Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wyniki XXIV edycji konkursu ARCHITEKTURA BETONOWA – GRA BRYŁ – DOM W KRAJOBRAZIE MIEJSKIM

12 lipca '24

2 lipca 2024 roku poznaliśmy wyniki XXIV edycji konkursu dla studentów i studentek II roku 4. semestru studiów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: ARCHITEKTURA BETONOWA – GRA BRYŁ – DOM W KRAJOBRAZIE MIEJSKIM. Konkurs jest efektem współpracy: Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Laureatka konkursu Kinga Czernek

Laureatka konkursu Kinga Czernek

Fot. J. Zych

konkurs

Przedmiotem konkursu była praca przedstawiająca projekt domu z wykorzystaniem betonu. W tym roku w jury konkursu zasiedli: prof. Tomasz Kozłowski, prof. Justyna Kobylarczyk, Zbigniew Pilch, dr Anna Mielnik, prof. Monika Gała-Walczowska, dr Marek Początko, dr Przemysław Biga, dr Grzegorz Twardowski, Piotr Stalony-Dobrzański oraz Wojciech Ciepucha.

Laureatka konkursu Ewelina Gryziecka

Laureatka konkursu Ewelina Gryziecka

Fot. J. Zych

Laureatkami konkursu zostały Kinga Czernek, Ewelina Gryziecka i Anna Szerszeń. Otrzymały one trzy równorzędne nagrody o wartości 1000 zł, które ufundowało Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Laureatka konkursu Anna Szerszeń

Laureatka konkursu Anna Szerszeń

Fot. J. Zych

projekt Kingi Czernek

Projekt, którego opiekunem był dr Przemysław Bigaj, zakłada stworzenie nowoczesnego obiektu architektonicznego bazującego na innowacyjnej koncepcji gry brył. Forma powstała na podstawie koncepcji czterech sześcianów, gdzie jeden z nich został zastąpiony nieregularną, kontrastującą bryłą. Ta nieregularność nie tylko dodaje projektowi dynamiki, ale również stanowi jego element wyróżniający.

wizualizacja

wizualizacja

© Kinga Czernek

Gra brył jest wyraźnie widoczna zarówno w formie budynku, jak i w jego kolorystyce. Trzy sześciany pokryte są szarym odcieniem surowego betonu, który symbolizuje trwałość i prostotę. Natomiast nieregularna bryła zyskała elewację z betonu w odcieniu różu, co wprowadza ciekawy akcent kolorystyczny i podkreśla nowoczesny charakter projektu.

elewacje

elewacje

© Kinga Czernek

Architektura budynku harmonijnie łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi, co sprawia, że wpisuje się w miejski kontekst. Jednocześnie, poprzez odpowiednie rozwiązania przestrzenne, zapewnia mieszkańcom niezbędną prywatność. Integracja z otoczeniem została osiągnięta dzięki spójnej kompozycji brył oraz przemyślanej kolorystyce elewacji, które razem tworzą estetyczną i funkcjonalną całość.

rzut

bryła

© Kinga Czernek

projekt Eweliny Gryzieckiej

Ewelina Gryziecka stworzyła projekt budynku jednorodzinnego, wkomponowanego w miejski krajobraz z wyraźnie modernistycznym charakterem. Praca powstała pod opieką dr. Grzegorza Twardowskiego. Koncepcja bazuje na dynamicznej symbiozie dwóch form: półwalca oraz prostopadłościanu, które harmonijnie łączą się, tworząc budynek o niepowtarzalnym kształcie.

wizualizacja

wizualizacja

© Ewelina Gryziecka

Żelbetowe kasetony stanowią zarówno ozdobę, jak i praktyczne rozwiązanie. Konstrukcja ta dopełnia walec, a także częściowo osłania przestrzeń reprezentacyjną budynku. Dodatkowo wyeksponowane żelbetowe ściany po bokach, niesymetrycznie umieszczone i odwrócone względem siebie, stanowią zarówno ochronę dla ogrodu, jak i element architektoniczny, do którego wlicza się również zaakcentowany czerwony słup. Linia osłony stopniowo maleje w wysokości, tworząc wnętrze dla zewnętrznych schodów i betonowej niecki wodnej, co podkreśla charakter budynku. Występujące luki w konstrukcji osłony zapewniają grę światła z cieniem, tworząc kompozycję wizualną. Całość projektu doskonale wpisuje się w nurt postmodernistyczny, stanowiąc jednocześnie kontrast dla otaczającej, bardziej klasycznej architektury miejskiej.

