestają tylko projektach. W najważniejszych polskich miastach możemy oglądać budynki będące efektem tej inicjatywy: przyciągający warszawiaków Pawilon Plażowy nad Wisłą, ukryta pod drewnianą konstrukcją toaleta w Kazimierzu Dolnym czy łazienka schowana pod zielonym pagórkiem w Płocku. Czy taka będzie też przyszłość zwycięskiego projektu w Łazienkach Królewskich?
Więcej o założeniach konkursu poczytacie tutaj.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów.