W nagrodzonym w plebiscycie internautów w konkursie na Nagrodę Architektoniczną POLITYKI biurowcu Nowy Targ we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa [info] oglądać można niecodzienną instalację wrocławskiego artysty Łukasza Bergera — „Rój 2.0”.
Łukasz (Cekas) Berger jest projektantem sztuki w przestrzeni. Wrocławski artysta działa na różnych płaszczyznach, tworzy graffiti, murale, rzeźby i instalacje. W 2015 roku w Łodzi na jednym z budynków stworzył instalację „Cisza”.
© artnowandthen
W lobby wrocławskiego biurowca powstała artystyczna instalacja przypominająca rój, dla której inspiracją było stado lecących szpaków. Dzieło absolwenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu wykonane zostało z 560 elementów — prętów ze stali nierdzewnej o średnicy 15 milimetrów. Gradacja długości prętów wynosi od 3 do 37 centymetrów, tworząc tym samym dynamiczny, trójwymiarowy obraz. Całość waży około 150 kilogramów. Ciężar rozłożony jest na poszczególne elementy o indywidualnym, niewidocznym systemie montażu — warstwie 1120 elementów złożonej z kotew mechanicznych oraz prętów gwintowanych. Cała instalacja zamontowana jest w 560 precyzyjnych otworach wykonanych w żelbecie. Montaż zajął trzy tygodnie.
Zawsze staram się zrozumieć miejsce, w którym pracuję, dostrzec detale i poszukiwać tego brakującego elementu. Jestem przekonany do rozwiązania, kiedy mam wrażenie, że element, którego poszukiwałem, zawsze naturalnie mógł istnieć w tym miejscu, a dopiero teraz udało mi się go odkryć — mówi Łukasz Berger, autor instalacji. — Punktem wyjścia w przypadku tej sztuki był rój inspirowany ławicą szpaków. Zależało mi na tym, aby forma przestrzenna sprawiała wrażenie lekkiej i dynamicznej, w której pojedynczy element wydaje się mało istotny, ale jednak tworzy płynnie złożoną całość — wyjaśnia artysta.
oprac. red.
Ilustracje dzięki uprzejmości Grupy Skanska