Zarówno w tegorocznych Międzyuczelnianych Warsztatach Architektoniczno-Urbanistycznych Kraków — Rzeszów 2019 (trwających w dniach 24–27 września br.), jak i w pierwszej, ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia uczestniczyli studenci architektury i gospodarki przestrzennej z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Celem prac było stworzenie koncepcji powiązań przestrzennych między rozdzielonymi obecnie rzeką Wilgą obszarami „Garbarnia–Mateczny” oraz osiedlem Podwawelskim. Poszukiwano sposobów, by z zielonego klina, jakim Wilga wraz z wałami wcina się pomiędzy obydwa tereny, a także z przyległych, cennych przyrodniczo terenów (w tym także dawnych Bagrów Ludwinowskich) stworzyć nowy rodzaj ogólnodostępnej przestrzeni publicznej i włączyć ją w system istniejących w nie tak odległym sąsiedztwie innych terenów rekreacyjnych, takich jak Zakrzówek, park dawnego uzdrowiska Antoniego Matecznego, bulwary Wiślane, a nawet Błonia. Poza poszukiwaniem rozwiązań, które „zszyłyby” dwa dziś niezależnie od siebie funkcjonujące tereny, studenci pochylili się także nad sytuacją zagospodarowania okolic ulicy Rydlówka, stanowiącej obecnie rodzaj komunikacyjnego rdzenia obszaru „Garbarnia–Mateczny”.
Uczestnicy Międzyuczelnianych Warsztatów Architektoniczno-Urbanistycznych Kraków — Rzeszów 2019
© A&B
wizja lokalna
Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się wykładem Łukasza Pawlika – zastępcy dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który opowiedział o działaniach ZZM-u, planowanych bądź realizowanych na terenach stanowiących dla studentów projektowo-planistyczne wyzwanie. Tego samego dnia nastąpiła też wizja lokalna w terenie, która swój towarzyski finał znalazła w nieodległej klubokawiarni Forum Przestrzenie.
Praca nad projektami
fot.: Dorota Wantuch-Matla
praca zespołowa
Kolejny dzień rozpoczęło spotkanie z dr Beatą Stelmach-Fitą, która przedstawiła współczesne możliwości w zakresie pozyskiwania danych przestrzennych, po czym podjęto intensywne prace analityczne i projektowe. Uczestników podzielono na grupy, tak by w każdej połączyć siły studentów architektury i gospodarki przestrzennej, co finalnie dało ciekawe rezultaty i było dla wszystkich interesującym doświadczeniem interdyscyplinarnym.
wykłady
Trzeciego dnia warsztaty odwiedzili kolejni goście — architektka Agata Woźniczka z pracowni BudCud, która przedstawiła swoje inspirujące urbanistyczne doświadczenia z uczestnictwa w tegorocznej edycji Bauforum w Hamburgu, a także architekt Leszek Jasiński — główny specjalista ds. rewitalizacji z Urzędu Miasta Krakowa, który opowiedział o mechanizmach rewitalizacji w Krakowie, odnosząc się przy tym także do podejmowanego przez studentów obszaru projektowego. Zarówno w trzecim, jak i ostatnim dniu warsztatów studenci mogli również skorzystać z wiedzy i cennych uwag dr Karoliny Gyurkovich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, która dokonała gościnnego przeglądu prac i ich korekty.
Ostatni dzień poświęcony był na prezentacje projektów
© A&B
prezentacje
Ostatni dzień warsztatów poświęcono intensywnej pracy. W finałowych prezentacjach koncepcji oraz zebranych przez studentów przemyśleń i wniosków pojawiło się wiele niezwykle interesujących pomysłów i rozwiązań, tworzących rodzaj całościowej wizji dla obszaru projektowego w kontekście jego rozbudowanych połączeń funkcjonalno-przestrzennych.
Podsumowaniem warsztatów, tak jak w ich poprzedniej edycji, będzie wystawa. Wypracowane wyniki prac studenckich mają duży potencjał merytoryczny i inspiracyjny, dlatego zostaną przesłane także do Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Urzędu Miasta Krakowa, by zwrócić uwagę urzędników na ten fragment miasta i zainspirować (oby!) ich późniejsze realne działania miejskie.
Wkrótce będzie można przeczytać więcej na ten temat na łamach A&B.
Dorota WANTUCH-MATLA