1 lipca br. na Politechnice Śląskiej otworzono wystawę „Modele struktury miasta Gliwice”, będącą zwieńczeniem semestralnej pracy międzynarodowego zespołu studentek, studentów i wykładowców. Projekt jest kolejną, piątą odsłoną cyklu pt. Modele struktury miasta i został zrealizowany w wieloosobowej grupie w formule PBL project-based-learning (nauczanie poprzez projekty) z wykorzystaniem sprzętu i oprogramowania laboratorium Wydziału Architektury PŚ.
Projekt został zrealizowany w ramach przedmiotu Struktura miasta pod kierunkiem dr. Tomasza Bradeckiego, prodziekanem ds. Współpracy i rozwoju wraz z dr hab. Michałem Sitkiem, prodziekanem ds. nauki wraz z międzynarodowym zespołem studentów w składzie: Najmaldin Al-Taesh, Daria Bal, Aleksandra Barańska, Agnieszka Bonczek, Natalia Dymarska, Klaudia Elsner, Magdalena Fijał, Jagoda Grzelachowska, Natalia Hulbój, Marcin Jaceńciuk-Nowak, Adam Michałowy, Marta Sanigórska, Joanna Szczepańska, Ahmad Qais Waheed i Julia Wiśniewska.
część zespołu projektowego i makieta 3D
© Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
Na wystawie zaprezentowano makiety wykonane przez zespół, przedstawiające wybrane gliwickie lokalizacje i analizy, a także modele 3D w rzeczywistości rozszerzonej — za pomocą aplikacji na smartfona czy okularów VR. Prezentację uzupełnia film podsumowujący całość wykonanej pracy.
© Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
Celem projektu „Modele struktury miasta Gliwice” jest przedstawienie możliwości twórczego mapowania informacji przestrzennej o miastach, publiczne udostępnienie modeli oraz demonstracja możliwości zastosowań rzeczywistości rozszerzonej.
projekt „Modele struktury miasta Gliwice”, aplikacja
fot.: dr Tomasz Bradecki
analizy struktury Gliwic
W ramach pracy autorzy przygotowali dwujęzyczną publikację naukową o tym samym tytule. W niej zobaczycie zbiór analiz dotyczących struktury miasta Gliwice między innymi analizę struktury komunikacji drogowej oraz publicznej, analizę według metody Kevina Lyncha czy analizę udziału powierzchni zabudowy. Część z nich została przeprowadzona za pomocą autorskich modeli przestrzennych, a wybrane zostały odwzorowane w formie makiet fizycznych.
makieta fizyczna i wirtualna w ramach projektu „Modele struktury miasta Gliwice”
fot.: dr Tomasz Bradecki
W publikacji wykorzystano między innymi oprogramowanie GIS, narzędzia do tworzenia modeli 3D, fotografie z wykorzystaniem dronów oraz aplikację do tworzenia fotografii panoramicznych o zakresie 360 stopni. Użyto również aplikacji, które pozwalają na doświadczanie modeli w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Autorzy wykorzystali możliwości aplikacji Sketchfab oraz Augment, które pozwalają na doświadczanie modeli 3D w rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
makieta 3D w rzeczywistości rozszerzonej
fot.: dr Tomasz Bradecki
Modele będzie można testować za pomocą aplikacji na smartfona, postawić na dowolnej powierzchni płaskiej (na biurku lub podłodze) i porównać z makietą fizyczną.
Wszystkie opracowane modele można zobaczyć pod poniższymi adresami (wystarczy kliknąć na nazwę):
- Kampus akademicki Politechniki Śląskiej,
- Nowe Gliwice,
- Rynek i tutaj,
- Radiostacja gliwicka i tutaj,
- Park Grunwaldzki i tutaj,
- Park Mickiewicza i tutaj,
- Miasto Gliwice jako miasto 15-to minutowe i w programie Augument,
- Udziału powierzchni zabudowy miasta Gliwice, oraz w programie Augument.
W ubiegłym roku studenci pod kierunkiem dr. Tomasza Bradeckiego prezentowali modele miasta Zabrze.
wystawa na Wydziale Architektury
W wernisażu wzięli udział przedstawiciele Urzędu miasta Gliwice, studenci i profesorowie, a także liczni goście z zagranicy, prelegenci World Urban Forum. W trakcie wydarzenia głos zabrali: dr hab. Kinga Racoń-Leja, prof. PK oraz prof. Lamberto Amistadi z Uniwersytetu w Bolonii.
w trakcie wystawy projekty można oglądać za pomocą okularów VR
fot.: dr Tomasz Bradecki
Wystawa odbywa się w ramach konferencji organizowanej wraz ze stowarzyszeniem TRIALOG journal pod patronatem Towarzystwa Urbanistów Polskich okręgu śląskiego oraz Komisji Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk okręgu Katowice. Wystawę można zobaczyć jeszcze do 8 lipca br. w budynku X Politechniki Śląskiej przy ul. Marcina Strzody 10 w Gliwicach. Skanując kod QR obok makiet fizycznych, można je także oglądać wirtualnie za pomocą aplikacji na smartfona.
fizyczne modele na wystawie „Modele struktury miasta Gliwice”
fot.: dr Tomasz Bradecki
Informacje znajdziecie także na stronie Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, a także na wydziałowym Facebooku.