Kolektyw kuratorski PROLOG +1 zaprojektuje wystawę w Pawilonie Polskim na nadchodzące, siedemnaste Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji. Gratulujemy!
Jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim w składzie: Mateusz Adamkowski, Jerzy Bogusławski, David Crowley (nieobecny), Marta Karpińska, Aleksandra Kędziorek, Agnieszka Komar‑Morawska, Małgorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Andrzej Piotrowski, Bolesław Stelmach, Andrzej Szczerski, Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Tomasz Wendland i Hanna Wróblewska wybrało zwycięski projekt kolektywu PROLOG +1.
Projekt zaproponowany przez kolektyw kuratorski Mirabeli Jurczenko, Bartosza Kowala, Wojciecha Mazana, Bartłomieja Poteralskiego, Rafała Śliwy, Roberta Witczaka, zatytułowany jest „To, co znane, niekoniecznie jest poznane. Wieś, formy zamieszkania i produkcji”.
Uwagę jury zwróciło poruszenie przez autorów koncepcji tematu potencjału przestrzeni wiejskich i problemów wynikających z organizacji postsocjalistycznej wsi wschodnioeuropejskiej, między innymi następstw przymusowej kolektywizacji. Zdaniem jury projekt wpisuje się w szerszą debatę na temat urbanizacji terenów pozamiejskich, wprowadzając do dyskusji głos z kraju, w którym 93 procent zajmują obszary wiejskie. Projekt pyta o przyszły, wspólnotowy charakter życia i pracy na wsi.
Jako projekt rezerwowy wybrana została koncepcja „Post‑linearny system ciągły”, kuratorki Agnieszki Tarasiuk z udziałem Szymona Rogińskiego.
17 Międzynarodowa Wystawa Architektury, La Biennale di Venezia
23 maja–23 listopada 2020 r.
Kurator generalny: Hashim Sarkis
Temat przewodni: Jak będziemy żyć razem?
oprac. Ola KLOC
na podstawie informacji prasowej