Już we wrześniu Polskę odwiedzi chilijski architekt, Alejandro Aravena. Społecznik i laureat Nagrody Pritzkera (2016) będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych w Warszawie i Krakowie, będących kolejną odsłoną inicjatywy firmy Geberit. Partnerem wykładów jest Stowarzyszenia Architektów Polskich, a Architektura & Biznes objęła je swoim patronatem. Zachęcamy do udziału!
Alejandro Aravena (ur. 1967 r.) to chilijski architekt, absolwent Universidad Católica de Chile. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie w 2021 roku stworzył pracownię ELEMENTAL, którą prowadzi wraz z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects. Prace Araveny i ELEMENTAL zostały wyróżnione Srebrnym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability w 2017 roku.
W 2016 roku Alejandro Aravena otrzymał Nagrodę Pritzkera i był kuratorem XV Biennale Architektury w Wenecji, natomiast od 2020 roku jest przewodniczącym jury Nagrody Pritzkera.
Do jego najważniejszych realizacji należą budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago — Szkoła Matematyczna (1999 r.), Medyczna (2004 r.), Architektoniczna (2004 r.) oraz Wieże Syjamskie (2005 r.). Biuro ELEMENTAL opracowało wiele projektów budownictwa socjalnego — na przykład osiedle Quinta Monroy w Iquique w Chile. Architekt był również zaangażowany w odbudowę miasta Constitución, gdzie po trzęsieniu ziemi w latach 2013-2015 zaprojektował osiedle Villa Verde Housing, nadmorską promenadę i Centrum Kultury.
wykłady Alejandro Araveny
Do Polski architekt przyjedzie we wrześniu 2023 roku, gdzie będzie gościem specjalnym przedsięwzięcia organizowanego przez firmę Geberit i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pierwsze wykład Araveny na temat architektury humanitarnej odbędzie się 19 września w Warszawie w Pawilonie SARP, a drugie 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystąpienia Alejandro Araveny będą poprzedzały konferencję z udziałem architektów polskich i zagranicznych oraz sesję Q&A.
Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja.
- 19 września 2023 roku — Pawilon wystawowo-konferencyjny SARP w Warszawie, ul.Foksal 2
- 20 września 2023 roku — Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, ul.Marii Konopnickiej 26