Nie w każdym serialu wnętrza są istotne czy odgrywają znaczącą rolę. Długo stanowiły jedynie tło dla perypetii bohaterów. Jednakże im większe zyskują znaczenie i wychodzą zza szklanego ekranu do internetu, tym stają się coraz ciekawsze, intrygujące i stanowią prawdziwe źródło inspiracji. Swego czasu zapewne wiele osób chciało mieć kuchnię jak Monica z „Przyjaciół”. Dziś to raczej kuchnia Madeline z „Wielkich kłamstewek”.
1. „Wielkie kłamstewka”
W tym serialu każdy znajdzie coś dla siebie — poszczególne bohaterki charakteryzuje odmienny styl, w jakim urządzony jest ich dom. Renata może pochwalić się nowoczesną rezydencją wypełnioną dizajnerskimi meblami z pokaźnym tarasem, z którego widok zapiera dech w piersiach. Wspomniana wyżej kuchnia Madeline i wnętrze całego jej domu zostało zaprojektowane w najbardziej klasycznym, stonowanym stylu nadmorskich domów. Ciepłe kolory i odpowiednio dobrane dodatki tworzą w nim przytulną atmosferę. Dom Celeste stojący między drzewami otwarty jest na otaczającą go przyrodę, która zagląda do środka poprzez duże przeszklenia. Tutaj również znajdziemy nowoczesne inspiracje, ale jest to bardziej domowe wnętrze, nie tak surowe, jak Renaty. Bonnie zaaranżowała swoją przestrzeń w stylu boho przy użyciu jedynie naturalnych materiałów – drewna czy kamienia, które idealnie współgrają z leśnym otoczeniem domu.
2. „Patrick Melrose”
Część akcji serialu, w którym główną rolę odgrywa Benedict Cumberbatch rozgrywa się na francuskiej prowincji w domu, w którym mały Patrick spędził swoje dzieciństwo, a następnie przyjeżdżał ze swoimi dziećmi na wakacje. Filmowcy kręcili serial w Vaucluse w Prowansji. Rezydencja, którą widzimy w produkcji pochodzi z XVIII wieku i znajduje się w małym miasteczku Malemort-du-Comtat. Dom otocza park i przylegająca do niego winnica. Mimo napiętych relacji między mieszkańcami można odczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Serial został stworzony na podstawie książki Edwarda St Aubyna o tym samym tytule.
3. „Sukcesja”
Najbardziej znane serialowe wnętrza wielkich amerykańskich rezydencji urządzonych z niezwykłym przepychem to te z „Dynastii” oraz „Mody na sukces”. Obie produkcje opowiadały Polakom o rzeczywistości niemal na pograniczu fantasy, która w okresie emisji seriali w Polsce była po prostu niemożliwa. Im większe i bardziej bogato urządzone były wnętrza, tym lepiej. „Sukcesja” również opowiada o niezwykle zamożnej rodzinie — rodzinie amerykańskich miliarderów. Wnętrza w tym serialu epatują przepychem i luksusem, a sufity są niemal niewidoczne – tak wysokie są pomieszczenia. Wypełniają je stylowe antyki lub współczesny design, choć oba te style — nowoczesny i klasyczny niekiedy łączą się dając eklektyczne aranżacje. Na pierwszym miejscu zawsze jednak stoi luksus.
4. „Mad Man”
„Mad Man” to nie tylko dobry serial, ale i prawdziwa skarbnica inspiracji dla miłośników wnętrz lat 60. Co ciekawe to nie miejsca zamieszkania bohaterów robią największe wrażenie, a siedziba biura Sterling Cooper Draper Pryce, w którym pracuje główny bohater Don Draper. Przestronne pomieszczenia z oknami niekiedy wypełniającymi całą ścianę, zza których roztacza się widok na Nowy Jork, oryginalne wzorzyste tapety na ścianach – to wszystko przenosi nas w czasie. Co ważne — wielu z nas chętnie zamieszkałaby w tak zaaranżowanym wnętrzu i dziś! Wyjątkiem od mniej interesujących domowych wnętrz jest późniejsze mieszkanie Drapera — o wiele bardziej nowoczesne w porównaniu z podmiejskim domkiem, w którym mieszkał z żoną i dziećmi.
5. „Młody Papież” i „The Crown”
Nie sugerujemy, żeby inspirować się wnętrzami z serialu Paolo Sorrentino, jako że większość z nich znana jest z kart historii sztuki. I właśnie o to tu chodzi. Reżyser pozwolił nam nie tylko zajrzeć za kulisy życia duchownych w Watykanie, ale przede wszystkim miejsc, w którym spędzają najwięcej czasu. Obrazy tworzone przez Sorrentino odznaczają się wielką dbałością o estetykę, dlatego „Młody papież” i „Nowy papież” są prawdziwą ucztą dla oczu.
Podobne wrażenie można odnieść przy oglądaniu „The Crown” opowiadającego o życiu królowej Elżbiety II. Serial nie był kręcony w Pałacu Buckingham, a w mogących go przypominać wnętrzach m.in. Wilton House, Hylands House czy Lancaster House. Ukazują one jednak wielkie bogactwo Wielkiej Brytanii pod względem ilości reprezentacyjnych posiadłości. Uwagę zwracają również „amerykańskie wnętrza” z trzeciego sezonu, w którym księżniczka Małgorzata udaje się z mężem w trasę po Stanach Zjednoczonych.