Tegoroczna, już dziesiąta edycja międzynarodowych, studenckich warsztatów projektowych Mood for Wood odbyła się pod hasłem Let's play! Uczestnicy z Polski, Francji i Niemiec pod czujnym okiem tutorów zaprojektowali i wykonali pięć drewnianych mebli miejskich, które w szczególności przeznaczone są dla najmłodszych mieszkańców Poznania.
Organizatorami warsztatów byli Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich a koordynatorkami projektu Maria Dondajewska, Ada Kocieniewska i Magda Wypusz. Pięćdziesięciu studentów pracując w pięciu zespołach, skupiło się na wyzwaniu, jakim było stworzenie czterech mebli miejskich na terenie Dziecińca pod Słońcem oraz jednego obiektu na terenie lasu w Głuszynie.
relacja z 10. edycji warsztatów Mood for Wood
© SARP Poznań
Dzieciniec pod Słońcem to ogród jordanowski, zlokalizowany między Drogą Dębińską a Wartą w Poznaniu, na którego terenie znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Kompleks został zaprojektowany w 1929 roku jako miejsce przeznaczone dzieciom i młodzieży, sprzyjające zabawie oraz aktywności fizycznej. W ostatnich latach obiekt poddany został gruntownej renowacji i ponownie staje się jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych na mapie Poznania dedykowanych dzieciom. W historycznej przestrzeni ogrodu jordanowskiego uczestnicy warsztatów Mood for Wood zaproponowali cztery meble miejskie z myślą o młodzieży i użytkownikach Młodzieżowego Domu Kultury. Celem było wprowadzenie w skromną i geometrycznie rozplanowaną przestrzeń ogrodu współczesnych, funkcjonalnych i atrakcyjnych dla dzieci elementów, które wzbogacą ofertę kulturalną MDK, wpiszą się w historyczny kontekst założenia, ale przede wszystkim będą sprzyjały zabawie oraz rozwijaniu kreatywności u najmłodszych — tłumaczą organizatorzy wydarzenia.
grupa projektowa pod przewodnictwem Nilsa Wenka wykonała scenę letnią
fot.: Dawid Majewski
scena letnia
Wychodząc naprzeciw wyzwaniu pierwszy zespół prowadzony przez niemieckiego architekta Nilsa Wenka, zaprojektował scenę letnią o powierzchni 32 metrów kwadratowych. Mebel łączy elementy tradycyjnej sceny teatralnej, podestu scenicznego oraz konstrukcji umożliwiającej swobodną aranżację teatralnych dekoracji. Natomiast jego usytuowanie pozwala na organizowanie spektakli o różnych porach dnia. Prosta forma konstrukcji nawiązuje do osiowego układu ogrodu Dziecińca pod Słońcem.
mebel do działań plastycznych składa się z trzech elementów
fot.: Dawid Majewski
przestrzeń do działań plastycznych
Drugą grupę prowadził francuski projektant Martial Marquet. Studenci w okolicy placu zabaw stworzyli wielofunkcyjną przestrzeń do działań plastycznych — mebel składający się z trzech elementów: ławki w kształcie koła, długiego stołu oraz schodów. Okrągła ławka ułatwia organizację działań grupowych na przykład rozmów o sztuce, wykładów, spotkań z zaproszonymi artystami. Drugi element — długi stół, pozwala na wspólne tworzenie w trakcie tradycyjnych zajęć plastycznych. Natomiast konstrukcja w postaci schodów tworzy audytorium.
grupa warsztatowa pod przewodnictwem Yassera Almaamouna stworzyła ławki piknikowe
fot.: Dawid Majewski
meble piknikowo-warsztatowe
Zadaniem grupy prowadzonej przez Yassera Almaamouna syryjskiego architekta mieszkającego w Berlinie było wykonanie mebli piknikowych i warsztatowych dla podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury. Studenci stworzyli trzy duże stoły dla wszystkich użytkowników MDK oraz odwiedzających poznański ogród. Stoły ustawione na linii cienia rzucanego przez duży klon różnią się wielkością — największy mieści szesnaście osób i jest idealny na warsztaty, przy średnim, przeznaczonym na piknik miejsce znajdzie do ośmiu osób, a najmniejszy to miejsce dla czwórki rodziców obserwujących dzieci bawiące się na ścieżce aktywności.
ścieżka aktywności TTT
fot.: Dawid Majewski
ścieżka aktywności
Czwartym obiektem jest przeznaczona dla dzieci ścieżka aktywności TTT, wykonana pod okiem architektów z biura Otamto. Jest to przestrzeń do zabawy, wspinania i odkrywania, mająca zachęcić najmłodszych do własnej twórczości tak, aby reinterpretować przestrzeń ogrodu. Figuratywny i niesymetryczny wygląd trzech powstałych elementów otwiera szerokie pole interpretacji — całość ma wzbudzać w użytkownikach ciekawość i chęć niczym nieograniczonej zabawy pośród natury.
mebel do obserwacji przyrody
fot.: Dawid Majewski
mebel do obserwacji przyrody
Zadaniem piątej grupy projektowej, którą opiekował się architekt Karol Szparkowski, było stworzenie mebla do obserwacji przyrody, w dolinie Głuszyny w pobliżu cieków wodnych Głuszynka i Głuszec. Obiekt powstał w miejscu otoczonym przez sosnowe lasy, łąki i torfowiska, a projektantom zależało na wykreowaniu przytulnej przestrzeni umożliwiającej odbiór przyrody różnymi zmysłami. Stąd też nietypowa forma — lekko pochylonego gniazda, które zanurza się w otoczenie. Autorzy chcieli uwzględnić wagę obserwacji przyrody jako całości — zarówno w skali makro, jak i mikro. Stojąc na szczycie schodów lub siedząc na ławce, można zobaczyć i podziwiać widoki wokół gniazda — krajobrazy torfowiska i tworzących się w dolinie Głuszca mgieł, czy przelatujących ptaków. Pod pojęciem mikro projektanci rozumieją obserwację owadów w trawie, gryzoni na łące lub czubków drzew.
wszyscy uczestnicy warsztatów
fot.: Dawid Majewski
Proces, który przechodzą uczestnicy warsztatów Mood for Wood, jest olbrzymim wyzwaniem i wiąże się z tygodniem intensywnej pracy, jednak pozostawia po sobie ogromną satysfakcję z własnoręcznie wytworzonej zmiany — wartościowej przestrzeni dla lokalnej społeczności — podsumowują organizatorzy warsztatów.