wizualizacja

wizualizacja

© Ewelina Gryziecka

W tym projekcie bryły interpretowane są jako dialog pomiędzy nowoczesnością a otaczającą architekturą, tworząc nowy kontekst w przestrzeni miejskiej. Światło i cień współgrają z formą budynku, tworząc kompozycję. To właśnie ta interakcja nadaje bryłom dynamicznego charakteru, co przekłada się na harmonijne wkomponowanie w otaczającą przestrzeń miejską.

przekrój

przekrój

© Ewelina Gryziecka

projekt Anny Szerszeń

Bryła budynku została zaprojektowana tak, by uzyskać możliwie najlepsze zagospodarowanie strefy wewnętrznej, jednocześnie zachowując walory estetyczne elewacji. Kompozycja złożona jest z trzech identycznych prostopadłościanów o rzucie kwadratu, ustawionych obok siebie w równych odstępach. Połączone zostały jedną, cieńszą bryłą, pełniącą funkcję przede wszystkim komunikacyjną. W celu uzyskania odpowiedniej powierzchni użytkowej całego budynku w środkowej bryle zostało zrobione wycięcie, w miejsce którego wstawiono walec, kontrastujący swą obłością z ostrymi krawędziami pozostałych, ortogonalnych form. Bryła ta została w całości zaadaptowana na komunikację pionową, w postaci schodów spiralnych.

wizualizacja

wizualizacja

© Anna Szerszeń

Pomieszczenia rozlokowano w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort potencjalnym użytkownikom. Działka, na której znajduje się budynek, położona jest w okolicy objętej miejscowym planem zabudowy, który ogranicza dowolność w zakresie rozlokowania budynku linia granicy zabudowy. Wjazd na działkę znajduje się od strony północnej. Ważnym elementem kompozycyjnym jest zewnętrzna, wolno stojąca ściana w formie linii łamanej, usytuowana równolegle do budynku, od strony północnej. Ma ona wysokość 3,3 m i stanowi swoistą przegrodę, oddzielającą budynek od świata zewnętrznego. Jest ona odpowiednio wycięta, aby zapewnić komunikację pieszą i kołową w obrębie działki.

wizualizacja

wizualizacja

© Anna Szerszeń

Bryła budynku stanowiła główny punkt odniesienia dla projektowanej otaczającej ją przestrzeni. Strefa rekreacyjna na opracowywanym terenie podzielona jest na dwie części północną i południową. Znajdują się one po odpowiadającym im stronom budynku. Są identyczne i wprowadzają w projekcie element symetrii. Każda z części zawiera odpowiednio basen i altanę oraz powierzchnię utwardzoną przygotowaną pod dowolne zagospodarowanie wedle potrzeb użytkownika. Na działce występuje sporo powierzchni czynnych biologicznie oraz zieleni wysokiej w postaci drzew liściastych i iglastych, dzięki czemu  zachowana zostaje różnorodności biologicznej tamtejszych terenów. Projekt został zrealizowany pod opieką dr. Marka Początki

wizualizacja

wizualizacja

© Anna Szerszeń

Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Paulina Zając, Aleksandra Wilk, Anna Sater, Anna Topa, Magdalena Przywara, Julia Oświęcimska, Joanna Piwowar, Magdalena Madej, Małgorzata Łyko, Amelia Kwiecińska, Klaudia Łapińska, Nikoletta Kudroń, Joanna Kamińska, Maria Jakubczyk, Iga Dobosz, Zuzanna Dębska, Aleksandra Dobosz, Gabriela Burliga, Wiktoria Chechelska, Weronika Borek, Natalia Bednarz, Wiktoria Bielska, Agnieszka Bajan oraz Jakub Gorczyca.

Wystawę studenckich prac można oglądać w budynku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24.

 
opracowała: Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

KIAF - Targi Architektury, 12-13.09.2024, EXPO Kraków
Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE