Przy ulicy Prostej w Warszawie, między stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, pomiędzy biurowcem z ażurową elewacją Prosta Tower projektu biura Kuryłowicz & Associates i powstającą na poprzemysłowym obszarze inwestycją Fabryka Norblina autorstwa pracowni PRC Architekci stanie wkrótce kolejny obiekt — kompleks biurowy Studio przygotowany wspólnie przez zespoły projektantów z biur Arrow Architects i Grupa 5 Architekci.
zmiany na Woli
Na dynamicznie zmieniającej się warszawskiej Woli staną kolejne dwa budynki mieszczące około czterdzieści trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Projekt przygotowały pracownie z Danii (Arrow Architects) i Polski (Grupa 5 Architekci), a inwestorem jest szwedzki deweloper — Skanska.
widok z lotu ptaka na ulicę Prostą
© Skanska
Doświadczenie pandemii i zdalna praca wielu osób poddaje wątpliwości konieczność tworzenia kolejnych biurowców, jednak według badań przeprowadzonych przez inwestora, nadal istnieje zapotrzebowanie na tego typu inwestycje.
Wyniki przeprowadzonych przez nas badań, a także rozmowy z potencjalnymi najemcami pokazują, że biura wciąż pełnią dla firm ważną rolę. Jesteśmy o tym przekonani i dlatego uruchamiamy kolejny projekt na warszawskiej Woli — tłumaczy Mariusz Krzak, wiceprezes ds. operacyjnych w Polsce i w Czechach w spółce biurowej Skanska.
W tej części miasta Skanska realizuje także kompleks trzech budynków biurowych Spark i kolejne trzy budynki pod nazwą Generation Park.
miejska przestrzeń dla każdego
Tym, co wyróżniać ma nową inwestycję to, jak zapowiada deweloper, ludzka skala założenia — w parterach budynków widoczne będą elementy konstrukcji w kształcie litery X, co wizualnie dać ma efekt otwarcia przyziemia. Wzór ten zdaje się także nawiązywać do ażurowej dekoracji na elewacji sąsiedniego biurowca Prosta Tower. Przestrzeń przyziemia docelowo stanowić ma ogólnodostępną strefę miejską wypełnioną zielenią i małą architekturą oraz pełnić funkcję łącznika między ulicami Prostą a Łucką i wspomnianą już Fabryką Norblina, w której oprócz biur znajdą się także lokale gastronomiczne, usługowe i handlowe, między innymi foodhall, kino i muzeum.
przyziemie stanowić ma ogólnodostępną przestrzeń miejską
© Skanska
Ponad otwartym parterem zaplanowano dwa, wysokie biurowce — niższy w głębi kwartału i wyższy przy ulicy. Oba budynki to przeszklone, prostopadłościenne, wertykalne bryły, które z jednej strony stopniowo obniżają się. Na terenie Studia przewidzianych zostało 286 miejsc parkingowych i prawie tyle samo miejsc dla rowerów (285).
W pierwszej fazie inwestycji powstać ma czternaście kondygnacji naziemnych i trzy podziemne — łącznie ponad siedemnaście tysięcy metrów kwadratowych.
bezpieczne miejsce pracy
Jak zapowiada inwestor, nowy kompleks biurowy ubiegać się będzie o certyfikaty dla powierzchni biurowych — LEED Platinum, WELL, Obiekt bez barier i WELL Health‑Safety Rating przyznawany miejscom, w których zmniejszone jest ryzyko przenoszenia się chorób.
Studio zaoferuje najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale przede wszystkim będzie to bezpieczne miejsce pracy, co potwierdzi certyfikacja WELL Health‑Safety Rating. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur — dodaje Mariusz Krzak z firmy Skanska.
Kompleks Studio ma zostać zrealizowany w trzecim kwartale 2023 roku.