Za nami kolejna edycja stacjonarnych WYKŁADÓW AUTORSKICH Macieja Franty z pracowni FRANTA GROUP Architekt Maciej Franta! 23 kwietnia byliśmy gośćmi Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a 24 kwietnia Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studentki i studenci mieli okazję poznać „Drogę do zawodu” odnoszącego sukcesy architekta, a także podjąć dyskusję na temat własnych oczekiwań i obaw dotyczących przyszłej pracy zawodowej.
partnerzy spotkania
pełna sala na Politechnice Gdańskiej
fot.: Aleksandra Skorupa
Kwietniowe spotkania były kolejną już edycją wykładów z cyklu: DROGA DO ZAWODU, które prowadził Maciej Franta — założyciel pracowni architektonicznej Franta Group Architects, który w 2022 roku znalazł się na liście 40 under 40 (40 najbardziej obiecujących europejskich architektów przed czterdziestym rokiem życia). W 2023 roku, wraz z A&B, architekt odwiedził Politechnikę Krakowską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Poznańską oraz Politechnikę Wrocławską. Tym razem mogliśmy podyskutować ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej.
wykład na Politechnice Warszawskiej otworzył prodziekan ds. ogólnych prof. Jerzy Grochulski
fot.: Aleksandra Skorupa
wykład na Politechnice Gdańskiej
fot.: Aleksandra Skorupa
architekt, czyli kreator otaczającego świata
Swoją opowieść Maciej Franta rozpoczął od autorskiej definicji pojęcia: architektura. Kwintesencją zawodu architekta jest jego zdaniem kreowanie otaczającej nas rzeczywistości oraz rozwiązywanie problemów urbanistycznych, a nie tylko konstruowanie budynków. Kreatywność związana jest z poszerzaniem swoich kompetencji i czerpaniem pomysłów z innych dziedzin sztuki, w tym także z popkultury. Ta kompleksowa filozofia tworzenia znajduje odzwierciedlenie w realizowanych przez jego pracownię projektach, takich jak Żorro, Cosmo czy wielokrotnie nagradzana Villa Reden.
Maciej Franta prezentuje projekt „Żorro”
fot.: Aleksandra Skorupa
realizowanie potrzeb społecznych
Dla Macieja Franty niezwykle ważna jest współpraca z innymi architektami oraz twórcze dyskusje w zespole. Idea pracowni Franta Group polega przede wszystkim na byciu blisko człowieka i realizowaniu jego potrzeb. Najważniejsze jest to, by przyszli mieszkańcy czuli się komfortowo w swoich przestrzeniach, dzięki czemu możliwe jest podniesienie jakości ich życia. Równocześnie architekt podkreślał istotną rolę dialogu z inwestorem, który wpływa na realizację wizji twórczej, umożliwiając przy tym zysk ze sprzedaży nowych nieruchomości.
wykład na Politechnice Warszawskiej
Fot.: Aleksandra Skorupa
dyskusja
Drugą część spotkania stanowiły pytania studentek i studentów, na które odpowiadał zaproszony gość. Niezwykle istotnym tematem była kwestia zatrudnienia młodych absolwentów wydziałów architektonicznych. Pytano o płatne staże w pracowniach i oczekiwania pracodawców wobec nowych pracowników. Maciej Franta podkreślał, że dla niego najważniejszą kwestię stanowi pomysłowość i zaangażowanie. Do swojej pracowni poszukuje osób charakteryzujących się nieszablonowym sposobem myślenia i gotowych poddać swoje pomysły konstruktywnej krytyce. Tacy pracownicy są przez niego niezwykle doceniani, co wiąże się z odpowiednim wynagrodzeniem za ich pracę.
dyskusja na Politechnice Gdańskiej
Fot.: Aleksandra Skorupa
Studentki i studenci dyskutowali również o projektach Franta Group. Byli zainteresowani rozwiązaniami technicznymi, dopytując o praktyczne zastosowanie balkonów i tarasów oraz o przewijający się w projektach pracowni motyw czerni.
dyskusja na Politechnice Warszawskiej
Fot.: Aleksandra Skorupa
Maciej Franta zachęcał młodych ludzi do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach dotyczących architektury, takich jak wykłady czy konkursy. Mówił także o potrzebie konfrontacji pomysłów z innymi osobami oraz chwaleniu się osiągnięciami. Zawód architekta wymaga bowiem tego, by być swoim własnym menadżerem. Tylko wtedy jest szansa, że świat o nim usłyszy i będzie korzystać z proponowanych przez niego rozwiązań przestrzennych.
Maciej Franta przed wykładem
Fot.: Aleksandra Skorupa
***
Partnerzy wykładów:
Partnerzy merytoryczni:
- Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
- Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Wybrzeże
pakiety wydarzeniowe
Fot.: Aleksandra Skorupa