W tym sezonie coroczna impreza krakowskie Wianki — Święto Muzyki odbędzie się w sieci. Pandemia zawładnęła przestrzenią miejską, dlatego wszelkie wydarzenia mające odbyć się na ulicach, placach i rynkach miast zostały przeniesione do sieci. Organizatorzy Cyber Wianków zachęcają do wzięcia udziału w festiwalu online.
Wianki — Święto Muzyki po raz pierwszy w historii odbędzie się w przestrzeni cyfrowej. Inauguracja już 12 czerwca, koncertowy finał zaplanowano na 21 czerwca, a ogłoszenie wyników tradycyjnego konkursu — 26 czerwca. Cały program Cyber Wianków — Święta Muzyki będzie dostępny za darmo w intrenecie.
Cyber Wianki w Krakowie
„Chciałbyś się zabawić, kiedy cieszy cię świat. Człowiek sam nie wie, jak spędzić wolny czas” — śpiewał Andrzej Zaucha wraz z zespołem Dżamble w 1969 roku. Pytanie jest nieustająco aktualne, zwłaszcza w 2020 roku. Z pomocą spieszą tegoroczne Cyber Wianki, które podsuwają pomysł, jak spędzić kilka czerwcowych dni w wolnej od pandemii cyberprzestrzeni. To właśnie utwory Andrzeja Zauchy wybrzmią w aranżacjach Big Bandu Małopolskiego podczas koncertu Zaucha jest dobry na wszystko. 21 czerwca w ICE Kraków zaśpiewają wokaliści i wokalistki związani z Krakowem i nie tylko.
Koncertowy weekend 20 i 21 czerwca uzupełni specjalne pasmo Cyber Wianków — Święta Muzyki: Krakowskie Garaże w cyklu Uliczne Granie, które powstało we współpracy z Krakowską Sceną Muzyczną (organizatorem festiwalu Tak Brzmi Miasto). Natomiast 21 czerwca w cyklu Uliczne Granie odbędzie się pasmo Krakowskie Dachowanie. Dzięki streamingowi koncertów twórczość lokalnych artystów wybrzmiewająca w krakowskich knajpach, parkach, na skwerach oraz w nieoczywistych spotach wypełni także nasze mieszkania.
Żeby tradycji stało się zadość, na Cyber Wiankach nie może również zabraknąć tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek, który zamknie tegoroczną edycję Święta Muzyki. Zanim jednak uczestnicy staną w szranki, będą mogli wziąć udział w warsztatach z plecenia wianków w formie webinarium zorganizowanego we współpracy z Iwoną Sulik.
wydarzenia towarzyszące
Tegoroczna edycja imprezy to również szereg paneli, w których udział wezmą polscy i zagraniczni specjaliści z branży muzycznej. Już 12 czerwca Cyber Wianki zainauguruje międzynarodowa konferencja prezentująca projekt HEMI. Wśród panelistów znajdą się: Georges Perot (koordynator projektu), Peter Baros (Sigic), Michał Wójcik (Tak Brzmi Miasto) i Virgo Sillamaa (Music Estonia), a dyskusję będzie moderowała Maja Łapuszyńska (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Pozostałe panele odbędą się kolejno: 15, 17, 19, 20 oraz 21 czerwca.
Program dostępny jest na stronie Wianków.