Na wrocławskiej Wielkiej Wyspie, przy rozwidleniu Odry, powstaje nowe osiedle — Bacciarellego 54 według koncepcji architektów z wrocławskiej pracowni Major Architekci. O tym, co je wyróżnia i jak wpisuje się w istniejącą zabudowę, opowiadają sami projektanci.
plan zagospodarowania terenu
© Major Architekci
Do użytku oddany został w tym roku pierwszy etap inwestycji. Nowo powstała zabudowa wielorodzinna osiedla Bacciarellego 54 ma postać dwóch, połączonych podziemnym parkingiem brył — budynku o układzie klatkowo‑galeriowym i budynku o charakterze willi miejskiej. Tektoniczne, minimalistyczne bryły są początkiem większego założenia — osiedla skupionego wokół zielonego placu o wrzecionowatym kształcie. Docelowo zielony skwer otaczać będą dwa kolejne, podobne do zrealizowanego wielorodzinne budynki na planie wyznaczonym po łagodnym łuku oraz mniejsze domy wielorodzinne.
dynamikę brył podkreślają charakterystyczne uskoki dachu z tarasami i balkony
fot.: Maciej Lulko
Dynamikę brył podkreślają charakterystyczne uskoki dachu z tarasami oraz rytm dużych, prefabrykowanych balkonów z barwionego w masie betonu architektonicznego. Tynkowane, białe elewacje budynków kontrastują z ciemną oprawą okien i drewnianą okładziną.
Ola Kloc: Co było priorytetem dla inwestora?
Major Architekci: Priorytetem inwestora jak i projektantów było stworzenie przyjaznej przestrzeni mieszkalnej, która będzie uzupełnieniem świetnie działającej części miasta.
widok z lotu ptaka
fot.: Maciej Lulko
Ola: Wrocławska Wielka Wyspa jest szczególnym miejscem na mapie miasta, pełnym zieleni, położonym tuż przy Odrze, z charakterystycznym układem osiedla Sępolno. Jak ta wyjątkowa lokalizacja wpłynęła na zaproponowane przez Państwa rozwiązania?
Major Architekci: Mieszkanie na Wielkiej Wyspie kojarzy się wrocławianom z najlepszym przykładem niezależnie działającej dzielnicy. Osiedla charakteryzują się świetną skalą urbanistyczną oraz kompletnością. Okolica jest bardzo dobrze skomunikowana z miastem (tramwaj, autobus, łódka), w ofercie od zawsze posiadała pełen zakres usług edukacyjnych, handlowych i sportowych co dawało jej pełną niezależność.
rzut
© Major Architekci
Realizowany zespół powiela jeszcze jeden, dodatkowy element charakterystyczny dla Wielkiej Wyspy, jakim jest obszar zielony przynależny mieszkańcom w formie wewnętrznego zielonego skweru. Osiedle podzielone zostało na część budynków wielorodzinnych oraz willi miejskich, które rozrzedzają masę urbanistyczną w kierunku rzeki. Same budynki zostały wyposażone w bardzo duże balkony oraz tarasy, które są odpowiedzią na otaczającą zieleń oraz rzekę. Struktura mieszkań, z uwagi na rodzinny charakter zamieszkiwania, skupiona jest na dużych metrażach, co w obecnych czasach produkcji mieszkań inwestycyjnych jest dość nietypowe.
przekrój
© Major Architekci
Na ostatniej kondygnacji zostały zaprojektowane mieszkania dwukondygnacyjne z bardzo nietypową i oryginalną dyspozycją przestrzenną. Część dzienna z kuchnią znajduje się na ostatniej kondygnacji z uwagi na duży taras z widokiem. Obsługiwana jest ona zarówno schodami, jak i windą, natomiast do części sypialnej schodzimy wewnętrznymi schodami piętro niżej. Cześć sypialna jak i dzienna posiadają wyjście na klatkę schodową, co umożliwia niezależne strefowanie mieszkań.