Szkło jest materiałem niezwykle delikatnym i wymagającym. Pozwala jednak na stworzenie zachwycających form w nieskończonej ilości wzorów i barw. Wyjątkowe projekty polskich twórców szklanych form z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle modne. Na trwającej w DESA Unicum w Warszawie wystawie „Szkło. Sztuka. Design” zobaczyć można obiekty autorstwa najważniejszych polskich twórców związanych z tym materiałem, między innymi Stanisława Dawskiego, Michała Diamenta i Zbigniewa Horbowego.
Szklane formy poddawane są licznym procesom, dzięki którym uzyskują swój niepowtarzalny charakter. Są delikatne i kruche, a ich tworzenie wymaga niezwykłych rzemieślniczych umiejętności. Polscy projektanci szkła eksperymentowali i poszukiwali nowatorskich rozwiązań, dlatego też ich projekty są tak bardzo pożądane.
Wystawa „Szkło. Sztuka. Design” w znacznej części poświęcona jest projektom uczniów Stanisława Dawskiego, artysty, który współtowrzył Wydział Ceramiki i Szkła na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wrocławską szkołę szkła charakteryzuje prostota, symetria oraz harmonijne proporcje.
Na wystawie zobaczyć można projekty najwybitniejszych uczniów Dawskiego: Michała Diamenta, Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury, Jana Sylwestra Drosta czy Eryki Trzewik‑Drost. Aż dwadzieścia prezentowanych obiektów pochodzi z prywatnej kolekcji profesora, który, choć skupiony był na pracy dydaktycznej i sam nie tworzył szkła, we współpracy z Aliną Wołowską zaprojektował naczynia na potrzeby ekranizacji powieści „Potop”.
Stanisław Dawski, karafka, lata 70. XX w., naczynie z zestawu szkieł użytkowych
zaprojektowanych na potrzeby realizacji filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana, 1974
© DESA Unicum
Domeną jednego z jego uczniów — Ludwika Kiczury — były eksperymenty z barwieniem szkła tlenkami. Jego prace mają malarski i ekspresyjny charakter. Na wystawie zobaczyć można jedną z jego rzeźbiarskich form, która sprawia wrażenie plastycznej i dającej się wciąż formować na nowo. Migoczące, barwne elementy w odcieniach srebra i błękitu sprawiają, że przypomina magiczną, szklaną kulę.
Ludwik Kiczura, forma dekoracyjna, lata 70. XX w.
© DESA Unicum
Inny uczeń Dawskiego — Stefan Sadowski — specjalizował się w projektowaniu naczyń wytwarzanych między innymi w szkle sodowym, dmuchanym oraz szkle kryształowym, a także tym formowanym na gorąco. Jego prezentowana na wystawie unikatowa, żółta forma dekoracyjna należy do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów.
Stefan Sadowski, forma dekoracyjna, lata 70. XX w.
© DESA Unicum
Jednym z najwybitniejszych projektantów szkła użytkowego jest Zbigniew Horbowy. Związany był z Hutą Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, gdzie rozpoczął swoją karierę i tworzył najważniejsze projekty: od subtelnego szkła jednobarwnego, poprzez ascetyczne, proste formy wpisujące się w nurt szkoły wrocławskiej, po noszące cechy przedmiotów unikatowych szkła antico.
Zbigniew Horbowy, wazon z zestawu Cyntia, lata 70.–80. XX w., Huta Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy Zdroju
© DESA Unicum
Wystawa zakończy się AUKCJĄ. 16 czerwca o godzinie 19:00 będzie można licytować wszystkie obiekty zarówno online, przez aplikację oraz telefonicznie, jak i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych domu aukcyjnego DESA Unicum. Do tego czasu można oglądać wystawę w siedzibie domu aukcyjnego w Warszawie.