Dom w Bochni od GÓRNIK Architects to nowoczesna interpretacja tradycyjnej formy domu z dwuspadowym dachem. Poprzez użycie drewna modrzewiowego wpisuje się on w tradycje budowlane regionu. Jednocześnie architekci wykreowali funkcjonalną przestrzeń pasującą do trybu życia mieszkańców.
Bochnia, niewielkie miasto położone w Małopolsce słynie z kopalni soli i historycznej zabudowy. W samej Bochni, jak i w regionie znajdują się zabytki Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski, które są doskonałymi przykładami sztuki ciesielskiej. To regionalne dziedzictwo stało się właśnie inspiracją dla architektów. Mateusz i Magdalena Górnik, twórcy domu, zauważają:
Zainspirowani regionalnym dziedzictwem i bliskością krajobrazu z górującym na horyzoncie Beskidem Wyspowym stworzyliśmy unikatowy kompleks mieszkalny, zachowując tożsamość stylów architektury drewnianej w dialogu z teraźniejszością. Przejawia się to zarówno w doborze materiałów wykończeniowych, jak i tradycyjnym pokroju brył, ich funkcjonalności i posadowieniu.
dom w Bochni, widok z lotu ptaka
© GÓRNIK Architects
dom i nowoczesna stodoła
Dom składa się z dwóch brył połączonych szklanym łącznikiem. Jedna z nich mieści przestrzeń mieszkalną, druga ma charakter gospodarczy. Obie, kryte dwuspadowymi dachami tworzą udane połączenie, przypominając tradycyjne obejścia z domem i stodołą. Nowoczesności założeniu dodaje szklany łącznik, który dzięki swojej transparentności nie jest nachalny. Elewacje są proste, wykończone białym tynkiem i modrzewiowymi drewnem, co odwołuje nas do polskiej tradycji budowlanej, a jednocześnie tworzy bardzo udane wizualnie połączenie. Dachy obu budynków kryte są modrzewiowym gontem, co dodaje im lokalnego uroku.
widok od ogrodu
© GÓRNIK Architects
strefy w domu
Dom zaprojektowany jest na rzucie prostokąta. Krótszy bok od strony ogrodu jest w całości przeszklony, co daje doskonałe doświetlenie wnętrza światłem dziennym. W środku budynek podzielony jest na dwie strefy: dzienną i publiczną na parterze, gdzie mieści się kuchnia z jadalnią i pokój dzienny. Dzięki wspomnianej przeszklonej ścianie wnętrze pozostałe w łączności z ogrodem. Strefa nocna ma charakter bardziej intymny i mieści się ona na poddaszu. Domownicy mogą odnaleźć tam spokój po ciężkim dniu i oddać się wyciszeniu.
sypialnia
© GÓRNIK Architects
dom z garażem
Budynek gospodarczy mieści w sobie różne funkcje. Od frontu działki znajduje się w nim garaż. Dalsza część zawiera pracownię artystyczną właścicielki domu. Od strony ogrodu otwiera się na ogród wielkim podcieniem, który podparty modrzewiowymi filarami stanowi idealną przestrzeń wypoczynku, zarówno w słoneczny dzień, jak i w niepogodę. Sami architekci podkreślają:
W tradycyjnej bryle Domu Bocheńskiego skonsolidowano formę drewnianą z murowaną. Klarowny układ urbanistyczny i spokojne elewacje skromnie wpisują się w otoczenie od strony drogi publicznej, zaskakując dynamiką nowoczesnego ogrodu i zielonej przestrzeni krajobrazu, który przenika do wnętrz, wypełniając je światłem i energią. Na uwagę zasługuje także zlokalizowany w skarpie pod tarasem składzik przywodzący na myśl tradycyjne ziemianki, ubrany jednak w nowoczesną, dyskretną formę.