Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2022/2024”
4ELEMENTS to autorski projekt modułowego systemu budowlanego umożliwiającego wznoszenie budynków o różnych funkcjach wraz z wyposażeniem wnętrz. Wykorzystanie naturalnych materiałów, jak drewno i beton konopny, ekologicznych rozwiązań, jak pompa ciepła i dach zielony zbierający deszczówkę, a także produkcja elementów w fabryce redukująca ilość odpadów, a przede wszystkim możliwość rozłożenia i ponownego wykorzystania niemalże wszystkich elementów, sprawiają, że system jest ekologiczny na wielu płaszczyznach i zyskuje rewolucyjny wymiar.
System 4ELEMENTS jest możliwy do postawienia w dowolnej lokalizacji
© Anna Szymczyk
Poszukując odpowiedzi na potrzeby mieszkaniowe naszych czasów, chciałam zaproponować produkt, który udostępni szerszemu gronu odbiorców szybki dostęp do przyjaznej dla zdrowia i środowiska technologii budowlanej, dzięki której budynki będą mogły dostosowywać się do stale zmieniających się potrzeb użytkowników.
System 4ELEMENTS, instrukcja montażu
© Anna Szymczyk
Projekt cechują cztery podstawowe założenia: wielofunkcyjność, prefabrykacja, modułowość i ekologia, stąd też nazwa projektu — 4ELEMENTS (cztery żywioły). System pozwala budować z w pełni prefabrykowanych elementów: ich forma pozwala na łączenie ich z kolejnymi komponentami lub tworzenie większych kompleksów z kilku modułów o różnych funkcjach. Montaż jest szybki, bez tradycyjnych prac budowlanych.
System 4ELEMENTS, część dzienna
© Anna Szymczyk
Kształt prefabrykatów ścian pozwala na projektowanie i rozbudowywanie przestrzeni na siatce złożonej z okręgów — swoistych komórek, które można z sobą łączyć. Moduł ściany stanowi jedną szóstą okręgu. Dzięki temu, że siatka wypada w osi elementu, system wymaga tylko dwóch modułów ściany — pełnego i przeszklonego — stanowiących symultanicznie element wklęsły i wypukły na pofalowanej elewacji budynku. Co więcej, system został zaprojektowany tak, że wzniesiony wcześniej budynek można rozbudowywać, rozłożyć i przewieźć w inne miejsce, a nawet wykorzystać jego części do konstrukcji nowego budynku.
aksonometria i rzut projektu
© Anna Szymczyk
Grupę docelową stanowią inwestorzy indywidualni (zainteresowani budową domu całorocznego lub letniskowego), inwestorzy komercyjni (zainteresowani na przykład budową obiektów hotelowych i gastronomicznych), władze państw, gminy i zarządy miast.
Projekt zakłada możliwość konfiguracji budynku na specjalnej stronie internetowej.
Sypialnia w domku letniskowym
© Anna Szymczyk
W kolejnym etapie umożliwia konsultacje projektu z architektem, będzie on mógł podpowiedzieć alternatywne rozwiązania funkcjonalne, dostosować projekt do działki i otoczenia, a także zweryfikować zgodność projektu z planem miejscowym. Po udanej konsultacji klient otrzymuje kompletny projekt budowlany, który może zgłosić do urzędu i, gdy jest taka potrzeba, ubiegać się o pozwolenia na budowę. Następnie może złożyć zamówienie i umówić ekipę montażową oraz transport materiałów.
część biurowa i siłownia
© Anna Szymczyk
Proces budowlany jest niezwykle sprawny. Etap prac ziemnych i fundamentowych można zamknąć nawet po czterech dniach, a montaż budynku odbyć się nawet w ciągu jednego dnia. Całość prac budowlano-wykończeniowych można więc zamknąć w jednym tygodniu. Prefabrykacja odbywa się w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego, co daje gwarancję jakości elementów budowlanych. Na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce.
System 4ELEMENTS, różne rzuty
© Anna Szymczyk
Gdy któryś z elementów ulegnie zniszczeniu, można zamówić jego zamiennik, ograniczając przy tym ilość wygenerowanych odpadów w całym cyklu życia budynku. System został zaprojektowany tak, by elementów było jak najmniej, a zarazem by dawały nieograniczone możliwości w kontekście powierzchni i liczby pomieszczeń.
System 4ELEMENTS jako kawiarnia
© Anna Szymczyk
Najważniejszym aspektem modułowości jest mobilność, która umożliwia transport i budowę budynków w dowolnym miejscu na świecie. Równocześnie pozwala znacząco ograniczyć koszty i uniknąć problemów związanych z brakiem wykwalifikowanych pracowników budowlanych, umożliwiając przy tym budowę zrównoważonej architektury w miejscach, gdzie wcześniej nie było to możliwe.
Anna SZYMCZYK
Ilustracje: © Autorka