Studenci Politechniki Wrocławskiej Fryderyk Karzkowiak i Ewelina Zub, również wzięli udział w konkursie Next Generation of Stroke Rehabilitation Centres organizowanym przez Międzynarodową Unię Architektów. Ich projekt wykonany pod kierunkiem prof. Barbary Gronostajskiej to centrum rehabilitacyjne dla osób po udarze, na którego lokalizacje wybrali działkę przy ulicy Kasprowicza we Wrocławiu. Praca zwróciła uwagę jury, które przyznało jej wyróżnienie!
Konkurs został zorganizowany przez UIA Public Health Group i NOVELL Redesign Team i był współfinansowany przez Australian Health Design Council (AHDC). Uczestnicy mogli zaproponować dowolną lokalizację projektowanego centrum dla osób po przebytym udarze, jednak musieli uwzględnić jego powierzchnię — 1 600 metrów kwadratowych (wytyczna ta w trakcie konkursu uległa zmianie). Obiekt miał zawierać strefy rehabilitacyjne oraz pokoje dla 30 pacjentów, które miały zarazem wpływać pozytywnie na proces rehabilitacji, a także zapewniać komfort i prywatność. Wytyczne konkursowe określały dokładnie funkcje i metraż danych pomieszczeń, a regulamin dopuszczał zaproponowanie dodatkowych funkcji, które są istotne dla kontekstu kulturowego, w którym zostanie osadzony projekt.
na teren projektu autorzy wybrali działkę przy ulicy Kasprowicza we Wrocławiu
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
wyróżnienie dla studentów z Polski
Pośród wyróżnionych prac znalazły się aż dwa projekty z Polski! O pierwszym wyróżnionym projekcie Rehabitat autorstwa Artura Gały, wykonany pod kierunkiem dr. Jana Kubeca na Politechnice Śląskiej, poczytacie w artykule Projekt Centrum rehabilitacji w Gdańsku doceniony przez Międzynarodową Unię Architektów. Z niego też dowiecie się o szczegółowych wytycznych konkursowych, pełnym składzie jury i innych przyznanych nagrodach.
Drugie wyróżnienie otrzymał projekt Wroclaw Stroke Rehabilitation Center wykonany przez Fryderyka Karzkowiaka i Ewelinę Zub z Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Barbary Gronostajskiej.
teren wokół centrum jest zielony i obsiany łąką
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
Na teren projektowy autorzy wybrali działkę usytuowaną przy ulicy Kasprowicza we Wrocławiu, nieopodal rzeki Odry, pośród zielonych terenów rekreacyjnych.
Miejsce to jest dobrze skomunikowane, a zarazem zapewnia ciszę i spokój. Okolica oferuje wiele tras spacerowych nad rzeką, z dala od zgiełku miasta. Dodatkowo, w niedalekiej odległości znajduje się szpital, co jest ważne, w przypadku pogorszenia się stanu któregoś z pacjentów. Nasz obiekt wraz z przylegającym terenem został zaprojektowany jako miejsce, które ma zapewniać pacjentom przestrzeń leczniczą dla ciała i dla umysłu — przekonują studenci.
rzut i podział funkcjonalny centrum
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
przestrzeń dla ciała i umysłu
Aby zapewnić jak najlepsze warunki rehabilitacyjne, autorzy zaprojektowali salę sportową wyposażoną w sprzęt rehabilitacyjny i sportowy, salę terapeutyczną do spotkań z psychologiem, a także zewnętrzne przestrzenie rekreacyjne, takie jak sad owocowy, altanę z jacuzzi, miejsce do gry w szachy i ścieżki spacerowe.
Wszystko to ma wspierać holistyczny proces zdrowienia i stymulować pacjentów do aktywności ruchowych i umysłowych — dodają projektanci.
Teren pozostał w dużej mierze zielony i obsiany łąką. Dodatkowo studenci wprowadzili drogę dojazdową wraz z parkingiem dla odwiedzających i pracowników. Teren działki jest otoczony ścieżką spacerową, a każdy z pacjentów ma możliwość bezpośredniego wyjścia na łąkę ze swojego pokoju.
idea powstawania
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
budynek na planie kół
Bryła budynku powstała w wyniku przecinania się trzech kół — dwóch dużych o identycznych średnicach oraz trzeciego mniejszego. Dwa większe koła zawierają strefę z pokojami oraz rehabilitacyjną, gdzie w centrum znajdują się wewnętrzne ogrody, natomiast mniejsze koło łączy części wspólne dla pacjentów.
wewnętrzne korytarze pozwalają w łatwy sposób przemieszczać się po całym obiekcie
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
Wewnętrzne korytarze pozwalają w łatwy sposób przemieszczać się po całym obiekcie. Cały budynek jest parterowy, a duża ilość przeszkleń pozwala wniknąć naturze do wnętrz. Charakterystycznym elementem projektu są drewniane szprosy, które ocieplają elewację, a także stanowią przesłony tarasów pokojowych. Strefa wspólna budynku, zawarta w najmniejszym kole, została wyróżniona poprzez podniesienie jej wysokości. Cały obiekt studenci zaprojektowali z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
projekt centrum rehabilitacji we Wrocławiu, przekroje
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
przestrzenie wspólne
Strefa wejściowa została zaprojektowana od wschodniej strony działki. Zawiera recepcję oraz otwartą poczekalnię i strefę wypoczynkową. W obiekcie znajdują się gabinety lekarskie oraz pielęgniarskie z zapleczem sanitarnym i aneksami kuchennymi. Zaprojektowana została także część magazynowa z wydzielonym magazynem leków oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.
projekt centrum rehabilitacji we Wrocławiu, elewacje
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
W budynku studenci zaprojektowali kuchnię połączoną z jadalnią, gdzie pacjenci mogą wspólnie spożywać posiłki. Z jadalni możliwe jest również wyjście na wspólny taras. Obok jadalni znajduje się wspólny salon, gdzie pacjenci mogą spędzać czas, lub spotykać się ze swoimi rodzinami.
Kaplica została zaprojektowana jako uniwersalne miejsce, niepodporządkowane żadnej konkretnej religii
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
Centralna część najmniejszego koła zawiera kaplicę, która została zaprojektowana jako uniwersalne miejsce, niepodporządkowane żadnej konkretnej religii.
Naszym celem było stworzenie miejsca wyciszenia, modlitwy i medytacji, które będzie zapraszające dla każdego, bez względu na wyznanie — tłumaczą studenci PWr.
wnętrze jednego z pokoi
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
dwuosobowe pokoje
Każdy z piętnastu pokoi dwuosobowych posiada własną łazienkę, wydzielony aneks kuchenny oraz prywatny taras. Każdy z pacjentów ma możliwość wydzielenia swojej części za pomocą mechanicznie sterowanych zasłon. To rozwiązanie zapewnia prywatność, ale także pozostawia możliwość kontaktu z drugą osobą.
w pokojach znajduje się m.in. specjalnie zaprojektowana zabudowa meblowa
© Fryderyk Karzkowiak, Ewelina Zub
Łazienka została dostosowana do potrzeb osób z trudnością w poruszaniu się. Umieszczono pomocne uchwyty oraz rozkładane krzesełko pod prysznicem. Każdy z pacjentów ma dostęp do zabudowy meblowej, która składa się z przesuwnie otwieranej szafy, półek na książki i rzeczy osobiste oraz wbudowanego siedziska.