W październiku 2022 roku rozstrzygnęliśmy drugą edycję konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA” na najlepszy dyplom studencki. W konkursie brały udział prace licencjackie i magisterskie obronione w latach 2020–2022. Spośród nominowanych do finału projektów wybraliśmy, trzy naszym zdaniem najlepsze. Pierwszą nagrodę przyznaliśmy Urszuli Krauze, drugą nagrodę — Alicji Pieczykolan, a trzecią Weronice Kuźmie. Natomiast Nagrodę Publiczności wybraną w głosowaniu internetowym otrzymał Philipp Pietryja.
I nagroda, proj.: Urszula Krauze
PRACA DYPLOMOWA LICENCJACKA (ROK OBRONY: 2022) — „REWITALIZACJA RUIN KOŚCIOŁA W STEBLEWIE”
(Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), PROMOTOR: dr Tomasz Zmyślony
© Urszula Krauze
I Nagroda — nowa funkcja ruin
Pierwszą nagrodę przyznaliśmy licencjackiej pracy dyplomowej autorstwa Urszuli Krauze „Rewitalizacja ruin kościoła w Steblewie”. Dyplom został wykonany pod kierunkiem dr. Tomasza Zmyślonego i obroniony w 2022 roku na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku [zob. A&B 09/22].
Na terenie ruin kościoła w Steblewie autorka założyła stworzenie między innymi miejsca spotkań, przestrzeni warsztatowej kulinarnej i artystycznej oraz ekologicznej szklarni. Ważnymi aspektami w projekcie są minimalna ingerencja w zabytkowe ruiny, przybierająca tymczasową formę oraz dbałość o historię miejsca. Praca zachowuje obecny stan ruin, a jak twierdzi autorka, istotą projektu jest architektoniczny dialog między starym a nowym, przeszłością i teraźniejszością.
I Nagroda „REWITALIZACJA RUIN KOŚCIOŁA W STEBLEWIE”
© Urszula Krauze
Praca Urszuli Krauze bardzo dobrze wykorzystuje istniejącą strukturę, nie ingerując w jej materię, a wprowadzając nowe detale i rozwiązania, operując prostotą form. Autorka uniknęła dosłownych nawiązań, a zaprojektowane ingerencje mają jednoznacznie współczesny, choć skromny wyraz.
Zwróciliśmy jednak uwagę na niepoprawne użycie słowa „rewitalizacja” — które nie może odnosić się do odnowy jednego budynku — to złożony proces społeczno-ekonomiczno-przestrzenny. Słowo, którego architekci nadużywają, a wynika to z jego niezrozumienia.
II Nagroda, proj.: Alicja Pieczykolan
PRACA DYPLOMOWA LICENCJACKA (ROK OBRONY: 2021)
„Projekt adaptacji budynku na wyspie Tamka we Wrocławiu na Centrum Jazzowo Swingowego »Babossa«”
(Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu),
PROMOTORKA: dr hab. Katarzyna Jagiełło
© Alicja Pieczykolan
II Nagroda — interpretacja art déco
Praca dyplomowa licencjacka autorstwa Alicji Pieczykolan „Projekt adaptacji budynku na wyspie Tamka we Wrocławiu na Centrum Jazzowo Swingowego »Babossa«” otrzymała drugą nagrodę. Koncepcja została wykonana pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Jagiełło i obroniona w 2021 roku na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu [zob. A&B 06/2022]. Proponowany przez autorkę projekt dotyczy przekształcenie przestrzeni budynku znajdującego się na wrocławskiej wyspie Tamka w tętniące życiem i kolorami oraz nawiązaniami do stylu lat 20. i 30 XX wieku Centrum Jazzowo Swingowe. Alicja Pieczykolan stara się przywołać nowoorleańską energię i stworzyć przestrzeń, która jak twierdzi „na nowo łączy i podtrzymuje piękno wiecznego jam session, oferując użytkownikom miejsce do spędzenia czasu w wielowymiarowy sposób”.
II Nagroda, „Projekt adaptacji budynku na wyspie Tamka we Wrocławiu na Centrum Jazzowo Swingowego »Babossa«”
© Alicja Pieczykolan
Pracę nagrodziliśmy między innymi za nietuzinkową koncepcję tworzącą teatralną przestrzeń oraz odważną materiałowo, współczesną interpretację stylistyki art déco. Zwróciliśmy uwagę na dojrzałość projektową, dopracowany, ozdobny kostium wnętrza, pełen przyciągających wzrok detali, energii kolorów, oraz za zabawę teksturami i światłem.
