Architekci z pracowni petrjanda/brainwork opracowali projekt przebudowy bulwaru nad Wełtawą w Pradze. Jesienią tego roku oddanych zostanie do użytku dziewiętnaście sklepionych przestrzeni — wnęk przy bulwarach Rašín i Hořejší. Sześć z nich wyposażonych będzie w największe na świecie eliptyczne obrotowe okna, które — poprzez przekątną rotację przeszkleń — w wyjątkowy sposób połączą wnętrza z tym, co na zewnątrz.
© Petr Janda
Plan przebudowy nadbrzeżnego obszaru (niemal całkowicie opuszczonego po powodziach w 2002 roku) obejmuje liczne interwencje architektoniczne rozmieszczone na rozległym terenie wzdłuż rzeki. Projekt architektów z pracowni petrjanda/brainwork zakłada spójne zagospodarowanie przestrzeni bulwarów z uwzględnieniem obiektów pływających (toalety, basen i terminal obsługujący statki) oraz tymczasowych instalacji.
Terminal dla statków wycieczkowych
terminal — schemat
© petrjanda/brainwork
Terminal pełnić będzie funkcję łącznika między rzeką a lądem. Trójdzielna bryła nawiązuje do formy trzech łopat śmigła statku oraz wyrazistego kształtu kadłuba.
Pływający basen
basen — schemat
© petrjanda/brainwork
Celem projektu jest przywrócenie tradycyjnych kąpielisk rzecznych w formie nowoczesnego, pływającego basenu typu badeschiff. Pływalnia ma spełniać zarówno funkcje społeczne i kulturowe, jak i rekreacyjne i sportowe. Lokalizacja basenu nawiązuje do historycznego położenia kąpielisk wzdłuż Wełtawy i ich specyficznego połączenia z bulwarem Rašín. Pływalnia składać się będzie z dwóch architektonicznie różnych części, które razem stworzą spójną całość — basen wyodrębniony będzie w rzece, a część usługowa kontynuować będzie charakter wysokiego muru nabrzeża i historycznego wyglądu tradycyjnych praskich kąpielisk.
Pływające toalety
toaleta — schemat
© petrjanda/brainwork
Architekci starali się możliwie maksymalnie zintegrować toalety z terenem. W efekcie zostaną one zanurzone pod powierzchnią wody, pozostawiając tym samym niczym niezakłócony widok z brzegu rzeki. Do toalet zejść będzie można bezpośrednio z promenady po półokrągłych schodach wbudowanych w krawędź brzegu rzeki. Toalety powstaną w ukośnie ściętych stalowych rurach, które wraz z ruchem rzeki będą się podnosić lub opadać.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej