Pierwszą nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu krytego w Piasecznie otrzymał Maciej Popławski. Spośród 22 nadesłanych na konkurs prac jury wybrało także drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia. Zobaczcie nagrodzone projekty.
Pierwszy w historii Piaseczna konkurs architektoniczny polegał na opracowaniu studialnym wskazanego w regulaminie 2,5 hektarowego terenu przy ul. Chyliczkowskiej, między kanałem Perełka a rzeką Jeziorką we wschodniej części Piaseczna, który przeznaczono na funkcje sportowo-rekreacyjne.
zwycięski projekt
© Maciej Popławski
I miejse — basen w parku
Jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz w składzie: Macieja Kuryłowicza i Małgorzata Mireckiej z SARP oraz przedstawicieli urzędu miasta — Kingi Sochy z Wydziału Urbanistyki i Architektury, Roberta Widza zastępcy burmistrza, Anny Pakulińskiej-Attii naczelniczki Wydziału Urbanistyki i Architektury i Sylwii Horabik, zastępczyni naczelnika Wydziału Inwestycji przyznało pierwsze miejsce projektowi autorstwa Macieja Popławskiego. O zwycięskim projekcie i uzasadnieniu jury możecie poczytać tutaj.
II miejsce — minimalistyczny basen i gra świateł
druga nagroda
© Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska,
Jerzy Grochulski, Ewelina Czerwińska
Drugie miejsce zajął projekt autorstwa Tomasza Marciniewicza, Zuzanny Szpocińskej, Jerzego Grochulskiego, Eweliny Czerwińskiej. Projektanci otrzymali nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych.
Jak czytamy w uzasadnieniu jury:
W projekcie części studialnej uwagę zwraca właściwe wpisanie różnych funkcji sportowo-rekreacyjnych, wypoczynkowych i edukacyjnych w otaczający krajobraz, z czytelnym wyodrębnieniem strefy wzajemnie powiązanych ze sobą terenowych urządzeń sportowych. W części realizacyjnej — podkreślona i interesująco zorganizowana strefa wejścia do budynku. Sam obiekt trafnie definiuje znaczenie i styl nowego budynku sportowego w Piasecznie, jakkolwiek jego skala budzi wątpliwości. Skromność i prostota użytych materiałów i formy, użycie drewna jako materiału wykończeniowego elewacji i wnętrz daje w efekcie budynek przychylny dla użytkowników, przyjemny w odbiorze i zachęcający do relaksu, ale także aktywnego spędzania czasu. Zaproponowane rozwiązania pozwalają oczekiwać pięknej gry światła we wnętrzach o zróżnicowanej wysokości, dostosowanej do różnego programu funkcjonalnego.
Wątpliwości jury wzbudził natomiast brak możliwości niezależnego korzystania ze strefy saun, długie do niej dojście i krzyżowanie się ruchów.
III miejsce — kameralne przestrzenie basenu publicznego
praca, która otrzymała trzecią nagrodę
© Jarosław Kozikowski, Adrian Kozikowski,
Michał Bala, Bartosz Bochyński
Trzecią nagrodę otrzymał zespół Jarosława Kozikowskiego, Adriana Kozikowskiego, Michała Bali, Bartosza Bochyńskiego. Autorzy otrzymali również nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Praca zyskała uznanie jury za nie tuzinkowe ukształtowanie bryły budynku i konsekwentne zastosowanie materiałów tworzących zarówno jego elewacje, jak i poszczególne wnętrza. Bryły są czytelnie powiązane z przestrzennym układem wnętrz.
Sąd Konkursowy tak uzasadnił swoją decyzję:
Pracę wyróżnia charakterystyczne rozrzeźbienie budynku. Każda z tworzących go brył zawiera jedną z funkcji basenu co daje poczucie kameralności zarówno w każdym wnętrzu, jak i w zakresie całego obiektu. Budynek jest wyraźną i właściwą odpowiedzią na trudny kontekst miejsca, niemniej w odczuciu Sądu zlokalizowany jest zbyt blisko ul. Mazurskiej, niewłaściwie także zaakcentowano narożnik od ul. Mazurskiej i Chyliczkowskiej. [...]
Skomplikowane rozwiązanie bryłowe pociągnęło jednak za sobą pewne ograniczenia: m.in. zbyt małą strefę saunarium, ograniczenia w dostępności dla osób niepełnosprawnych m.in. na pierwszą kondygnację trybun.
Na kolejnej stronie prezentujemy wyróżnione prace.