III Nagroda, proj.: Weronika Kuźma
PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA (ROK OBRONY: 2021)
„Dom trwały. Rodzina na stałe. Adaptacja młyna na dom rodziny adopcyjnej we wsi Kula-Młyn”
(Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku),
PROMOTORZY: prof. Beata Szymańska, dr Paweł Czarzasty
© Weronika Kuźma
III Nagroda — niekonwencjonalne mieszkalnictwo
Trzecią nagrodę, za przemyślane rozwiązania, adaptacje zastanej struktury na cele niekonwencjonalnego mieszkalnictwa oraz podjęcie ważnego problemu społecznego otrzymała Weronika Kuźma, autorka obronionej w 2021 roku pracy magisterskiej — „Dom trwały. Rodzina na stałe. Adaptacja młyna na dom rodziny adopcyjnej we wsi Kula-Młyn” [zob. A&B 01/22]. Dyplom został przygotowany pod kierunkiem prof. Beaty Szymańskiej i dr. Pawła Czarzastego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Praca Weroniki Kuźmy to próba ożywienia dawnego młyna, poprzez przekształcacie go na dom rodziny adopcyjnej.
III Nagroda, „Dom trwały. Rodzina na stałe. Adaptacja młyna na dom rodziny adopcyjnej we wsi Kula-Młyn”
© Weronika Kuźma
Projekt jest połączeniem stanu obecnego, historycznych oraz nowych akcentów, a jego autorka próbuje dowieść, że architektura może mieć właściwości terapeutyczne i wpływać na relacje międzyludzkie. Lekkie wątpliwości wzbudza jednak duża powierzchnia i przestrzenie „pomiędzy”, które nie mają jasno zdefiniowanych funkcji, a wpływają na koszty eksploatacji budynku.
Nagroda Publiczności w 2. edycji konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”
PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA (ROK OBRONY: 2021) — „BROWAR MIESZCZAŃSKI WE WROCŁAWIU”
AUTOR: Philipp Pietryja (Wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii
Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu)
PROMOTORKA: dr hab. Katarzyna Jagiełło
© Philipp Pietryja
Nagroda Publiczności
We wrześniu br. roku oddaliśmy głos Czytelnikom A&B, ogłaszając Nagrodę Publiczności. Internauci przez ponad miesiąc mogli głosować na swój ulubiony projekt dyplomowy. Zwyciężyła praca magisterska Browar Mieszczański we Wrocławiu autorstwa Philippa Pietryji przygotowana pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Jagiełło na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na którą oddano 352 głosy. Kolejne miejsce zajęła praca licencjacka Weroniki Mach Galeria EL – przestrzeń uwolniona z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z liczbą głosów wynoszącą 297. Następna była Klaudia Towarnicka z pracą Dom Słów. Kultura pisma i książki. Adaptacja wnętrz dawnego klasztoru św. Moniki w Lizbonie. Ta praca licencjacka została również wykonana na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i oddano na nią 261 głosów. Pełne wyniki głosowania znajdziecie tutaj.
Nagroda Publiczności „BROWAR MIESZCZAŃSKI WE WROCŁAWIU”
© Philipp Pietryja
Laureat głosowania — Philipp Pietryja w swojej pracy magisterskiej proponuje przebudowę Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu, nadając mu nowe funkcje, dostosowując budynek do aktualnych potrzeb miasta zarówno pod względem kulturowym, jak i ekonomicznym. Autor w dawnym browarze zaprojektował kawiarnię, dużą restaurację, hotel, sale konferencyjne oraz część biurową.
Założeniem projektowym było stworzenie miejsca tętniącego życiem, jednocześnie nie zapominając o jego historii i przemysłowym charakterze. Koncept nadania funkcji zarówno kongresowej, jak i hotelowej miejscu o dużym znaczeniu historycznym wpłynie na atrakcyjność miasta — pisze zwycięzca Nagrody Publiczności.
***
Nagrodzone w drugiej edycji konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA” projekty, tak samo, jak w poprzedniej, mocno łączy aspekt prospołeczny. Każda z autorek na swój sposób poruszyła temat architektury i architektury wnętrz oraz ich wpływu na użytkowników. Wszystkie projekty kładą nacisk na wspólne spędzanie czasu — począwszy od warsztatów, przybierających różne formy rozrywek, a skończywszy na niekonwencjonalnym mieszkalnictwie.
Gratulujemy wszystkim finalistkom i finalistom konkursu, których prace w minionym roku akademickim opublikowaliśmy na łamach magazynu i portalu A&B. Laureatki i laureat drugiej edycji otrzymają od nas pamiątkowe dyplomy i prenumeratę miesięcznika A&B.
Kolejna edycja konkursu Najlepszy Dyplom WNĘTRZA już wystartowała — do udziału w niej zapraszamy wszystkich studentów i studentki, absolwentów i absolwentki architektury wnętrz i kierunków projektowych z lat 2021-2023. Przypominamy także o drugiej kategorii konkursowej — Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA, która, nieustannie od 2012 roku gromadzi najlepsze projekty z zakresu architektury!
Dobrawa Bies
Ilustracje: © Autorzy | archiwum A&B
W obradach jury uczestniczyły redaktorki i redaktorzy A&B: Małgorzata Tomczak (redaktor naczelna),
Ola Kloc, Marta Kulawik, Katarzyna Mikulska, Wiktor Bochenek, Jakub Głaz i Kacper Kępiński.
Sekretarzą konkursu była Dobrawa Bies